Αχιλλέας Περσίδης

Γνωρίζει κανείς τον κύριο?

Βέβαια. Όχι προσωπικά, αν αυτό εννοείς. Ακουγόταν αρκετά στο «χώρο» γύρω στο '90. Είχε το συγκρότημα Νότιος Ήχος. Μουσική έθνικ-φιούζιον θα έλεγα, με στοιχεία δυτικά και ανατολικά. Είναι χαρακτηριστικό πώς έπαιζε την κιθάρα σα λαούτο, αν και εδώ τον βλέπω να κάνει ακριβώς το αντίιστροφο!

Ο Αχιλλέας Περσίδης είναι πολύ γνωστός φλαμένγκο κιθαρίστας. Παίζει κλασσική κιθάρα και συμμετείχε νομίζω στα “λατιν” του Νταλάρα το '85. Επίσης ήταν για χρόνια στην ορχήστρα της Αρβανιτάκη σε μια χρυσή ομάδα και εποχή με Πάππο, Γκούμα, Σοφρά, Αχαλινωτόπουλο, Μιτζέλο!!! Αληθινή πανδαισία…

Μού άρεσε πολύ ο πρώτος ομώνυμος δίσκος τού «Νότιου Ήχου».

έχει σχήμα με τον Γιώργη τον Ξυλούρη και τον Ζαχάρη τον Σπυριδάκη…
εμφανίζονται κάπου κάπου στην Αυλαία…

Θυμάμαι προ “αμνημονεύτων χρόνων” μία φανταστική βραδιά στο “ραβάναστρο” με δύο κιθάρες και την Ελένη Τσαλιγοπούλου πριν γίνει γνωστή. Μανώλης Πάππος και Αχιλλέας Περσίδης οι κιθαρίστες! καταλαβαίνετε γιατί πράγμα μιλάω!:109:

Και ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΕΥΓΩΛΗΣ στο βιολί ΑΛΚΗ μου.Ο Μανώλης άλλαζε κιθάρα- μπουζούκι,και ο Αχιλλέας κιθάρα- λαούτο.Όπως είπες πραγματικά φανταστικές βραδιές.

Τον ειχα ξεχασει…τον θυμαμαι και εγω αρκετα ποιο παλια να παιζει πολυ ωραια πραγματα…ευχαριστω που μου τον ξαναθυμησες.