Αποστασεις και λοιπα... για ενα" καλο" οργανο

Γεια και χαρα σε ολους!!! προ 3 εβδομαδες αγορασα ενα τετραχορδο μπουζουκι, (περιμενω σε δυο μηνες και το τριχορδο να ετοιμαστει μιας και ημουν αναποφασιστος διοτι τα δυο οργανα εχουν ξεχωριστες χαρες…)
συγκεκριμενα το πληρωσα κοντα 2000 ευρω αλλα εχω μπει σε ενα τρυπακι μηπως η επιλογη μου δεν ηταν και η καλυτερη και γιαυτο θα ηθελα και την αποψη σας στα παρακατω.
καταρχην το οργανο σηκωνεται μετα τον καβαλαρη (προς το μανικι) ελαφρα, ενω πισω κανει μια παααααρα πολυ μικρη κοιλια. αν και πιστευω οτι αυτο δεν ειναι τοσο ανησυχητικο μιας και το οργανο αν και καινουριο ειναι τριων ετων και αν ηταν να βουλιαξει αυτο θα ειχε ηδη συμβει.
Ενα αλλο θεμα που με απασχολει ειναι το υψος των χορδων απο την ταστιερα.
Πατωντας απο το πρωτο ταστο τουλαχιστος οπτικα βλεπω οτι η χορδη ταλαντωνετα ανετα και σκευτομαι μηπως με το χαμηλωμα του καβαλαρη το οργανο γινοταν περισσοτερο μαλακο, αν και ηδη ειμαι ικανοποιημενος.
Ενα μειον που ειδα ειναι οτι οταν χτυπαω δυνατα την χορδη η νοτα γινεται “μουντη” δεν βγανει τοσο καθαρη οσο παιζοντας πιο σιγα. το κακο ειναι οτι εχω και βαρυ χερι, αλλα ο μαστορας και ενας πιο εμπειρος μπουζουξης μου ειπαν οτι οφειλεται στα ταστα και εναι ειναι θεμα χρονου να στρωσει.
υπαρχουν καποια στανταρ χιλιοστα αποστασης μεταξυ χορδων-ταστιερας τα οποια να ειναι ιδανικα για μαλακο παιξιμο και καθαρο ηχο?
Ηδη σκευτομαι να αγορασω εναν καβαλαρη και να πειραματιστω αλλα απο αλλες δημοσιευσεις βλεπω οτι οταν ενα οργανο πχ σηκωθει δεν προτεινεται αλλαγη με εναν ψηλοτερο καβαλαρη αλλα προσθηκη φιλετων απο κατω. αυτο γινεται γιατι ο καβαλαρης εχει μπει στο “καλουπι” του ηχειου αρα να μην πειραματιστω? δυστυχως ο μαστορας ειναι εκατονταδες χιλιομετρα μακρια και εκτος αυτου τρελενομαι οταν δημιουργω κι εγω κατι πανω στο μπουζουκι μου!:slight_smile:
Ελπιζω μα μην σας κουρασα. Φιλικα Στρατος.

Mε γεια το οργανο και καλες πενιες σου ευχομαι! Εγω οταν ειχα αντιστοιχο προβλημα (αν και με τζουρα), χαμηλωσα τον καβαλαρη (πηγα στον μαστορα και μου τον εξυσε) και μετα φυσουσε το οργανο. Οπως επισης και στη μουνταδα, και εγω θεωρω πως καλο θα ηταν να περιμενεις να στρωσει λιγο πρωτα και μετα αν συνεχιζει η μουνταδα, δεστο ξανα. Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορω, μιας και ειμαι και εγω νεος.
Καλες πενιες και παλι και ευχομαι να το χαρεις το οργανακι.

Υ.Γ. Καλο θα ηταν να απευθυνθεις και προσωπικα με πμ σε μαστορες-μελη του φορουμ για πιο τεχνικα ζητηματα.