(Αυτο;)βιογραφία Βασίλη Τσιτσάνη

Γεια χαρά συμφορουμίτες. Ψάχνω μανιωδώς να βρω κάποια βιογραφία ή αυτοβιογραφία του Βασίλη Τσιτσάνη και ενώ έχω ακούσει ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, δυσκολεύομαι να το εντοπίσω! Όποιος έχει κάποια πληροφορία θα με βοηθούσε πάρα πολύ!

Υπάρχουν βιογραφίες, αλλά δεν αξίζει τον κόπο να σπαταλήσεις ώρα/χρήμα…

1)Ευχαριστώ για την απάντηση.
2) Γιατί φίλε Πίκινε? Το λες από άποψη υποκειμενικότητας συγγραφέων ή για κάποιον άλλον λόγο?

Συμφωνω:

και θα σε παρεπεμπα εδω:
http://www.tsitsanis.gr/

Νομίζω είχαμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα.

Γενικά, άλλο ν’ αφήνεις τον ρεμπέτη να διηγείται, να καταγράφεις, να διαχειρίζεσαι ουδέτερα το υλικό, κι άλλο να γράφεις ό,τι σου έρχεται στο κεφάλι ή να πετάς ρητορικά ερωτήματα-τρίχες, επειδή έτυχε να «γνωρίσεις» τον ρεμπέτη (προσωπικά ή από ντοκουμέντα ή «ντοκουμέντα»)…

Eυχαριστώ παιδιά. Έψαχνα ένα βιβλίο στο στυλ της Κάϊλ.

Δεν νομίζω οτι είχε αυτοβιογραφία ο Τσιτσάνης. Μόνο συνεντεύξεις και διηγήσεις απο άλλους.
Ακόμα και όσοι έχουν γράψει π.χ ο Ν. Γεωργιάδης που δεν είναι βιογραφία με την κλασική έννοια, βασίστηκε όπου ήθελε…
Αλλά λόγω της εποχής, συνεντέυξεις του υπάρχουν πολλές για να καταλάβεις την φιλοσοσφία ενός ανθρώπου.

Συνοπτικό βιογραφικό Β. Τσιτσάνη.
Η αλήθεια για το “Συννεφιασμένη Κυριακή”.

1 «Μου αρέσει»

Αυτήν, δεν θα την μάθουμε ποτέ.

1 «Μου αρέσει»

τελικα μετα απο τοσα χρονια, βρηκες βιβλια? ειναι τρια καλα που κυκλοφορουν…

Τί εννοείτε κ.Νίκο?Αν είναι του Τσιτσάνη το τραγούδι ή κάτι άλλο?

Μα, δεν είχε γίνει δίκη, με Ρούτσο αν θυμάμαι καλά, και μεγάλη δημοσιότητα; Δεν τα ξέρω καλά τα του Τσιτσάνη, αλλά αυτό το θυμάμαι και σίγουρα και σε κάποιο βιβλίο θα το έχω διαβάσει. Και έχουμε και κάποιον που υποστήριζε ότι τους στίχους τους έγραψε αυτός, απογοητευμένος που είχε χάσει ο Λαρισαϊκός, η ομάδα που υποστήριζε. Αλέκος Γκούβερης;

2 «Μου αρέσει»

ο γκουβερης παιρνει και ποσοστο συνδημιουργιας στους στιχους του τραγουδιου. καπου ελεγε οτι μονο το ενα στιχακι ειχε γραψει…

2 «Μου αρέσει»

Ούτε εγώ τα ξέρω γι’αυτό ρωτάω.Δεν το γνώριζα ότι υπήρχανε διαμάχες για αυτό το τραγούδι.

Μεγάλος ντόρος για τον 2ο εθνικό ύμνο…

3 «Μου αρέσει»