Γιατί τρίχορδα έχουν 8 κλειδιά;

Εχω μια απορια παρα πολλα χρονια γι’αυτο και θα την ονομασω “παιδικη” (απο τοτε την εχω…!!) αλλα ταυτοχρονα και “περιπαικτικη” (γιατι βγαζει ενα χαμογελο οταν την ακους…)… Εχουμε δει κατα καιρους ειτε μεσα απο ελληνικες ταινιες,ειτε απο εκπομπες,ειτε απο διαφορα οπτικοακουστικα αφιερωματα, αρκετους σολιστες του μπουζουκιου(π.χ. Χιωτης,Τσιτσανης,Παπαιωαννου και πολλοι αλλοι…)να παιζουν τριχορδο μπουζουκι(6 χορδες-3 ζευγη) σε οργανα που το μανικι-μπρατσο ειναι τοσο στενο(και φαινεται αυτο) που χωρανε μονο 3 ζευγη χορδων, ο καβαλαρης ειχε 6 σχισμες(δηλαδη για 6 χορδες) αλλα τα κλειδια να ειναι…8…!! Αυτη λοιπον ειναι η απορια μου… Γιατι σ’αυτα τα οργανα που ειναι φτιαγμενα “τριχορδα” και ενω δεν χωρανε αλλες χορδες εχουν 8 κλειδια. Ελπιζω να μη με αρχισετε στο…“δουλεμα”!!

Αυτο που ξερω ειναι το εξης.Τα πρωτα τριχορδα ειχαν 8 κλειδια επειδη εβαζαν κλειδια απο μαντολινα.Αυτα κυκλοφορουσαν τοτε.Τα μαντολινα εχουν 4 διπλες χορδες.

1 «Μου αρέσει»

Οριστε δυο χαρακτηριστικες φωτογραφιες που φαινεται καθαρα αυτο που ειπα παραπανω… Ακομα ομως κι αν εβαζαν κλειδια απο μαντολινο γιατι να ειναι 8 αφου ολο το υπολοιπο οργανο ειναι φτιαγμενο για 6 και δεν μπορουν να μπουν αλλες χορδες… Το ερωτημα δηλαδη ειναι “κατασκευαστικο” και απευθυνεται ουσιαστικα στους οργανοποιους της εποχης…

Πάνω δεξιά στο μενού του φόρουμ λέει “Αναζήτηση”, αν γράψεις την λέξη “κλειδιά” θα βρεις τουλάχιστον τα παρακάτω:

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18896&highlight=�������

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18746&highlight=�������

Που απαντούν τις απορίες σου.

Προς webmaster: Μήπως πρέπει η Αναζήτηση να γίνει σε κάποια πιο ξεκάθαρη θέση; Κανείς από τα νέα μέλη δεν ξέρει/θέλει/βλέπει να την χρησιμοποιήσει.

Φωτη ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και πλεον θα εχω στο νου μου το “μαγικο” κουτακι πανω δεξια που γραφει αναζητηση… που θα παει, θα μαθουμε σιγα-σιγα…

Πόσο πιο ξεκάθαρη δηλαδή; Στο κεντρικό μενού βρίσκεται. Η αναζήτηση είναι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά κάθε φόρουμ. Αν ένα νέο μέλος δεν ξέρει να τη χρησιμοποιήσει, μπορεί να ξοδέψει 5 δευτερόλεπτα από το χρόνο του για να πειραματιστεί. Μπορεί επίσης να ζητήσει οδηγίες. Αν δε θέλει να τη χρησιμοποιήσει, τότε δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα.

Πάντως, αυτό που λέμε πάντα - το έχουμε βάλει και ως μόνιμη υπενθύμιση στην κορυφή όλων των σελίδων του Φόρουμ - είναι ότι μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τις [b]ετικέτες[/b] για να αναζητήσει εύκολα και απλά αυτό που θέλει, δεδομένου βέβαια ότι βάζουμε ετικέτες σε κάθε νέο θέμα που ανοίγουμε.

Πιθανότατα έχετε δίκιο. Απλώς έχει παρουσιαστεί πολλές φορές που ρωτούνται τα ίδια πράγματα λόγω μη χρησιμοποίησης της αναζήτησης. ίσως περίμεναν να δουν κάτι σαν αυτό στην επισύνψη που το έχουν πολλά site.

Ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον τα νέα μέλη θα μάθουν και θα επωφεληθούν πιο εύκολα από την ήδη εύχρηστη αναζήτηση.

[LEFT]Καλημεραααα… Μη με κανετε ρε παιδια να αισθανομαι ασχημα…!! Εκανα ενα λαθος και θελω (πρεπει) να πιστευω οτι δεν θα ξαναγινει… Ειλικρινα δεν το σκεφτηκα… πλεον θα κοιταω τα παντα πριν…“ανοιξω το στομα μου”…!! Αυτα για να κλεισει το θεμα μια και πηρα τις απαντησεις που ηθελα… Και παλι καλημερααα…
[/LEFT]

Δεν υπάρχει πρόβλημα, φίλε, συζήτηση κάνουμε. Το παράδειγμα του Φώτη αφορά σε άλλου τύπου site, που χρησιμοποιεί διαφορετικό template κ.λπ. κ.λπ., ενώ το Φόρουμ μας το χρησιμοποιεί έτσι. Όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες είναι, αλλά προς το παρόν δεν αλλάζουμε τίποτα.
Θα επανέλθουμε με περισσότερες λεπτομέρειες στο “γιατί” σύντομα.