Αναζήτηση τραγουδιών: Θερμαστής - Προύσα - Εγώ θέλω πριγκιπέσσα - Γεροντάκι Κοτσονάτο

Ψάχνω να βρώ σε mp3 τα εξής:

  1. Ο θερμαστής
  2. Προύσα.

Αν υπάρχουν και μπορείτε, μου τα στέλνετε στο isaac

Ευχαριστώ,
Ισαάκ.

Υπάρχουν και τα δύο στο http://rebetiko.sealabs.net/home.php

Ψάξτο λιγάκι

το “εγώ θέλω πριγκιπέσσα” με τον στελλάκη είναι στο όνομα του γιοβάν τσαούς και παναγιώτη τούντα. το ίδιο τραγούδι αλλά με τον κυριακόπουλο είναι νομίζω στου τούντα. ποιό από τα δύο προηγήθηκε? πιθανότατα του κυριακόπουλου αλλά πότε? επίσης το μικρό όνομα του κυριακόπουλου δεν ξέρω. υπάρχει και το “γεροντάκι κοτσωνάτο” πάνω στην ίδια μουσική, που το τραγουδάει κάποια σοπράνο. δεν έχω άλλα στοιχεία (όνομα, ημερομηνία, συνθέτη κλπ.). όποιος ξέρει κάτι ας το πεί τώρα. ειδάλλως…

Κάτσε ρε μεγάλε, πήρες παραμάζωμα. Τι αγχώνεσαι;
Δώσε κανά δυο μέρες καιρό να το ψάξουμε το πράμα.

Βασίλη, περιμένω τηλεφώνημά σου…

δε βίασα κανένα σάκη.

Φίλε Βασίλη, μη “τσιμπάς”, πλάκα κάνω.
Το έψαξα το θέμα, αλλά δεν έβγαλα και τίποτα σπουδαίο. Λοιπόν, στα ερωτήματά σου:

  1. Ο Κυριακόπουλος λέγεται…“Ν”. Τίποτα συγκεκριμένο.
  2. Η εκτέλεση της “Πριγκιπέσσας” με τον Στελλάκη, σαφώς και είναι η πρώτη, μια και η εκτέλεση με τον N. Κυριακόπουλο είναι του 1935.
  3. Το τραγούδι “βρωμάει” από πολύ μακρυά πως είναι δημιουργία του Γ. Τσαούς, τουλάχιστον σαν σύνθεση και όχι του Τούντα. Άντε να 'ναι συνδημιουργία, που προσωπικά το αμφιβάλλω.
  4. Απ’ ότι γνωρίζω, το τραγούδι είναι περασμένο μόνο στο όνομα του Τούντα και όχι και στους δύο.
  5. Στο “Γεροντάκι κοτσονάτο”, για το οποίο Βασίλη μου έχεις δίκιο που λες ότι είναι πάνω στο χαβά του “Εγώ θέλω πριγκιπέσσα”, η σοπράνο που το ερμηνεύει είναι άγνωστη και σε μένα. Αμάν, ξέχασα να δω ποιοι φαίρονται σαν δημιουργοί. Χρονολογία πάντως δεν βρήκα. Θα επανέλθω.

Αυτά και με την αγάπη μου.
Περιμένω τηλεφώνημα σου για τα CD…

Σ.Π.

Είχε ζητήσει πρόσφατα ένας φίλος μια σελίδα που έχει mp3. Δεν την βρίσκω. Την ξαναγράφετε σας παρακαλώ;

http://rebetiko.sealabs.net/home.php

Βασίλη, για το “Γεροντάκι κοτσονάτο”, δημιουργός (στίχοι και μουσική) φέρεται πάλι ο Παναγιώτης Τούντας.

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 21 Ιανουάριος, 2005)

3 posts were split to a new topic: Η Πριγκιπέσσα - Η προέλευση της μελωδίας (Ν. Ορδουλίδης)