Αφιέρωμα στο Πειραιώτικο Ρεμπέτικο

Με εντελώς φιλική διάθεση να διευκρινίσω ότι ο ένας εκ των οποίων στην ορχήστρα,και χωρίς να υποτιμώ τους υπόλοιπους,είναι ο Σπύρος Γκούμας!Το ότι δεν παίξανε ανοιχτές πριν ήταν λόγω επιλογής τραγουδιών!Απλά το λέω γιατί είναι λίγο άσχημο να γινόμαστε τόσο ισοπεδωτικοι για έναν άνθρωπο που έχει νοιαστει τόσο το ρεμπέτικο!

Ο Νίκος Σκριβάνος δεν ήταν μουσικός ούτε ο Ζυμαρίτης εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω ούτε ένα τραγούδι τους .
Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος αλλά για μένα μουσικός είναι αυτός που δημιουργεί όχι αυτός που παίρνει το μπουζούκι και παίζει για την πάρτη του δίχως να διδάσκει στους άλλους γιατί έτσι και εγώ μουσικός είμαι γρατζουνώ το μπαγλαμαδάκι μου και λέω τα δικά μου.
Ποιοι μουσικοί είχαν πάει φυλακή; Εκτός και εάν εννοείς για ολιγοήμερο κρατητήριο και μένα με έχουν συλλάβει, υποτίθεται για εξακρίβωση στοιχείων και έχω περάσει ένα σαββατοκύριακο στο 5 α.τ Εξαρχείων …έχω κάνει φυλακή;
Η θα μου πεις για την περιβόητη φωτογραφία της σύλληψης του Μπάτη που είναι ψεύτικη.
Οι παλιότεροι ρεμπέτες που κυκλοφορούσαν με μαχαίρια τι τραγούδια έγραψαν και εάν πάμε ακόμα πιο παλιά από το 1850-1900 δεν έχουμε ούτε ένα ιστορικό στοιχείο για κάποιο τραγούδι η στίχο . Με το να λες ότι δεν υπήρχε ηχογράφηση την τότε εποχή δεν ισχύει τα τραγούδια πάνε από στόμα σε στόμα και εγώ δεν έχω βρει κανένα «μουρμούρικο» και αυτό δεν το λέω για να παινέψω τους ρεμπέτες του Πειραιά.
Δεν λέω ότι οι μπουζουξήδες ήταν άγιοι αλλά όχι και να καλλιεργείτε ο μύθος του νταή - φυλακόβιου
Ακούς να τραγουδά ο Παγιουμτζης και νομίζεις ότι είναι ο Κώστας Πάσσαρης της εποχής του, αντίθετα ο Στρατος ήταν ήρεμος και φιλήσυχος άνθρωπος, ο Μάρκος λέει για αυτόν : «ο κακομοίρης βαρκάρης που τον κοροϊδεύει ο κόσμος» για τον Δέλια λέει ότι ήταν «ένα καλό παιδάκι που τον έφαγε μια γυναίκα» για τον Μπάτη ότι ήταν ένας «πλακατζής - ντόμπρος - μάγκας» .

Επίσης συγγνώμη εάν ανέβασα τους τόνους, το έκανα δίχως να θέλω να προσβάλω κάποιον δεν γνωρίζω τα πάντα την γνώμη μου λέω που μπορεί να είναι και λανθασμένη .

σε παρακαλώ ξαναδιάβασε αυτό:

πού διαφωνείς; μουσική δεν είναι μόνο η δισκογραφία, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για περιθωριακές μουσικές στην πρώιμη δισκογραφία. εκτός κι αν εννοείς τούντα και περιστέρη, τσιτσάνη και χατζηχρήστο.
ιστορικά στοιχεία υπάρχουν (δες πχ το βιβλίο του σταύρου “από τον ταμπουρά στο μπουζούκι”). το ότι δεν τα ξέρεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν, μάλιστα είσαι στο κατάλληλο μέρος για να τα βρεις.
πέρα από τα στοιχεία που παρέθεσε ο σταύρος προηγουμένως, άκου τα αδέσποτα που λέει ο γιώργης ο παπάζογλου, που έλεγε ο βραχνάς. οι χαβάδες που έπαιζε στα ντουζένια ο κερομύτης ήταν από πριν έρθει το μπουζούκι στον πειραιά. μουσικοί ήταν όλοι, και ο μάρκος στην αρχή αδέσποτες μελωδίες και στιχάκια έβαζε στους δίσκους. αργότερα πέρασε από την συνέχεια της παράδοσης στην επώνυμη δημιουργία.
απλά για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους, χρονικά και χωρικά.

όσο για την εκπομπή: εννοείται πως τον γκούμα τον σέβομαι ως παίχτη και ως δάσκαλο, με άποψη για τον ήχο και θεωρητική κατάρτιση. όμως ο ήχος και τα όργανα της κομπανίας δεν ταίριαζαν στο περαιώτικο, ήταν μάλλον μεταπολεμικό στυλ. θυμάμαι και σε μια παλαιότερη εκδήλωση που έπαιξε ένα καμηλιέρικο ζεϊμπέκικο μόνο με το μπουζούκι του, και δεν βάρεσε ούτε μια μπουργάνα. αυτό είναι σαν να παίζω χιώτη και να αρχίσω να βαράω ανοιχτές.

Αυτά είχαν, με αυτά παίξανε, μάλλον.

Νικόλα μπορείς να μου θυμίσεις σε ποιά και ποιό τραγούδι;

προφανώς, αλλά τα όργανα που έχεις στην κατοχή σου μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης, δείχνουν και τον ήχο που σε ενδιαφέρει.
αν θυμάμαι καλά, ήταν σε μια εκδήλωση με τους “παραπεταμένους”, πιθανόν τότε στον σταθμό του οσε στον πειραιά. έπαιζε μιουταρισμένο βίντεο με τον τσαρούχη να χορεύει ζεϊμπέκικο (αν είναι δυνατόν…) και ο γκούμας έπαιξε από πάνω του ένα καμηλιέρικο μόνος του. αν υπάρχει η εκδήλωση σε βίντεο λογικά θα φανεί. τί να πω, μπορεί να είχε παίξει και καμιά μπουργάνα, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση τότε τό όλο ύφος που δεν ταίριαζε.

Οταν ακουσα οτι θα γίνει εκπομπή με τίτλο…

«Γεια σου Πειραιά αθάνατε!.. Τα ρεμπέτικα του Πειραιά, ο Πειραιάς στο ρεμπέτικο» …
Περίμενα να ακούσω πενιές Πειραιώτικες.Ανοικτά παιξίματα και ντουζένια…Να σε μεταφέρουν στον Περαία και στα παιξίματα εκείνης της εποχής.
Με κανένα τρόπο δεν θέλω να υποτιμήσω τους αλλους μουσικούς που επαιξαν στην εκπομπή,αλλά η καρδιά ζεστάθηκε μόνο οταν βγήκε ο Στέλιος και επιασε το μπουζούκι…
Σε ενα σημείο ξεκινάει να λέει για τον Μπάτη ,και για τα παλιά,και αντί ο παρουσιαστής να τον αφήσει,και αν θέλετε να τον παρακινήσει να πεί και αλλα,τον εκοψε να πουν ενα τραγούδι…
Ο ανθρωπος είναι αυτόπτης μάρτυρας του Χρυσού αιώνα.Ξεζούμησέ τον τώρα που τον βρήκες…!!
Το εχω ξαναπεί αλλά,είναι κρίμα που δέν κάνουν εκπομπές να βάλουν τον Στέλιο να μιλήσει και να πει οσα θυμάται για τον πατέρα του, και για ολα οσα εχει ζήσει…Σίγουρα εχει να πει πολλά ακόμα…Μιλάει με την παλιά γλώσσα την μάγκικη και τον χαίρεσαι να τον ακούς…
Σίγουρα ομως δεν θα ηταν η εκπομπή μόνο για τον Στέλιο,αλλα σε γενικες γραμμές,δεν με γέμισε αυτό που είδα.Δεν φταίνε οι μουσικοί,αλλά ο σκηνοθέτης ,ο παρουσιαστής,και το στήσιμο της εκπομπής…
Οσο για το αν γεννήθηκε το ρεμπέτικο στόν Περαία η οχι,οτι κι αν ακούσω και οσα και να γραφτούν,οταν ακούω πενιές αλανιάρικες,και ντουζενιάρικες,θα λέω οτι είναι Πειραιώτικες…
Πάντα με καλή καρδιά…

Απλά εγώ θεωρώ ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο επικριτικοί ειδικά με τόσο σημαντικούς ανθρώπους!..Υπάρχει και άλλο βίντεο που παίζει την καλόγρια με κιθάρα Μουρτζινου

δεν νομίζω ότι ήμουν επικριτικός σε κάποιον ή σε κάτι. απλά ο καθένας έχει την εξειδίκευσή του, και το πειραιώτικο ύφος είναι κάτι με το οποίο ελάχιστοι ασχολούνται.
το βίντεο που λες δεν το βρήκα, θα με ενδιέφερε πολύ όμως!

Ενταξει απλα νομιζω οτι ο Γκουμας τα εχει ξεσκονισει ολα αυτα! https://www.youtube.com/watch?v=fYh5H9be8lE …και Φραγκους με απαρτιαν αν δεν κανω λαθος!γενικα εξαιρετικο αφιερωμα με την επιμελεια του Κουναδη!

Η εκπομπή μου φάνηκε απλή διεκπεραίωση. Του στυλ αντε να κανουμε και άλλη μια για να βγάλουμε τη σεζόν. Τον Γκούμα τον έχω ακούσει και στην κληματαριά και εκεί τον ευχαριστήθηκα. Εδώ μου φάνηκε απελπιστικά μόνος. Σαν όλοι τους να βγάζανε υποχρέωση.
Σχετικά με την κουβέντα για τις απαρχές του ρεμπέτικου τα περισσότερα ζητήματα είναι απαντημένα και τεκμηριωμένα. Τώρα το ποιος θέλει να τα δει και ποιος όχι αυτό είναι άλλο θέμα.
Όταν έχουμε μάθει να μιλάμε λες και είμαστε σε τηλεπαράθυρα πετώντας ατάκες, χωρίς να έχουν καμμία σχέση με αυτό που κουβεντιάζουμε, απλά για να πούμε κάτι, τότε απλά δεν θέλουμε να ακούσουμε αλλά να επιβάλουμε άποψη.

θα συμφωνήσω με τον λουκά.
επίσης να πω ότι τον γκούμα τον εκτιμώ ιδιαίτερα ως κιθαρίστα.


Όταν γίνει αφιέρωμα στην τηλεόραση η το ραδιόφωνο για τις απαρχές του ρεμπέτικου τα τραγούδια και τους δημιουργούς του στείλε μου μήνυμα να το δω και εγώ. Παρθενογένεση δεν υπάρχει σ αυτό να συμφωνήσω μαζί σου τα υπόλοιπα χρήζουν περαιτέρω ανάλυση την επόμενη φορά που θα μιλήσω για το ρεμπέτικο θα αναρτήσω πιστοποιητικό σπουδών λαϊκής μουσικής και παράδοσης.

Όταν θα γίνει τέτοια εκπομπή και βέβαια θα σου στείλω μήνυμα να την δεις και να την κουβεντιάσουμε. Αν και να σου πω την αλήθεια προβληματίζομαι.
Αν σε μια μέτρια εκπομπή που απλά συνέδεε τοπωνύμια με τραγούδια, έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο Πειραιάς είναι η αρχή και το τέλος του ρεμπέτικου, τότε στην εκπομπή για τις απαρχές του ρεμπέτικου θα φτάσουμε να μιλάμε για την σύνδεση του Ζευς με το ζειμπέκικο και την συνέχεια του αρχαιοελληνικού πολιτισμού και την επιρροή του στα τραγούδια του Μάρκου.
Τουλάχιστον δέχτηκες ότι δεν υπάρχει παρθενογέννεση, κάτι είναι και αυτό.


Εγώ προβληματιζομαι γιατί δεν έχεις ιστορικά ντοκουμέντα, αποδείξεις δεν έχεις τίποτα το αληθινό παρά μόνο μου λες για φυλακόβιους για μουρμούρισμα και προσπαθείς να μου αποδείξεις τα λεγόμενα σου με την Wikipedia !! που είναι μια ελεύθερη διαδικτυακή "εγκυκλοπαιδεια" που ο καθενας μπορεί να γράψει ότι του κατεβεί στο κεφάλι .Εαν είναι τόσο σημαντικό για σένα να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί να χαλάσουμε τις καρδιές μας μην φτάσουμε να μιλάμε για τα Ελ τα έκπτωτα ελοχίμ και τον Σείριο .
Καλή συνέχεια

Άντε αφού δεν σου αρέσει η wikipedia μια και παραείναι προφανές. Θα σε παραπέμψω στα πρακτικά του 3ου σεμιναρίου για το ρεμπέτικο στην Σκύρο στο μουσείο Φαλτάιτς.

Ξεκίνα στην σελίδα 8 και συνέχισε να διαβάζεις.
Αλλά βέβαια τώρα θα μου πεις τι ξέρουν αυτοί που ασχολούνται με το ρεμπέτικο. Έλα μου ντε. Καμμιά φάμπρικα θα έχουν στήσει για να κονομάνε.
Εσύ ξέρεις καλύτερα. ΠΕΙΡΑΙΑΣ και ξερό ψωμί και όλοι οι άλλοι να πάνε να… Ώπα περίμενε για τον Ολυμπιακό το είπαν αυτό? ή για τον Πειραιά?

Νίκο, πρέπει να ήταν στο μουσείο λαϊκών οργάνων το Σεπτέμβρη του 2014.
Είχαμε συναντηθεί τότε. Παρεμπιπτόντως, στο κοινό είχε πάρει το μάτι μου και το Λιάβα.

Για την εν λόγω εκπομπή:
Στο 1:22:00 περίπου ο Γκούμας παίζει για λίγα δευτερόλεπτα με τρόπο που νομίζω ότι πλησιάζει σε αυτό που περιγράφετε ως πειραιώτικο. Όχι;

έχεις δίκιο ρε γιάννη, εκεί ήταν!
ακριβώς αυτό εννοώ, αλλά δεν του έδωσε την σημασία που του άξιζε σε ένα αφιέρωμα στο πειραιώτικο. το λέω σαν παράπονο αυτό.

Ένα ερώτημα που μου έχει δημιουργηθεί εμένα (-και μια πρόχειρη απάντηση που δίνω) σχετικα με τα πιο '‘σύγχρονα’‘όργανα που χρησιμοποιήθηκαν στην εκπομπή, είναι γιατί οι ίδιοι οι φορείς του ρεμπέτικου από το ‘40 και μετά επέλεξαν νομίζω όλοι να χρησιμοποιούν παρόμοια όργανα και όχι σαν αυτά της προπολεμικης περιόδου.
Εγώ λέω ότι πιθανόν και οι ίδιοι τα θεώρησαν ηχητικά καλυτερα ή δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία σε αυτήν την εξέλιξη.
Επιπλέον και προπολεμικά, δε νομίζω ότι ο ήχος ήταν ενιαίος. Ο Μπαγιαντέρας και ο Παπαϊωάννου πχ., δεν νομίζω ότι χαρακτηρίζονταν από’‘αλανιάρικο’’ παίξιμο.

μεγάλο ζήτημα… ο ζοζέφ επικράτησε σχεδόν ολοκληρωτικά μετά τον πόλεμο, όμως είχε αλλάξει και το παίξιμο πια.
εφ’όσον καλύπτεις μια συγκεκριμένη περίοδο όμως, την παρουσιάζεις όσο πιστά μπορείς (πχ ο μούρτζινος και ο απαρτιάν στην καλόγρια).
ο παπαϊωάνου στο ραντεβού έριξε τις γεμάτες του, αν και δεν ήταν αυτής της φιλοσοφίας γενικότερα. ο μπαγιαντέρας νομίζω είχε αυτό το παίξιμο (πχ καπνουλούδες), όμως οι εταιρίες είχαν άλλη γνώμη.

Οι μουσικοί δεν είναι ούτε μίμοι ούτε ηθοποιοί… Τα όργανα προφανώς και είναι σύγχρονα γιατί είναι τα όργανα με τα οποία παίζουν σήμερα. Καλύπτουν τις ανάγκες τους. Άμα θέλετε να δείτε αναπαράσταση του προπολεμικού ρεμπέτικου, με εντέρινες χορδές και ξεχαρβαλωμένα όργανα, ψάξτε σε κανα θεατρικό…
Το έχω ξαναγράψει, το ρεμπέτικο για κάποιους δεν είναι μουσειακό είδος, είναι τρόπος ζωής, είναι ζωντανό και διαρκώς εξελισσόμενο.

//youtu.be/8KHaU0Kjco4