Αποθήκευση Οργάνου

γεια σας φιλοι μου!
δυστηχος στις 9/5/14 ο Πατερας μου 45 χρονων εφυγε απο την ζωη
επαιζε και αυτος μπουζουκακι με εμαθε και εμενα,θα ηθελα να ρωτησω το εξεις:
για τον λογο αυτο θα κανω καιρο ισως χρονια να παιξω παλι για αυτο αμα μπορειται πειτε μου πως να τα αποθηκευσω εχω 2 4χορδα το ενα παλιο το αλλο ειναι 6 μηνων με βεργα,η μια θηκη ειναι βαλιτσα η αλλη ειναι αυτη
http://www.thebouzoukishop.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2181&category_id=93&option=com_virtuemart&Itemid=238&lang=el
δεν ξερω αν πρεπει να χαλαρωσω τα κλειδια και τι γινεται με την υγρασια
ευχαριστω!

ειναι οντως λυπηρο το γεγονος αυτο και σου ευχομαι κουραγιο αλλα νομιζω οτι μπορεις να το δεις το θεμα αντιστροφα και να συνεχισεις να παιζεις διοτι ίσως ο πατερας σου να θελει να συνεχισει να σε ακουει εκει που θα ειναι
το μπουζουκι και το ρεπερτοριο του (αναφερομαι σε ρεμπετικα και λαϊκα) καμια φορα λειτουργουν λυτρωτικα και στις λυπες…δοκιμασε σιγα-σιγα λοιπον μιας και εισαι μονο 18 χρονων…

Τα συλληπητηρια μου…Αν θες να τα αποθηκευσεις, χαλαρωσε τις χορδες λιγο, καλο θα ηταν για να μην τραβαει πολυ το μανικι…Αλλα η συμβουλη μου θα ηταν τα λογια του alexcr…

Γεια σου φιλαρακι. Κατ’ αρχην θελω να σου εκφρασω τα συλλυπητηρια μου για τον πατερα σου. Τωρα οσο αφορα το θεμα της αποθηκευσης των μπουζουκιων, απ’ οσο γνωριζω το καλυτερο σημειο ειναι καπου χωρις πολλη υγρασια και μαλιστα εξω απο τη θηκη.
Μια καλη λυση ειναι να τα κρεμασεις μεσα σε μια ντουλαπα με ρουχα αρκει να ειναι λιγο ανοιχτη για να αεριζεται. Οσον αφορα το κουρδισμα αν δεν κανω λαθος πρεπει να χαλαρωσεις τις χορδες κατα 1,5 τονο.
Παντως αν μου επιτρεπεις κι επειδη απ’ οτι φαινεται εισαι μικρο παιδι, αν μπορεσεις και βρεις το κουραγιο μην το παρατησεις το
μπουζουκακι. Το μπουζουκακι δεν ειναι απλως ενα μουσικο οργανο, εχει και αυτο ψυχη και με αυτο θα μπορεις να εκφραζεις αυτο που νοιωθεις. Πιστευω πως το μπουζουκι δεν παιζεται μονο με τα δαχτυλα, αλλα κυριως παιζεται απο την ψυχη.

Τα συλληπητηρια μου. Περασα και εγω απο το ιδιο λουκι σε μικρη ηλικια. Εγω το παρατησα το οργανο καθως ειχα 2 χρονια νοσοκομεια μετα στρατο και ετσι το αφησα τελικα10 χρονια… Μετα απο λιγο καιρο δεν ηθελα να παιξω γιατι τα χερια δεν πηγαιναν και ειχα απογοητευτει. Προσπαθησε να παιζεις λιγακι. Θα δεις οτι θα σε βοηθησει οσο γινεται να ξεχνας τουλαχιστον εκεινη την ωρα… Εγω δεν το εκανα και μαλλον δυσκολευτικα περισσοτερο να το ξεπερασω αν ξεπερνιεται τελος παντων

Αν τελικα το αποθηκευσεις κατεβασε λιγακι και ριξε τον καβαλαρη του καπακιου κατω. Να μην ειναι ορθιος και ζοριζει το καπακι

Νομιζω ομως οτι καλυτερα να περιμενουμε μια απαντηση απο καποιον οργανοποιο που θα ξερει καλυτερα.

εγω δεν θελω να το παρατησω ισια ισια που πιανοντας το στα χερια μου με βοηθαει πολυ με ζεσταινει,καταλαβαινεται τι θελω να πω,το θεμα ειναι βεβαια η μανα μου δεν μπορει να ακουει μουσικη ισως οταν λειπει απο το σπιτι κατι να κανουμε και παλι σας ευχαριστω!