Ας γνωριστούμε..... τί λέτε?

(gpandr) #1

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα έκανα κι εγώ την εγγραφή μου σε αυτό το μοναδικό forum στο οποίο γίνεται πραγματικά εξαίρετη δουλειά. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι τόσο εγώ όσο και άλλοι νέοι χρήστες χρειάζεται να εγκληματιστούμε. Προτείνω λοιπόν σαν μια πρωτότυπη ιδέα να ξεκινήσουμε ένα παιχνίδι γνωριμίας και να μάθουμε ο ένας τον άλλον. Βέβαια υπάρχει και το προφίλ που μπορεί να επισκεφτεί ο καθένας αλλά μερικά άτομα που δεν έχουν κάνει δημοσιεύσεις είναι φυσικό να μην κοιτάξει κάποιος το προφίλ τους. Καθώς λοιπόν ανεβάζω αυτό το θέμα θα είμαι και ο πρώτος που θα αρχίσω τισ γνωριμίες.

Είμαι λοιπόν ο Γιάννης, ζω στην Κομοτηνή παίζω μπουζούκι, μπαγλαμά και κιθάρα. Το αγαπημένο μου στέκι για ρεμπέτικη μουσική είναι η ταβέρνα “Το φρούριο”

(Παραδοξολόγος) #2

Καλώς ήρθες Γιάννη, μην περιμένεις πάντως ανταπόκριση σε τέτοια παιχνίδια εδώ μέσα!:slight_smile:

Οι νέοι όταν μπαίνουν για πρώτη φορά στο Ρεμπέτικο Φόρουμ συνηθίζουν να συστήνονται. Τους παλιούς θα τους μάθεις εν καιρώ, κουβεντιάζοντας. Αλλωστε, όπως λες, υπάρχει και το προφίλ του καθενός.

(gpandr) #4

Εντάξει παίδες. Μια πρόταση έκανα. Μπορούν οι συντονιστές να κλείσουν το θέμα αν θεωρείται άκυρο. Και πάλι καλημέρα

τι λετε ρε που θα κλεισετε το thread τωρα που βρηκα πατριοτη απο κομοτηνη :):090::090::090::127:Γιάννη στο φρουριο εχει Live? δουλευει ακομα αυτο το μαγαζι?

Καλησπερα και καλη χρονια.Δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνειτε με καποιον αλλα μην τον απαξιωνετε τουλαχιστον.Γεια σου Γιαννη και χρονια πολλα.Εγω ειμαι Αλεξανδρουπολη,που ειναι αυτη η ταβερνα ''φρουριο" και τι παιζει εκει?Ειμαι συχνα Κομοτηνη λογω καταγωγης της γυναικας μου

φιλε τακη το φρουριο σε κατι στενακια προς το εμπορικο , αντε να κανουμε καμια συναξη οι πατριωτες και με τα οργανα.

φυσικα, θα ναι πολυ ωραιο

;;;;;;;;;;;

(Ισαάκ) #10

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; x 10 :082:

πεστο…

(peplos) #12

Κύριοι χαλαρά.
Που υπάρχει ο λόγος παρεξήγησης δεν το καταλαβαίνω.
Σε αυτό το χώρο δεν χρειάζονται τέτοια πράγματα. Ήρεμα απλά και ωραία είμαστε εδώ για δημιουργική συζήτηση χωρίς παρεκτροπές.
Φίλε takis f κανένας δεν απαξίωσε με αυτά που έγραψε τον φίλο gpandr όλοι οι παλαιότεροι είμαστε εδώ για να υποδεχόμαστε και να συνεργαζόμαστε και να γνωριζόμαστε με τους νέους σε αυτό το φόρουμ.
Καλωσορίσατε και καλές κουβέντες.

Τάκη μάλλον εσύ θα 'πρεπε να μας πεις πού είδες την απαξίωση…
Από πλευράς μου πάντως δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση. Μόνο απορία μού δημιουργήθηκε.

τουλαχιστον αυτο εισεπραξα εγω διαβαζοντας το θεμα,οταν μπαινει καποιος για πρωτη φορα με πολυ καλη διαθεση γνωριμιας και μου λεει ‘‘Γεια σου ειμαι ο ταδε’’ και γω αντι να τον καλοσωρισω και να συστηθω του λεω μην περιμενεις να ανταποκριθω θα με γνωρισεις στο μελλον,αυτο τι ειναι?τεσπα,οπως και ναχει ο καθενας εχει διαφορετικες ευαισθησιες,εδω ειμαστε για αλλο λογο και δεν πρεπει να λαμβανουν χωρα τετοιες διενεξεις,καλη συνεχεια στις ομορφες συζητησεις μας λοιπον…

Απλά λοιπόν δεν κατάλαβες.
Το “μην περιμενεις να ανταποκριθω θα με γνωρισεις στο μελλον” όχι μόνο δεν ήταν απαξιωτικό, αλλά προσπαθούσε να προλάβει παρεξηγήσεις (κάτι που τελικά δεν κατάφερε).
Σε μεγαλύτερη ανάλυση σήμαινε: “Φίλε νεοφερμένε στο ρεμπέτικο φόρουμ, μην περιμένεις να ανταποκριθούμε στο κάλεσμά σου για συστάσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι σε αγνοούμε. Απλώς δεν συνηθίζεται εδώ. Ξεκίνα την κουβέντα και θα γνωριστούμε στην πορεία”.
Και να εξηγήσω το παραπάνω:
Τον τελευταίο χρόνο έχουν μπει στο ρεμπέτικο φόρουμ δυο-τρεις εκατοντάδες νέα μέλη. Θα έπρεπε π.χ. εγώ να έχω συστηθεί 300 φορές; Δεν μοιάζει λίγο …ψώνιο;
Ή μήπως να το παίξουμε “ομάδα συμπαράστασης”;

• Είμαι ο Αρης!
  • Και ο Αρης είναι εντάξει!
    :slight_smile:

(gpandr) #16

Καλημέρα. Παιδιά χαλαρώστε. Ανέβασα απλά αυτό το θέμα γιατί θεωρούσα καλό να υπάρχει ένα θέμα γνωριμίας. Άρη δεν σου ζήτησε κάποιος να μας συστηθείς και πολύ απλά θα μπορούσες να μην ανταποκριθείς. Το ότι δεν συνηθίζεται εδώ μέσα κάτι τέτοιο υπάρχουν πιο αρμόδιοι από εσένα για να το πουν. Εσύ απλά θα μπορούσες να μην απαντήσεις. Και δεν θεωρώ ψώνιο το να γνώριζεσαι, ναι, και στους 400 όπως λες. Άλλωστε αυτό κάνεις και στην εξωτερική σου - κανονική σου - ζωή, εκτός κι αν εσύ ζεις με άλλον τρόπο. Επιπλέον από τα λίγα που έχω δει το όνομα σου υπάρχει σε όλα τα θέματα. Δηλαδή σύμφωνα με την λογική σου είσαι και πάλι “ψώνιο”. Πάντως δεν περίμενα να πάρει τέτοιες διαστάσεις και κόντρες ένα θέμα που ως σκοπό του είχε την καλύτερη γνωριμία μεταξύ κυρίως των νέων μελών. Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να απαντήσει στο θέμα αυτό και οι μόνοι αρμόδιοι είναι οι διαχειριστές για το μέλλον του. Καλή συνέχεια. Ελπίζω να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αυτό το γελοίο ζήτημα. :108:

(Κώστας Κ.) #17

Ήρεμα παιδιά.
Κατ’ αρχήν gpandr, ο Άρης δεν ήταν ο πρώτος που απάντησε στο post σου.
Δεύτερον, η σύγκριση με την “κανονική” ζωή ήταν μάλλον ατυχής.
Τρίτον, ως νεοφερμένος δε θα μπορούσες να ξέρεις ότι ο Άρης ανήκει στην ομάδα των Διαχειριστών, άλλο αν έχει επιλέξει να μην κάνει χρήση της “ιδιότητάς” του.
Τέταρτον, έχεις δίκιο, το ζήτημα είναι γελοίο και αν δοθεί συνέχεια θα κλειδωθεί.
Πέμπτον, καλώς ήλθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ, το οποίο περιέχει χιλιάδες θέματα συζητήσεων για να συμμετάσχεις, χωρίς να χρειάζεται να αναλώνεσαι και να φθείρεσαι σε παρόμοια γελοία.

Κατά φοβερή σύμπτωση, αυτό είναι το χιλιοστό μου (1.000) μήνυμα στο ρεμπέτικο φόρουμ (από τότε που το πρόγραμμα άρχισε να μετράει μηνύματα). Τη λέξη “ψώνιο” τη χρησιμοποίησα με παράδειγμα τον εαυτό μου, έχοντας κάθε δικαίωμα. Αντίθετα εσύ, στο τέταρτο (4) μήνυμά σου τη χρησιμοποιείς, έστω κι έμμεσα, για άλλον. Ελπίζω να με βγάλεις ψεύτη, αλλά με τέτοια νοοτροπία δεν την “παλεύεις” εδώ μέσα.

(gpandr) #19

οκ ρε παιδιά - διαχειριστές- συγγνώμη που τάραξα λίγο τα νερά σας αφού έτσι το βλέπετε. Άντε κλειδώστε το να τελειώνουμε κύριοι κύριοι διαχειριστές αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σταματήσει όλο αυτό.

(Κώστας Κ.) #20

Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα.

Ο σαρκασμός τώρα πού κολλάει; Επίσης, έτσι μια και το ανέφερες, το κ.κ. δεν προφέρεται διπλά (κύριοι κύριοι), απλά γράφεται έτσι όταν αναφέρεσαι σε περισσότερα από ένα άτομα για να υποδηλώσει το πλήθος. Υπάρχει ο ενικός (κύριε, που στη συντομογραφία του γράφεται κ.) και ο πληθυντικός (κύριοι, που στη συντομογραφία του γράφεται κ.κ.).

Εύγε, να τα χιλιάσεις, αν και το κοντέρ σου έχει ξαναγράψει 1.000 στο παλιό Φόρουμ. :089:. Ανακηρύσσεσαι ο πολυλογάς του Φόρουμ.

Καλά, μη λες μεγάλη κουβέντα…