Αχ τα προβλήματα δεν τελειώνουν!

Χαιρετώ πάλι όλους του συμφορουμιτες
Σήμερα όταν έβγαλα τον μπαγλαμά παρατήρησα
Πώς τα τάστα άρχισαν να σκουριάζουν και αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω μια λίμα για να τα ξεσκουριασω και παρατήρησα ότι οι κορυφές τους πριν καν τις τρίψω ήταν όλες άνισες και στραβες . Όμως τα τάστα είναι ίσια ευτυχώς μεταξύ τους .Ένα άλλο πρόβλημα ήταν οι καβαλάρηδες που είναι φτιαγμένοι από ξύλο
Κάνωτας το κούρδισμα εφιάλτη (προσωρινά για να το λύσω έβαλα μολύβι στις εγκοπές και
Λύθηκε λίγο το πρόβλημα) .Έχοντας αυτά τα προβληματα πόσο πιστεύετε ότι θα μου έπαιρνε ένας μάστορας για να μου φτιάξει δύο
Καβαλάρηδες και να φτιάξει τις κορυφές των ταστων μόλις τελειώσει αυτό που παίρναμε ;
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.
Και σας ευχαριστώ

Φιλική συμβουλή : “Εάν δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο, μη το κάνεις ποτέ γιατί χαλάς το όργανο”

Συνήθως οι καβαλάρηδες είναι από ξύλο. Εκτός εάν εννοείς ότι δεν έχουν (και) κόκκαλο.

Εάν το όργανό σου είναι αυτό που λέμε “βιομηχανικό” καλό είναι να μη το πειράζεις γιατί θα καταλήξεις … χωρίς όργανο. Καλό είναι τέτοιες δουλειές να τις κάνουν άνθρωποι που ξέρουν (κοινώς οργανοποιοί).
Όσο για την τιμή λογικά δύσκολα θα πέσεις κάτω από τα €50 (ίσως είναι και πιο πάνω δεν μπορώ να ξέρω με ακρίβεια), εάν σκεφτείς ότι μετά το όργανο θα θέλει σετάρισμα.

1 «Μου αρέσει»

Στα τάστα έχω ξανακάνει τέτοια δουλειά δεν είχα.προβλημα και ναι ο κάτω καβαλάρης δεν έχει κοκκαλο. Το όργανο δεν είναι βιομηχανικό
Είναι λογικά από κάποιον τοπικό οργανοποιο
Το βρήκα σε τοπικο μουσικό κατάστημα και φυσικά ήξερα τι έπαιρνα και τι να περιμένω στην τιμή που το πήρα βέβαια με τα προβλήματα αυτά κι εγώ κάπου εκεί υπολόγιζα
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας

Λιμάρωντας τα τάστα κατεβαίνουν πιο κάτω, άρα σύντομα θα χρειαστείς καινούρια (δουλειά που κοστίζει αρκετά). Επίσης εάν δεν τα λιμάρεις σωστά, θα κόβονται οι χορδές και θα γρατζουνάς τα χέρια σου μετά :wink:

Όσον αφορά τον κάτω καβαλάρη, να ξέρεις ότι δεν βγάζεις απλά τον παλιό και βάζεις έναν νέο. Γιατί ο νέος καβαλάρης θέλει “κούρδισμα” και στην κάτω του πλευρά να φτιαχτεί έτσι ώστε να εφάπτεται σωστά στο καπάκι.

1 «Μου αρέσει»

Το έκανα με την ποιο ελαφριά λίμα(νυχιών όχι μεταλλική !) που είχα ίσα
Ίσα για να φύγει η σκουρια δεν κατέβηκαν καθολου (και όχι δεν τα έχω κατεβάσει ποτέ στο συγκεκριμένο όργανο αν αυτό εννοείτε)και τον καβαλαρη τον κάτω τον έβαλα στην σωστή θέση (στον δικό μου είναι 18εκ από το 12ο ταστο) εγώ αναφέρομαι στον πάνω καβαλάρη (από ξύλο επίσης ) ο οποίος είναι σημείο τριβής και δημιουργεί.προβλημα στο κουρδισμα γιατί δεν μένει κουρδισμενος το όργανο

Επίσης όλα τα λάθη μου περί λιμαρισματος ταστων και λεπτομερειών τα έχει υποστεί η κινεζικη φθηνιαρα κιθάρα μου μόλις πήρα καινουργια :joy: απο τα βασικά πράγματα που δεν μπορώ να κάνω είναι να βγάλω κολλημένους ζυγούς εκεί με πιάνει φόβος κατά τα άλλα είπα η κινεζικη κιθάρα (τελικά έχουν και κάποια χρήση!)

ούτε καν λίμα, πολύ ψιλό γυαλόχαρτο θέλει και προσοχή πολύ. αν τα φας παραπάνω, να ξέρεις ότι συνήθως τέτοια όργανα δεν σηκώνουν αλλαγή τάστων και δεν συμφέρει να αλλάξεις ταστιέρα γιατί παίρνεις καινούριο όργανο.

Ναι το ξέρω όμως το πρόσεξα δεν χαμήλωσα τα τάστα τα πέρασα πολύ απαλά με ο,τι ποιο
Μαλάκια λίμα είχα ίσα ίσα για να “γυαλίσει” δεν έφαγα τι μέταλλο και φυσικά καταλαβαίνω ότι
όλοι το λέτε καλοπροαίρετα γιατί δεν ξέρεις
ο καθένας τι ξέρει και τι έχει κανει

1 «Μου αρέσει»

Γενικά έτσι όπως το βλέπω δεν νομίζω ότι αξίζει να ξοδέψω τόσα χρήματα (είναι η μισή τιμή του ίδιου του οργάνου) ίσως να τα δώσω για τρίχορδο στο μέλλον και πιστεύω ότι μετά από 1-2 χρόνια θα ευχαριστώ τον εαυτό μου που δεν ξόδεψαν τσάμπα τόσα χρήματα αλλά πήγαν
Σε κάτι ποιοτικότερο (βέβαια μέχρι να τα μαζέψω θα πάει καιρός αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ και φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι):wink: και φυσικά σας.ευχαριστω όλους για τις συμβουλές σας και τον χρόνο σας

1 «Μου αρέσει»

ακριβώς αυτό, κράτα τα για αναβάθμιση.
εν τω μεταξύ ας μιλήσει και κανένας που σκαμπάζει από οργανοποιία, γιατί εδώ μαζευτήκαμε μόνο όσοι πάθαμε και δεν μάθαμε!

1 «Μου αρέσει»

Το προβλημα με το να πειραξει καποιος που δε ξερει τα ταστα δεν ειναι τοσο το να κατεβουν ολα ομοιομορφα. Αυτο πριν αλλαχτει η ταστιερα γινεται μια δυο φορες απο οργανοποιο (τουλαχιστον σε σωστα οργανα). Το προβλημα ειναι να πειραχτουν καποια λιγοτερο και καποια περισσοτερο με αποτελεσμα να τασταρει το οργανο. Λες οτι τα ετριψες λιγο οποτε φανταζομαι δε προκαλεσες προβλημα.
Για τον πανω καβαλαρη… Αν σε ενοχλει μπορεις να βαλεις ενα κοκκαλακι αν και ειναι μπελας και θα κανεις σιγουρα λαθη (Πιο πολυ για να παιξεις και να βαλεις μετα παλι τον δικο του :roll_eyes:) Με δυο ευρω αγοραζεις απο μαγαζι με υλικα οργανοποιιας και το κοβεις στις καταλληλες διαστασεις. Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το υψος. Να ειναι τοσο ωστε να μην τασταρει οταν παιζεις ελευθερες χορδες και να να μη χρειαζεται πιεση οταν πατας στα πρωτα ταστα. Να ειναι πολυ μικρη η διαδρομη της χορδης οταν την πατας, τοσο ωστε να μην τασταρει στο ελευθερο παιξιμο
Μιας και το ξανασκεπτομαι… Ειναι μπελας και οι εγκοπες που πρεπει να κανεις με καταλληλες λιμες και το πως θα τις κανεις… Αστο καλυτερο. Ουτε για να παιξεις…

Αν μιλαμε για φτηνο μπαγλαμα κανε αυτο που σου ειπαν. Μαζευε για τον επομενο.
Δεν γραφω επειδη ειπε ο Νικος να γραψει καποιος που ξερει… Και εγω απο τους ασχετους ειμαι

5 «Μου αρέσει»

Ναι αυτό ενουσα ότι δεν ήταν ομοιόμορφα οπότε θα προτιμήσω να πάρω άλλο τρίχορδο
(Ίσως και μπουζούκι γι αυτο είπα θα πάρει καιρό ) αλλά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Το ομοιομορφα εννοουσα στο υψος. Αν δεν ηταν θα τασταρε το οργανο. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δεν ειναι ομορφα φαγωμενα. Δεν ειναι ενα σχεδον ημικυκλιο οπως τα κοιτας απο το πλαι. Εχει γωνιες που δημιουργηθηκαν για να ερθουν στο σωστο υψος. Επειδη ειναι φτηνο οργανο δεν ασχοληθηκε μετα για να το σουλουπωσει

1 «Μου αρέσει»

Ναι ακριβώς αυτό φαίνεται να είναι το πρόβλημα

Ε αυτο δεν ειναι σοβαρο προβλημα. Μην ανησυχεις
Δε φανταζομαι να σε κοβουν στα χερια; Ακομα και ακριβα οργανα εχουν ετσι τα ταστα. Οχι ολα, αλλα εχω δει πολλα

Όχι δεν με κοβουν εντάξει είναι μπορώ να παίζω για αρκετή ώρα αλλά συνήθως σταματάω λόγω ωρών κοινής ησυχίας :joy:πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Άσχετος είμαι εγώ και ο Νίκος. Εσύ είσαι οργανοποιός. Έστω και “ερασιτέχνης” που έχει φτιάξει 4-5 όργανα. Επομένως η γνώμη σου μετράει :wink:

4 «Μου αρέσει»

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούσα να κάνω ένα μπαγλαμά 36 κλίμακας και να έχει δώδεκα τάστα ως το τέλος της ταστιέρας δηλαδή να φτάνουν μέχρι την οκτάβα τα τάστα.Αυτό θέλω να το κάνω για να παίζω πιο εύκολα αφού οι αποστάσεις των ταστών θα είναι μεγάλες αφού τα 12 τάστα θα φτάσουν μέχρι το έπακρο της ταστιέρας γίνεται να το κάνω αυτο; Να ξεκινούν τα τάστα κανονικά καταλαμβάνοντας όμως όλη την ταστιέρα;;

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση που κάνεις. Η κλίμακα των 36εκ έχει συγκεκριμένες θέσεις που πάνε τα τάστα, και αυτές είναι αμετάβλητες, αν δεν θέλεις να φαλτσάρει το όργανο. Αυτό είναι κανόνας.
Τώρα αν θέλεις να βάλεις μόνο δώδεκα τάστα μπορείς να το κάνεις, αν τα βάλεις στις δώδεκα πρώτες θέσεις που μπαίνουν τα τάστα, και μετά την αφήσεις κενή.
Έχε υπ’ όψιν σου ότι η θέση του δωδέκατου τάστου είναι στην μέση της κλίμακας, οπότε σε κλίμακα 36εκ, το δωδέκατο θα τοποθετηθεί στα 18εκ.

1 «Μου αρέσει»

Αν είσαι Αθήνα, πάρε τηλέφωνο εδώ, και θα σου πει τι μπορεί να κάνει. 6 9 4 4 2 9 1 5 2 5 Θα σου ζητήσει να του στείλεις φωτογραφίες.