Απλά σου κάνω θεωρία

Μήπως ξέρει κανένας περισσότερες πληροφορίες (τίτλο,συνθέτη,στιχουργό,χρονολογία κλπ) για το τραγούδι που λέει “…απλά σου κάνω θεωρία μην τυχόν παρεκτραπείς γιατί να ξέρεις πως θα παρεξηγηθείς…κλπ κλπ”

“Όταν στα κέντρα σε πηγαίνω” (Columbia 6641)
Βασίλη Τσιτσάνη (1947)
Τραγουδούν Στράτος-Τσιτσάνης

Σ’ευχαριστώ πολύ. Έψαχνα πάρα πολύ καιρό πληροφορίες γι’ αυτό το τραγούδι.

Tha sas po mia istoria…
kapote giro sto 80, egine mia erevna se pedia tou dimotikou, kapou stin Evropi, gia to ti gnorizoun gia tis trofes pou trone[pedia tis polis ola].
Ta perisotera nomizan oti ta fasolia [vlepe stragalia]ginontan opos ta makaronia se ergostasio…
Lipon Gia na thimounte oi palioi ke na mathenoun oi neoi…sas anevazo to ena apo ta sola tou Stathi…"Χορος Πολιτικος"i “Tatauliano” tou Tsitsani to alo ine tou Papaioanou kapou to exo tha to anevaso prosexos…tha to vrite stin folia tou Ari…WinAmp

ta leme Spiros [proin tsispi]

<FONT FACE=“Courier New”>Ποιανού “Στάθη” είναι τα υπόψη σόλα ρε Σπύρο;</FONT>

Ela, ta dika mou prepei na einai re Kwsta kai yw thn idia epoxh ta eixa hxoyrafhsei sthn Colubia.
Stathis.

Vre pedes kapios anevase dio sola sto WinAmp stin folia tou Ari “ta sola tou Stathi Milanou”…
tora sas stelno kai to alo ine to Smirneiko solo tou Papaioanou…

Τα δυο σολο του Μιλανου τα ανεβασα εγω. Αν υπαρξει ενδιαφερον εχω κι αλλα. Ο ανθρωπος ειναι πολυ μεγαλο οργανο, ακουστε τον.

Ανεβαζω και το ανθρωπε δυστυχησμενε (Χιωτης-Καζαντζιδης) που εχει ενα ωραιο σολακι.

<FONT FACE=“Courier New”>ΟΚ. Τώρα που το άκουσα πρόσεξα οτι ο Μιλάνος (Στάθης) παίζει το Ταταβλιανό που ανέβασε ο Σπύρος.

Συγκρίσεις δεν γίνονται, καλός ο Μιλάνος, “αλλά” η γενική εικόνα είναι ταβερνιάρικη. Του Βλάχου η μουσική σκηνοθεσία είναι ντίπ ρεμπέτικη.
Αλλοι καιροί, άλλοι τρόποι.

Πάντως ο Μιλάνος είναι δυνατός μπούζουκος.

ΥΓ
Εκείνο το κωλόπαιδο ο Ιορδάνης ο Τσομίδης που στο διάολο χάθηκε; Ξέρει κανένας;


(ότι και να μου λέτε, είναι ο μόνος που με ανεβάζει)</FONT>

Το καλοκαίρι, μέχρι πρόσφατα, έπαιζε σε ένα κέντρο έξω απο τη Χαλκίδα. Τάδε έφη Βαρλάς ο οποίος πήγε και τον άκουσε.

γιώργος

baglaman,
δεν εκανα καμια συγκριση. απλα ανεβασα τα σολακια για να ακουσετε πως παιζει αυτος ο ανθρωπος.
πως ακους ρε παιδι μου τον Ιορδανη να παιζει γνωστα τραγουδια με δικο του τροπο και με ταξιμαρες και λες τι φαντασια που εχει!!

συγκριση καμια.
οπως ειπες ειναι μπουζουκαρος.

ΑΝΕΒΑΣΑ ΕΠΙΣΗΣ : Ανθρωπε δυστυχισμενε (Χιωτης-Καζαντζιδης) και Ο μαυρος δρομος (Λυδια-Καραπατακης-Βιρβος).
ειμαι ποιο πολυ του λαικου βλεπετε.
βαλτε και εσεις τιποτα ρε παιδια.

<FONT FACE=“Courier New”>Μην αρχίσουμε πάλι τα περί λαϊκού και ρεμπέτικου γιατί θα προκαλέσουμε την… παρέμβαση του Φέρρη.
Απ’ τη λογοκρισία και μετά (για να μη πω από την “επώνυμη δημιουργία” και μετά), όλοι λαϊκό γράψανε κατά τη γνώμη μου.

Κι εγώ του λαϊκού είμαι λοιπόν.

Δε μου λές, ο Μιλανος τετράχορδος είναι;</FONT>

Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΦΕΡΡΗ

Συμφωνώ απολύτως!

Φέρρης
Α.Ε.Ε.Τ.Τ.Α.Ω.Μ.Μ.
(άρτι επιστρέψας εκ του Τελ Αβίβ ωχ μανούλα μου)

ναι τετραχορδος

<FONT FACE=“Courier New”>Χε χε.
Τα τετράχορδα τα μυρίζομαι από 100 χλμ μακρυά.</FONT>

Ρε παιδια, αυτα που ανεβαζετε μπορει να τα κατεβασει καποιος αλλος???

Περί JORDAN παίζει όταν γουστάρει στό PIKOS-BENET
στου ψυρρή ,τελευταία φορά τον είδα το Σάββατο πρίν τις Απόκρειες και μας έστειλε με μια καταπληκτική ζειμπεκιά που έρριξε στο “πέστο ρε jordan μου το ναί”.Ο άνθρωπος δεν παίζεται είναι ο τελευταίος των Μοικανών και ξέρει τα πάντα, πάντα από πρώτο χέρι…

Να συμπληρώσω κι εγώ:
Jordan ole
Jordan ole
Jordan ole ole oleeee
Jordan ole
Jordan ole
Jordan ole ole oleeee
Jordan ole ole ole
(στη μουσική του “Είμαστε δυο”)
ΑΝ

Ο Jordan είναι μιά ομάς μόνος του.
Κάνει επίθεση ταξίμι με άμυνα ακόρντα ενόσω καταστρώνει σχέδιο μάχης (επόμενο τραγούδι).

Διαβουλεύεται με τον εαυτό του, κρατάει πρακτικά, στρίβει τρίφυλλα και καθαρίζει λουλά.

Είναι τρομακτικός.

Τον ακούς και θες να πας σπίτι να σπάσεις το κωλο-μπούζουκο!

Θέλει εξορκιστή.