Αφιέρωμα στο Στέλιο Καζαντζίδη (2009)

με τον τεραστιο Μητροπανο

Βρε παιδια συγνωμη για το εκτός θεματος αλλα δεν είναι πολυυυυυ φαλτος; Η εμενα μου φαίνεται; Ειδικα στα παλια του τραγουδια (τα πρωτα του)…
Δεν ακουω καλα; Ειναι κατι που το σκεφτομαι πολυ καιρό και μιας και μου δοθηκε η ευκαιρία το ρωταω…

Κόψτε κάτι ρε γμτ…

Δηλ. ο Καζαντζίδης τί θα ήταν αν στο τραγουδούσε σήμερα; Συγκλονιστικότερος και βιωματι-ΚΟΤΕΡΟ-ς;

Αγαπητέ φίλε ο Στελλάρας ηταν Θεος αλλά αν η Βέρα Λάμπρου πχ αποφάσιζε να κάνει συναυλία στη μνήμη του λες να ερχόταν κόσμος?Δεν το νομίζω!!:044:[/QUOTE]

Αγαπητε επισης φιλε, Λαικε τραγουδιστη
αρχικα δεν πιστευω στους θεους αλλα στους ανθρωπους και εν συνεχεια οχι δεν θα το γεμιζε η Βερα το σταδιο.
Ουτε πιστευω οτι ολοι οσοι συμμετειχαν δεν μπορουν απο μονοι τους να γεμισουν ενα σταδιο, ουτε οτι χρησιμοποιησαν τον Καζαντζιδη για να το πετυχουν. Ομως αν κανεις ενα γκαλοπ σε αυτους που πηγαν και απαντησουν ειλικρινα θα δεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια επηρεαστηκε απο το ονομα Καζαντζιδης. Στην συγκεκριμενη εκδηλωση (εγω το θεωρω δεν ειναι αναγκη να συμφωνησουμε ) η αφορμη και η ολη προβολη ειχε να κανει με τον Καζαντζιδη και η επιτυχια της οφειλεται στον μεγαλυτερο βαθμο σε αυτο. Απο κει και περα σαφως οι ιδιοι τραγουδιστες σε μια αλλη εκδηλωση με αλλη αφορμη ισως να εχουν και μεγαλυτερο κοινο.
Διευκρινιστικα σχολια…

Γεωργάλα, έχω ακούσει και από άλλους ότι είναι φάλτσος ο Μητροπάνος…όμως, αν είναι έτσι, έχει μια πολύ γλυκειά φάλτσα! Εγώ προσωπικά τρελαίνομαι με τη φωνή του Μητροπάνου, ειδικά στα πρώτα του τραγούδια (“Σε μια στίβα καλαμιές”, “Κυρα-Ζωή” κ.τ.λ.). Γενικά, νομίζω ότι δεν είναι μόνο η φωνητική αρτιότητα που κάνει ένα τραγουδιστή “μεγάλο”…θα πρέπει να έχει αυτό το “κάτι άλλο” που σε συγκινεί και σε συναρπάζει…και ο Μητροπάνος το έχει, ίσως για αυτό τον λατρεύουν πολλοί. Το ίδιο με το Χατζή…έχει μια κάπως ιδιότροπη φωνή και όμως το στιλ του ταιριάζει απόλυτα στα τραγούδια που ερμηνεύει. Από ξένους τραγουδιστές μπορούμε να αναφέρουμε το Bob Dylan ή το Louis Armstrong. Το σημαντικότερο είναι ίσως αν ένας τραγουδιστής μπορεί να αποδίδει το “συναίσθημα” του τραγουδιού-αυτά ακούγονται κάπως ασαφή και “φλου”, αλλά δεν μπορώ να τα πω αλλιώς. Επίσης καταλαβαίνω ότι η παρατήρησή σου δεν είχε κριτική διάθεση-απλώς την πήρα σαν αφορμή να σκεφτώ πως μπορεί να σου αρέσει ένας τραγουδιστής που αυτοί που ξέρουν από μουσική τον βρίσκουν φάλτσο.

Εύα

καλησπερα Ευα…
Και εγω τον ακουω πολυ ευχαριστα είδικα στα παλια του…

Ειδικα στις μερες μας που δυσκολα μπορω να ακουσω κατι καινουριο εκτος απο επανεκτελεσεις… είναι απο τους λίγους που κραταει… Αρα δεν είμαι ο μονος με αυτη την εντυπωση…
Τελος παντων να 'ναι καλα ο ανθρωπος… ειναι απο τους λιγους που παραμενουν οπως πρεπει , οποτε … :088:

Καταπληκτικη συναυλια με πολυ καλους μουσικους και εξαιρετικες φωνες!Βεβαια μας τη χαλασε η βροχη εδω στην Αθηνα!

Πάντως είναι καλό να γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις.
Τα οικονομικά κίνητρα αυτών που τις οργανώνουν δεν είναι λόγος απόρριψής τους.

Ένα επίσης θετικό (κατά την πάντα υποκειμενική άποψή μου), είναι ότι δεν έγινε προσπάθεια να μιμηθούν την φωνή και το στυλ του Στελάρα, αλλά τραγούδησαν τραγούδια του με τον δικό τους τρόπο οι καλλιτέχνες.