Αφιέρωμα στο Μπαγλαμαδάκι

Δε σφάξανε!!! Επειδή υπάρχουν και καλά στοιχεία στην εκπομπή (ομολογουμένως δεν τα τόνισα αλλά ασφαλώς και δεν τα αρνούμαι), θα περάσουμε τα μειονεκτήματα σαν να μη συνέβησαν ποτέ;

Λοιπόν, εδώ εντοπίζεται ένα πολύ συγκεκριμένο μειονέκτημα: ο σκηνοθέτης παρασύρεται από τις δυνατότητες για εφέ που του παρέχονται και κλέβει από το θέμα τον πρώτο λόγο για λογαριασμό της παρουσίασης του θέματος. Είναι σαν ένας μουσικός να έπαιζε σκέτες κλίμακες ή …ηχοχρώματα. Δικαιολογείται όταν παρουσιάζεται ένα καινούργιο όργανο (π.χ. στα προηχοφραφημένα ντέμο των αρμονίων) ή η πρόοδος ενός μαθητή στο Ωδείο. Δεν δικαιολογείται όταν μαζευόμαστε να ακούσουμε μουσικά έργα.

Τα περί απλού λαού δεν τα καταλαβαίνω. Δεν ξέρω ποιος από εδωμέσα θεωρεί ότι ανήκει στον σύνθετο λαό, πάντως όχι εγώ. Αν μιλάμε για κάποιον που παθητικά, αφηρημένα, χαζεύει τηλεόραση όπως θα έβλεπε τον Σουλεϊμάν ή Τηλεμάρκετινγκ ή «μας συγχωρείτε διακοπή», δε βλέπω γιατί να ασχοληθούμε με τα κριτήριά του από τη στιγμή που ο ίδιος δε βλέπει για να κρίνει. Άμα δε σε νοιάζει να είναι καλό, δε θα πεις «είναι κακό», αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το βρίσκεις και καλό!

Αλλά ακόμα κι αν ο απλός λαός (οι ξωμάχοι, οι βοσκοπούλες με το άρωμα από θυμάρι, η εργατιά, και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις) το βρίσκουν καλό, λέμε κι εμείς μιαν άποψη κι ας μην είναι η ίδια.

Πεστα ρε Παναγιωτη …μια ζωη γκρινιαρηδες

Παρεμπιπτόντως, το χρυσόχαρτο (τουλάχιστον στα μπουζούκια) επηρεάζει αρκετά ΚΑΙ τον ήχο διότι νομίζω είναι λιγότερο ευαίσθητο στις δυναμικές.

niavent θελω να ρωτησω απο που σημπαιρενεις οτι ο απλος λαος θαυμασε την εκπομπη.και 2 θελω να προσθεσω οτι ο απλος λαος και να την θαυμασε την εκπομπη δεν σημαινει ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ γιατι ο απλος λαος θαυμαζει την βισση και την βανδη και ψηφηζει πασοκ και νδ.εμενα δεν μου αρεσε η εκπομπη γιατι ελεγε ολο τετοια κουλτουριαρικα ( Έτσι ραγίζουν οι καρδιές , έτσι απλώνει το φώς σε δρόμους μουσικούς , έτσι μαθαίνει η ψυχή να ακούει … Με το μπαγλαμαδάκι) και ηλιοβασηλεματα κτλ .τα 2 απτα συγροτηματα μαρεσανε

Είναι πράγματι ακατανόητο!:258:

Η αυτοφυώς φιλελευθεριάζουσα σκηνοθετική διάνοια του προαγωγού υπερπαραγωγών και επιδόξου ερευνητού (κακο)γραφέως κ. Αντώνη Τσάβαλου, δεν αντέχει τη σύγκριση!

Σύντροφε Πε(ς)-Πε(ς), εκπλήσσομαι ευχάριστα! :088:

Τι πάει να πει ο απλός λαός ρε παιδιά?? Ο απλός λαός χαίρεται να ακούει και τον Σπύρο Ζαγοραίο να ζητοκραυγάζει υπερ της αλητείας!! Δεν είναι κριτήριο αυτό! Εμένα μου φάνηκε εντελώς φλου η εκπομπή και ας είχε και κάποια καλά παιξίματα!! Όαση για μένα είναι το αλάτι της Γης, από άποψη σοβαρής μουσικολογικής και κοινωνικής προσέγγισης…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:16 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:12 —

Στην περιγραφή θα έπρεπε να λέει ‘‘από τον Απόλλωνα και την αρχαιοελληνική πανδούρα ως τον Μπάτη και το νεοελληνικό ντουμάνι’’…Πόλλη εντεχνοποιητικότητα δήθεν, θα συμφωνήσω με ΕΕΥΡΙΠΙΔΗ…

Είδα το πρώτο μέρος μόνο.
Η άποψη που σχηματισα είναι ότι πρόκειται για μια συμπαθητική προσπάθεια από κάποιους που δεν πολυ κατέχουν το θέμα ούτε του ρεμπετικου αλλά ούτε και του μπαγλαμά τουλάχιστον στη βάση που το προσεγγιζουμε αυτοί που έχουμε ασχοληθεί περισσότερο.
Δεν ήταν κακή δουλειά και μερικά σημεία ήταν δυνατά όπως το κομμάτι στο οργανοποιείο με τον Παναγιώτη.
Συμφωνώ πως για κάποιους που δεν είναι πολύ ψαγμενοι λογικά θα πρέπει να άρεσε πολύ. Σίγουρα είχε και αδυναμίες αντιληπτές όμως από τους πιο ψαγμενους μόνο.

Ας μην είμαστε όμως αρνητικοί. Για το κοινό που απευθείνεται (μέσο τηλεθεατή) ήταν πολύ καλή.
Μπράβο που ασχοληθήκανε με ένα θέμα που δεν είναι πιασάρικο. Εστω και λίγοι να ασχοληθούνε με το όργανο ή και την μουσική αυτή θα ειναι καλό.

Ευχαριστω Μπαμπη (λειπανε αυτα που αναφερεις, 5 τραγουδια ειχε το 2ο μερος μονο, τι να πρωτοχωρεσει;).
Το θεμα για μενα ειναι πως με αλλα κριτηρια θα κρινω μια εκπομπη που καταπιανεται με μουσικα θεματα και αλλιως η μανα μου, που δεν ξερει μουσικη και θα εστιασει αλλου και αλλιως.
Και ας μην ξεχναμε πως τα γουστα ειναι γουστα, για τη μουσικη ας γινουν οι “δυνατες” κριτικες. Τουλαχιστον αυτα περιμενα να διαβασω.

ΥΓ: Πεπε, τα περι σκηνοθεσιας ειναι που σε βρισκουν αρνητικο μονο; Δεν πολυκαταλαβα το κειμενο σου.

Να συμφωνησω απολυτα με τον φιλο σακκαλη.
Ο στοχος ειναι να προσεγγισει τον μεσο τηλεθεατη.(τον απλο λαο)
Σιγουρα σκηνοθετικα δεν παιρνει αριστα αλλα πιστευω οτι στον λιγο χρονο που ειχανε κανανε οτι καλυτερο.
Μακαρι το κομματι της κατασκευης να ειχε περισσοτερο χρονο.
Τα γυρισματα κρατησαν στο εργαστηριο περιπου 9 ωρες.
Κριμα γιατι πολλα πραγματα δεν παρουσιαστηκαν ετσι ωστε να παρουν ιδεες και καποιοι ερασιτεχνες πανω σε ολη την κατασκευη του μπαγλαμα.
Παρεπιπτοντως τα ξυλα απο αγριοαχλαδια που κοπηκαν ηταν για το ενα απο τα δυο οργανα που ετοιμαζονται για το ρεμπετικο φορουμ.

Μια τηλεοπτική εκπομπή απευθύνεται σε ένα ευρύ κοινό, σ’ αυτό που ονομάζουμε “μέσο τηλεθεατή”.
Από αυτή την άποψη, το αφιέρωμα αυτό κάλυπτε τους στόχους για τους οποίους δημιουργήθηκε.

Δεν είναι διατριβή επί του θέματος ούτε απευθύνεται σε ειδήμονες μόνο (*), ώστε να προσεχτούν κάποιες λεπτομέρειες και ανθυπολεπτομέρειες.

  • Η κατηγορία αυτή καλύπτεται διαβάζοντας το ρεμπέτικο φόρουμ και την “Κλίκα”. :089:

Πρόκειται για μία σειρά εκπομπών τηλεόρασης, που απευθύνεται σε ευρύ κοινό χωρίς ειδικές βαρύτητες και πουλάει κουλτούρα, γενικώς. Σταχυολογώ:

Το χρώμα της αρχαιότητας, το κόκκινο του πάθους και άλλα, καθορίζουν την ένταση της σκέψης και τον κορεσμό του αισθήματος.

Κουμπί και φερμουάρ, οι άσπονδοι ανταγωνιστές: Ενώ από τη μία, ξεκουμπώνουν κόσμοι διαφορετικοί, από την άλλη απλά, κλείνουν πουκάμισα.

Από την Ινδία του Μεγαλέξαντρου στα ζαχαρότευτλα της ΕΒΖ* Θεσσαλίας: Φυσικό προϊόν σε τρεις αποχρώσεις για αστέρια, μπαταρίες ή γλυπτά (όπου αναρωτιέται κανείς: ως γλυφή νοείται η διαμόρφωση ενός άμορφου ζαχαρένιου όγκου σε πλαστικό μόρφωμα, ή γλύψιμο κανονικό; Το δεύτερο θα με ενδιέφερε ίσως, μια και το πρώτο δεν θα το κατάφερνα).

Θα μπορούσα να συνεχίσω με σύρματα, κλωστές, βυνίλια ή σπίρτα αλλά θα ευχαριστήσω ευγενικά: Δεν θα πάρω ούτε απ’ αυτά, ούτε από μπαγλαμαδάκι. Δεν βλέπω τηλεόραση, το δηλώνω και το ακολουθώ εδώ και πάνω από είκοσι – τριάντα χρόνια και δεν αισθάνομαι να μου λείπει κάτι. Προτιμάω να βλέπω και να ακούω μπαγλαμαδάκια, σε συνεργασία με άλλα όργανα άλλων ή και δικά μου, σύμφωνα όμως με τους δικούς μου όρους και προτιμήσεις, κι ας χάσω ίσως και κάποια μυστικά ή λεπτομέρειες που θα έβρισκα στην ταινία. Δεν διαθέτω το χρόνο να δώ εκπομπές για τέσσερις ώρες, περίπου, προκειμένου να διαμορφώσω γνώμη για τις αισθητικές προσεγγίσεις του σκηνοθέτη και της ομάδας του.

Φυσικά, όλοι όσοι συνέβαλαν με τη δική τους συνεργασία στην παραγωγή της συγκεκριμένης εκπομπής για τα μπαγλαμαδάκια, πολύ καλά έκαναν και χαίρομαι που κάποιοι από αυτούς είναι φίλοι μας μέσω της παρέας του φόρουμ. Χαίρομαι ακόμα περισσότερο που ακούω ότι συνέβαλαν θετικά όλοι, κάτι για το οποίο δεν θα αμφέβαλλα. Άλλο όμως, αυτό, και άλλο να ζητείται από εμάς να δούμε μίαν απλά, κουλτουριάρικη εκπομπή κάποιου άσχετου περί τη μουσική σκηνοθέτη, στα πλαίσια (λέει) της ενημέρωσής μας για το ρεμπέτικο.

*Ελληνική Βιομηχανία Ζακχάρεως

Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν στην εκπομπή. Ό,τι και να ήταν σκηνοθετικά δεν παύει να είναι μια εκπομπή για ένα εκ των λαϊκών οργάνων και τέτοιες εκπομπές - δυστυχώς - δεν βλέπουμε κάθε μέρα…Τώρα που είδα ξανά την εκπομπή, νομίζω πως έπρεπε να δοθούν περισσότερες εικόνες απο το εργαστήριο και την κατασκευή του οργάνου…Θα γινόταν πολύ περισσότερο ενδιαφέρουσα…

ΥΓ. Το μπουζούκι απο αγριοαχλαδιά που ετοιμάζει ο κ. Στάμκος για το φόρουμ είμαι σίγουρος πως… θα κλέψει καρδιές…

<<Παντως ο ΑΠΛΟΣ λαος την θαυμασε και την ευχαριστηθηκε κατα γενικη ομολογια.>> niavent εχεις την καλοσυνη να μου πεις απο που το συμπαιρανες αυτο?

Δεν θέλω να απαντήσω εγώ για τον κ. Στάμκο αλλά νομίζω πως ο απλός λαός την ευχαριστήθηκε απλά και μόνο επειδή είναι “απλός”…με ό,τι αυτό σημαίνει. Δεν ξέρω τί μπορεί να έκανε ο “μή απλός” λαός (είχαμε και τέτοιον τα τελευταία χρόνια) ή ο απόφοιτος της σχολής Κάρουλου Κούν…Σίγουρα όμως ο απλός, καθημερινός άνθρωπος που μπορεί τυχαία να έπεσε επάνω στην εκπομπή χειριζόμενος το τηλεχειριστήριο της απελπισίας, κάπου εκεί μεταξύ Σουλεϊμάν, Δημοσιογράφων και Τηλεπερσόνων (εκ του ελληνικότατου τηλε και επίσης ελληνικότατου person), την καταευχαριστήθηκε…

Φιλε ευριππιδη νομιζω οτι στο προηγουμενο μυνημα δινω μια εξηγηση σε αυτο που ρωτας.
Απο οτι βλεπω παντως μεγαλε εισαι ετοιμος να μαλωσεις.Για αυτο προτεινω με την πρωτη ευκαιρια να περασεις απο το εργαστηριο να πιουμε κανα τσιπουρο με τους σχετικους μεζεδες.Ετσι θα εχουμε τον χρονο να αναλυσουμε απο κοντα το θεμα σε πιο ωραιο κλιμα.

και εγω μπορει να νομιζω διαφορα πραγματα ρωταω ομως απο που το συμπαιρενει-εις αυτο επειδη το εθεσε ως δεδομενο. α δεν θελω να μαλωσω μια ερωτηξη εκανα.παντως απαντηση δεν πηρα απο που το συμπερανατε περα απο το <<νομιζω οτι το ευχαρηστηθηκε επειδη ειναι απλος λαος>> και << το καταευχαρηστηθηκε σιγουρα>>τα οποια φυσικα δεν εξηγουν το λογο και απο που βγαινει το συμπερασμα οτι οντως το ευχαρηστηθηκε.

H αλήθεια είναι ότι το ερώτημα δεν απαντήθηκε! Πάντως για τσίπουρα στο εργαστήρι ερχόμαστε αν είσαι Θεσσαλονίκη!χαχαχαχα

Ενημερωτικα (προς τον κ.Πολιτη) και διευκρινιστικα, 1μιση ωρα ηταν και τα 2 μερη της εκπομπης… :slight_smile:

Επειδή “έτυχε” να παρακολουθήσω και τα 2 μέρη, θα έλεγα πως πέρασα ευχάριστα 2 μισάωρα. Δεν είδα/άκουσα κάτι νέο (από πλευράς γνώσεων), ούτε προβληματίστηκα ιδιαίτερα. Σίγουρα δεν “χαλάστηκα”, το αντίθετο θα έλεγα, χάρηκα που είδα κάτι τέτοιο, έστω και εάν η προσέγγιση ήταν τελείως (μα τελείως) επιδερμική. Όπως προείπαν κάποιοι (και θα συμφωνήσω μαζί τους) τα τραγούδια ήταν λίγα, όπως και πράγματα που ειπώθηκαν και αφορούν την ιστορία του και τον τρόπο κατασκευής του. Από την άλλη βέβαια από το να μην υπήρχε καθόλου σαν εκπομπή και θέμα καλύτερα αυτό το λίγο. Και εγώ, ΟΚ. Λίγο-πολύ ασχολούμαι με το συγγενικό ύφος τραγουδιών που ερμηνεύει ο μπαγλαμάς, ο αδερφός μου όμως (που καμιά σχέση δεν έχει με το “άθλημα” - πολλά mainstream ακούσματα) έκατσε και είδε μαζί μου και τα 2 επεισόδια χωρίς να παραπονεθεί. Πράγμα που εγώ θεωρώ θετικότατο. Ίσως εγώ να ήθελα κάτι παραπάνω, αλλά ο αδερφός μου ακόμα και με αυτά τα λίγα καλύφθηκε χωρίς να κουραστεί (και να γκρινιάξει). Τα συμπεράσματα λοιπόν δικά σας. Εγώ μετέφερα απλά τα γεγονότα.

Δεν έχω δει ακόμα την εκπομπή, όμως είναι πολύ θετική και μόνο η ύπαρξη μιας εκπομπής στην τηλεόραση που δεν αναλώνεται στο τρίπτυχο “πολιτική προπαγάνδα - εκπομπές φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο - τηλεκουτσομπολιό ανελκυστήρας επιπέδου για το υπόγειο”. Εντάξει η ΕΡΤ το παίζει λίγο κουλτούρα, αλλά όπως είπε και ο alko101,αρκεί που προσέλκυσε και τον αδερφό του που δεν έχει σχέση με το “άθλημα”… θέλω να πω, ας δοθεί η ευκαιρία και σε αυτούς που δεν έχουν ιδέα να πάρουν μια γεύση και να δουν στην τηλεόραση κάτι διαφορετικό από τα τετριμμένα… μπορεί μια τέτοια εκπομπή να γεννήσει το ενδιαφέρον σε κάποιους να ασχοληθούν με τη μουσική αυτή, να αφυπνιστούν. Δεν ειν’ κακό…