Κιθάρα Μούρτζινου για πούλημα

http://www.xe.gr/mousika-organa/kithares|ad-51630568.html

Mόνο χρυσή δεν είναι η ευκαιρία στη χρυσή ευκαιρία. Η κιθάρα δεν είναι επισκευασμένη που σημαίνει επιπλέον ένα
σημαντικό κόστος. Πολύ πιθανό να ξεπεράσει με την επισκευή τα 3500 ευρώ στην Ελλάδα! της σημερινής κατάστασης.
Οι τιμές στα προπολεμικά μπουζούκια πολύ μεγαλύτερες.
Νομίζω πως μόνο αν ¨οι φραγκάτοι¨ που αναφέρεις στον τίτλο αποφασίσουν να μη δώσουν τόσα λεφτά αλλά απαιτήσουν καλύτερη τιμή, τότε θα πέσουν οι τιμές.
Τότε θα υπάρχουν πιθανότητες και άλλοι να διεκδικήσουν ένα τέτοιο όργανο.
Γιατί υπάρχουν άτομα που πραγματικά αγαπάνε τα όργανα αυτά αλλά τα θαυμάζουν μόνο από τις φωτογραφίες των αγγελιών. .

χρυσή ευκαιρία είναι για τον πωλητή και μόνον…
Όταν όμως μια χειροποίητη κιθάρα του αγνώστου σημερινού οργανοποιού Ταδόπουλου κάνει 800-1000 ευρά και η μέση τιμή από καλούς κατασκευαστές για κορυφαία κιθάρα, είναι 1800-2400 ευρώ, ε, 2800 για Μούρτζινο δεν είναι και εξωπραγματικό!

Το λέω με παράπονο πικρό, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό… (κι εγώ στα μικρά ανήκω)

1 «Μου αρέσει»

ετσι με 3500 χιλιαρικα θα εχεις ενα οργανο απο τα λιγα στον κοσμο.ελπιζω μονο ο τυχερος που θα την παρει να μην την κρεμασει απλως σε ενα τοιχο στη συλλογη του

Να σημειώσω ότι ο Δημήτριος Μούρτζινος ήταν ο σημαντικότερος εκπρόσωπος της Ελληνικής οργανοποιίας του Μεσοπολέμου, με πολλά βραβεία και διακρίσεις σε διεθνείς εκθέσεις.

Θα μπορούσα, δίχως καμμιά υπερβολή, να τον χαρακτηρίσω σαν τον Στραντιβάρι της Ελληνικής οργανοποιίας !

Τα σωζόμενα όργανά του, εχουν βέβαια και μεγάλη συλλεκτική αξία. Αν γνώριζε ο πωλητής περισσότερα, πολύ αμφιβάλω αν θα βλέπατε την αναγραφόμενη τιμή…

1 «Μου αρέσει»