Αφιέρωμα στον Ιορδάνη Τσομίδη με τον Λαϊνάκη!!!

[video=ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΙΟΡΔΑΝΗ ΤΣΟΜΙΔΗ (ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ)]522[/video]

Αφιέρωμα στον μεγάλο δεξιοτέχνη και ερμηνευτή Ιορδάνη Τσομίδη στο ΝΕΑ τηλεόραση Χανιά.
Το μπουζούκι που παίζει ο Λεωνίδας (μαθητής του Τσομίδη) ήταν το παλιό μπουζούκι του Ιορδάνη που παίζει στούς Ελληνικούς δίσκους στην Αμερική το οποίο του το χάρισε.

Λεωνίδας Λαινάκης μπουζούκι
Νίκος Παπακαστρίσιος κιθάρα
Βασίλης Κλαπάκης ακορντεόν

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:01 —

[video=ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΙΟΡΔΑΝΗ ΤΣΟΜΙΔΗ (ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΕΤΟΙΑ ΖΩΗ)]523[/video]

Σε ακόμα ένα τραγούδι “σταθμός” του αξέχαστου Ιορδάνη!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:23 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:20 —

[video=ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΙΟΡΔΑΝΗ ΤΣΟΜΙΔΗ (ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΣΩΣΤΟ)]524[/video]

Και το “Ηλιοβασίλεμα σωστό”:109:

Ο Λαϊνάκης είναι ό,τι πιο κοντινό στο ηχόχρωμα του Τζόρνταν.
Ενθουσιάστηκα όμως γενικότερα από την αισθητική αυτών των τριών ανθρώπων. Μπράβο τους!

ΥΓ. Οι ξανθιές στο τρίτο βίντεο κρατούσαν σημειώσεις; :019:

Λες και τον έφτυσε στο στόμα…:110:
Όσο για τις ξανθιές ακόμα θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει…

[QUOTE=naggel;181450]Λες και τον έφτυσε στο στόμα…:110:

ενσταση = ακομψο ( για τη λεξη “εφτυσε” ) …:026:

μετα συγχωρησεως …:089:

Δεν ξέρω τι θεωρείται κομψό η άκομψο σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια αλλά στο χωριό μου ( Σκάλα Λακωνίας) αυτή την έκφραση την χρησιμοποιούμε σε περιπτώσεις σαν και αυτή του Λαινάκη με τον Τζόρνταν που ο νεώτερος κληρονομεί ένα χαρακτηριστικό από τον παλιότερο.
Νομίζω ότι την ίδια έκφραση την χρησιμοποιούν και σε άλλα μέρη της Πελοποννήσου.
Αν συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις ήταν ένα καλό σχόλιο για τον πολύ ταλαντούχο μπουζουξή Λαινάκη ( τον οποίο γνωρίζω προσωπικά και τον εκτιμώ ) αν και άκομψο για την αισθητική σου…