Ανωγειανάκης

Έχει κανένας υπόψη του τη μελέτη του Ανωγειανάκη με τίτλο: το λαγούτο;
Πρεπει να εκδόθηκε-δημοσιεύτηκε το 1972.}

Στο βιβλίο του “Ελληνικά Λαϊκά Μουσικά Όργανα”, εκδόσεις “Μέλισσα” ο Ανωγειανάκης έχει ένα αφιέρωμα στο λαγούτο: κατασκευή, πώς παίζεται, πώς κουρδίζεται, μουσικές δυνατότητες, οναμασίες…

Αν δεν βρεις τη συγκεκριμμένη μελέτη, μπορείς να πάρεις πληροφορίες από αυτό το βιβλίο του.

Το οποίο βιβλιαράκι κοστίζει το σκασμένο καμιά εκατοστή μπύρες!

Άρη,

Το παράγγειλα πρόσφατα από το Μουσείο Ανωγειανάκη, γιατί στα Βιβλιοπωλεία είχε εξαντληθεί, στοιχίζει 55 ευρώ.
Αλλά αξίζει τα λεφτά του, έχει ένα σωρό πληροφορίες…

Το έχω διαβάσει ρε Ελένη. Κι είναι μια απ’ τις ελάχιστες σοβαρές δουλειές που έχουν γίνει σε σχέση με τη λαϊκή μας μουσική. Και τα 60 ευρώ (τόσο το βρήκα εγώ στα βιβλιοπωλεία) τ’ αξίζει με το παραπάνω. Και σε βάρος χαρτιού να το πληρώσεις, κάπου εκεί θα βγει.

ʼρη,

αν έχεις υπόψη σου και κανένα άλλο βιβλίο σχετικό μ΄αυτό το αντικείμενο, πρότεινέ το.

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.
Το βιβλίο αυτό το έχω.Μιλώ για μια συγκεκριμένη μελέτη μάλλον μονογραφία πάνω στο λαούτο που κυκλοφόρησε το 72.Ενα άλλο βιβλίο για τα μουσικά όργανα έιναι του Καρακάση με τίτλο Ελληνικά μουσικά όργανα.Εκδόσεις Δίφρος.

Ευχαριστώ πολύ, γι΄αυτό το βιβλίο θα ήθελα πληροφορίες, αν το έχεις διαβάσει. Έχω μόνο κάποιες φωτοτυπίες από αυτό.

Όσον αφορά στη Μελέτη που ανέφερες, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει η δυνατότητα σε κάποιον επισκέπτη του Μουσείου Ανωγειανάκη να έχει πρόσβαση στα βιβλία του, ενδέχεται μάλιστα και να φωτοτυπήσει κάτι που τον ενδιαφέρει. Εμείς αυτό κάναμε σε επίσκεψή μας εκεί, πριν από 3 χρόνια: για “εκπαιδευτικούς σκοπούς” είχα φωτοτυπήσει ένα μέρος του βιβλίου για τα Λαϊκά όργανα.
Μια άλλη δυνατότητα που υπάρχει είναι οι βιβλιοθήκες των Μουσικών Σχολείων: με κάποιον γνωστό εκεί, μπορείς να βρεις κάποιο σχετικό βιβλίο.

Του Καρακάση το έχω και εγώ, καθώς και του Ανωγειανάκη βεβαίως. Επίσης έχω και μία έκδοση του Υπουργείου Παιδείας που συνόδευε μία έκθεση του 1965, μικρό βιβλιαράκι με τίτλο “ελληνικά μουσικά όργανα” και το “Λαϊκό κλαρίνο” της Μαζαράκη.

Μια λύση είναι να απευθυνθείς στο Μουσείο Ανωγειανάκη (τηλ.:210-3250198, 3254119, 3254129
fax:210-3250198, melmoke@otenet.gr ).
Ενδέχεται αυτή τη μονογραφή στο Λαγούτο να την συμπεριέλαβε στο βιβλίο του “Ελλην.Λαϊκά Μουσ. Όργ.” ο Φ. Α. Θα ενημερωθείς σχετικά και μπορείς να το παραγγείλεις αμέσως και να σου σταλεί ακόμα και την επόμενη μέρα, αν επείγεσαι, με κούριερ.

Εκδιδόταν ή εκδίδεται περιοδικό με τίτλo λαογραφία; Εκεί πρέπει να δημοσιεύτηκε.
Την βιβλιογραφική αναφορά την βρήκα σε ένα βιβλίο του Θέμελη σχετικά με το κανονάκι.
Ελένη αναφορικά με το βιβλίο του Καρακάση δεν είναι τόσο εκτενές όσο του Aνωγειανάκη ωστόσο έχει αξιόλογες αναφορές στα αρχαία ελληνικά και βυζαντινά όργανα. Δεν πρέπει να στοιχίζει πάνω από 15-20 ευρώ.

Το περιοδικό “Λαογραφία” εκδιδόταν από το 1909 έως το 1997. Τεύχη του θα μπορούσες να βρεις και σε μια δημόσια βιβλιοθήκη. Πάντως, σίγουρα στο Μουσείο Ανωγειανάκη θα υπάρχει η Μελέτη που ψάχνεις. Κοίταξε και σε βιβλιοθήκη Μουσικού Σχολείου: υπάρχουν πολλά βιβλία σπάνια και δυσεύρετα στο εμπόριο, ειδικά για τα Λαϊκά μουσικά Όργανα.
Ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με το βιβλίο του Καρακάση.

Υπάρχουν άρθρα του Ανωγειανάκη στην επιθεώρηση τέχνης. Ενδιαφέρεται κανείς?

Ενδιαφέρομαι, Αlessia.

Πες μας πώς μπορούμε να τα βρούμε.
Ο Ανωγειανάκης ήταν προσωπικότητα και όσα άρθρα του βρήκα είναι διαφωτιστικά.

Ανωγειανάκης

  • Η μουσική στις “Εκκλησιάζουσες”, Επιθεώρηση Τέχνης, τχ. 26, Φεβρουάριος 1957, σσ. 177-178
  • Για το ρεμπέτικο τραγούδι. Σύντομες γενικού περιεχομένου θέσεις, Επιθεώρηση Τέχνης, τχ. 79, Ιούλιος 1961, σσ. 11-20, εικόνες.
  • Για το ρεμπέτικο τραγούδι, Διαβάζω, τχ. 362, Απρίλιος 1996, σελ. 118
    Επίσης έχω συγκεντρώσει μεγάλο αριθμό άρθρων για το ρεμπέτικο, μεταξύ των οποίων τον διάλογο που είχε λάβει χώρα στα περιοδικά: Πολιτιστική/Δαυλός/Επιθεώρηση Τέχνης.
    Ξενόγλωσσα άρθρα σε ενδιαφέρουν;

Ευχαριστώ, Αlessia.
Τα τεύχη της “Επιθεώρησης Τέχνης” πώς τα βρίσκουμε;
Σε ποια τεύχη του “Δαυλού” και της “Πολιτιστικής” υπάρχουν άρθρα;
Από ξενόγλωσσα, θα ήθελα στα αγγλικά.
Και πάλι σ΄ευχαριστώ πολύ!.

Γεια σου, Ελένη.

  • Μπορώ να σου στείλω τα άρθρα του Ανωγειανάκη σε φωτοτυπία.
  • Σαραντάκος Νίκος: Στοιχεία κοινωνιολογίας του ρεμπέτικου, α’, β’, γ’ [Πολιτιστική, τχ. 2,3,4 (Φεβρ. - Μάρτ. - Απρ. 1984)].
  • Σαραντάκος Νίκος: Ο Βασίλης Τσιτσάνης είναι μαζί μας με τα τραγούδια του [Πολιτιστική, τχ. 2].
  • Ζούκας Αλέξανδρος: Απάντηση στο άρθρο του Ν. Σαραντάκου για τον Τσιτσάνη [Πολιτιστική, τχ. 3].
  • Σαραντάκος Νίκος: Απάντηση στο γράμμα του Αλ. Ζούκα [Πολιτιστική, τχ. 3].
  • Ζούκας Αλέξανδρος: Και πάλι το ρεμπέτικο [Πολιτιστική, τχ. 4].
  • Σαραντάκος Νίκος: Το θέμα έχει ξεφύγει [Πολιτιστική, τχ. 4].

Να΄σαι καλά, Αlessia.
Τα τεύχη της “Πολιτιστικής” τα έχω.
Υπάρχει εκεί και ένα ανάτυπο από τη γνήσια “Επιθεώρηση Τέχνης” του Ανωγειανάκη, με θέμα τα Λαϊκά όργανα.
Για τα τεύχη της “Επιθεώρησης Τέχνης”, είχα ξεκινήσει επικοινωνία το καλοκαίρι με εκδοτικό οίκο που τα διέθετε, αλλά ξεχάστηκα…και το θέμα έμεινε στη μέση.
Γενικά, η “Επ. Τέχνης” πρέπει να έχει ενδιαφέρον, λόγω ευρύτερης θεματολογίας.

Δαυλός:
τεύχη: 139, 151, 171, 185, 195, 197, 200-201, 203.

Ο Πολίτης:
τεύχη: 12 [Παπαγιάννης Ν., Ψυχοπαθολογία του ρεμπέτικου], 14 [Δραγούμης Μ., Απάντηση στην “Ψυχοπαθολογία του ρεμπέτικου”/ Παπαγιάννης Ν., Απάντηση στον Μάρκο Δραγούμη]

Παπαϊωάννου Γιάννης, Η μουσική των ρεμπέτικων. Ανανέωση ή επιστροφή στις πηγές; [ΧΡΟΝΙΚΟ '73]
Υφαντής Δημήτρης, Η ηρωΐνη, η κοκαΐνη και η μορφίνη στο ρεμπέτικο τραγούδι [Τετράδια Ψυχιατρικής, τχ. 69]

Warhaft-Holst Gail, The Double - descended Deep Songs of Greece
Shand Angela, The Tsifte-teli Sermon: Identity, Theology and Gender in Rebetika
Steingress Gerhard, Social Theory and the Comparative History of Flamenco, Tango and Rebetika