Απορια για επιδιορθωση λαουτου

συντήρηση
(tzigpap) #1

Καλησπέρα… Μου έδωσαν προσφατα ένα κρητικο λαουτο κατασκευησ του 1986 απο τον Φραγγεδακη στο Ηράκλειο. Είναι το πρωτο λαουτο που πιανω στα χερια μου και γι αυτο εχω καποια μικρα ζητηματα… Αυτος που μου το εδωσε μου ειπε οτι ειναι οκ και δε χρειαζεται ουτε καν αλλαγμα χορδων. Βεβαια τις τελευταιεσ 20 μερεσ που ασχολουμαι εχω την εντυπωση οτι ο ηχοσ του δεν ειναι ο καλυτερος που θα μπορουσε. Τριζουν ελαφρως οι μπασεσ χορδες και νομιζω οτι ο ηχοσ του ακουγεται λιγο βραχνος. Να σημειωσω οτι εχει κρητικο κουρδισμα. Εχει και καποιες μικρες εκδορες στο σκαφος. Ποσο μπορει να επηρεαζουν αυτεσ τον ηχο? Χρειαζεται να το παω για επισκευη ωστε να αποδοσει τα μεγιστα η αυτο γινεται μονο οταν το οργανο ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση? Να σημειωσω επισης οτι αυτοσ που μου εδωσε το οργανο ειναι λαουτιερης και γνωστος μου οποτε φανταζομαι οτι δε μου εδωσε σκάρτο πραμα…
ευχαριστω εκ των προτερων

δε μου εδωσε μαλακια πραμα…

Προσοχή!

Πήρα την πρωτοβουλία και “διόρθωσα” την τελευταία φράση σου…

ελπίζω να με συγχωρέσεις…:088:

(tzigpap) #4

Καλα εκανες… Εγω συγγνωμη που εγραψα ετσι… Παρασυρομενος απο τις εκφρασεις τις καθημερινοτητας… Καμια συμβουλη για το λαουτο ομως??? Καποιος??:089:

(Γιάννης Τ) #5

Το ότι στο έδωσε επαγγελματίας μουσικός δεν λέει τίποτα.
Πήγαινε νε το σε ένα μάστορα να το δεί.Κοκκαλάκια ύψος χορδών κλπ.Οι εκδορές στο σκάφος δεν πρέπει να παίζουν ρόλο΄.