Ακόρντα για το "Πότε Βούδας πότε Κούδας"

συγχορδίες
παπάζογλου-νίκος

(4xordos) #1

Φίλοι μπορεί κάποιος να μου επιβεβαι’ωσει αν έχω την σωστή ακολουθία ακόρντων για το κομμάτι του ρασούλη πότε βούδας πότε κούδας. Λοιπόν:

Σε τονική D
εισαγωγή G,Am,G,Em,G,Dm,E

Kουπλέ
Εm Am G
Ποτε βουδας ποτε κουδας ποτε Ιησους και Ιουδας
A Em Am
Εχω καταλαβει ηδη της ζωης μου το παιχνιδι
Em Am G
Εχω καταλαβει ηδη της ζωης μου το παιχνιδι
Am Em
Ποτε βουδας ποτε κουδας
D Dm E
Ποτε Ιησους κι Ιουδας

Πιστευω οτι ολα ειναι σωστα αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για το ρε ματζορε. Μηπως παιζει καποια ελατωμενη του Β η augmented?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση

4χορδος

Μάλλον θες να πεις " Σε τονική Ε"

(Νίκος Πολίτης) #3

τι ήταν ο κούδας;

(Πάνος Καραγιώργος) #4

Τουλάχιστον μάθαμε πως δεν είσαι ΠΑΟΚ.

Παρεμπιπτόντως, το τραγούδι είναι από τον αγαπημένο δίσκο: Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΓΥΦΤΙΑΣ,Μουσική: Νίκος Ξυδάκης, Στίχοι: Μανώλης Ρασούλης, Ερμηνεία: Νίκος Παπάζογλου, LYRA 1978.

Διαβάστε εδώ ένα ενδιαφέρον άρθρο για το δίσκο.:241:

(Γιώργος Παναγιωτακόπουλος) #6

Ρε σεις άλλα σας ρωτάει ο άνθρωπος και άλλα απαντάτε. Για συμμορφωθείτε λίγο :slight_smile:

Έχεις δίκιο ρε συ αδμίνορα… σόρυ, αλλά το χούι δεν κόβεται εύκολα:).
Λοιπόν για τα ακόρντα από Εm: εδώ

Οχι απλά δεν είναι ΠΑΟΚ, αλλά πιθανώς να μην ξέρει και ότι η μπάλα ποδοσφαίρου είναι στρογγυλή! Ακου “ποιος είναι ο κούδας;”…
Μεταξύ άλλων είναι ίσως ο μοναδικός Ελληνας που του έχουν στήσει προτομή, ενώ βρίσκεται ακόμη εν ζωή και μάλιστα είναι σχετικά νέος.

(Νίκος Πολίτης) #9

Είναι τοις πάσι γνωστόν ότι (σε αυτόν τουλάχιστο τον τομέα) δεν “είμαι” τίποτα. Απλά, γυρεύοντας πάω, αλλά αποδεικνύεται ότι βρίσκω!..

(Ειλικρινέστατα, δεν το ήξερα ότι ο Κούδας ήταν στον ΠΑΟΚ)

(Κώστας Κ.) #10

Προς άρση οποιωνδήποτε παρανοήσεων, παραθέτω φωτογραφικά ντοκουμέντα των δυο προσωπικοτήτων που αναφέρονται στο εν λόγω άσμα.
Σημείωση: ο Κούδας εμφανίζεται στη δεξιά φωτογραφία.

Τεο, τα ασμα ειναι απο τον ομωνυμο δισκο των Ρασουλη-Βαγιοπουλου. Ο δισκος κυκλοφορησε γυρω στο 85, 86 (πολυ αργοτερα απο την εκδικηση της γυφτιας) και το ασμα εκανε μπαμ.

(4xordos) #12

Και στα Γιαννενα εχουν νοστιμα κοτοπουλα παρεπιπτοντως…Ευχαριστω για τις σχετικες απαντησεις στο θεμα…με διαφωτισατε! Νομισα οτι ειναι forum μουσικης και οχι χαβαλε…να κερδισουμε κατι σε γνωσεις με την ανταλλαγη αποψεων…χαβαλε κανεις παντου δεν ειναι εξυπναδα

Οσο για την σχετικη παρατηρηση ναι σε τονικη Ε. ευχαριστω για την διορθωση

(Κώστας Παναγιωτακόπουλος) #13

Ώπα ρε τετραχορδε! Και λίγος χαβαλές δεν βλάπτει! Χαλάρωσε λίγο! Βγάζεις πολύ γρήγορα συμπεράσματα!

(Νίκος Πολίτης) #14

Φίλε τετράχορδε, πήρες ουσιαστική βοήθεια αφού πρώτα διευκρινίστηκαν κάποιες μουσικές ασάφειες (τονικότητα). Με καλή θέληση λοιπόν πιστεύω ότι η διαπίστωση «…με διαφωτίσατε!» είναι καλοπροαίρετα και όχι ειρωνικά γραμμένη (αν και ομολογώ, δεν τσεκάρισα ο ίδιος αν τα ακόρντα που δίνονται στο Κιθάρα vu είναι σωστά ή λάθος γραμμένα).

Το αν θα κάνουμε χαβαλέ ή όχι, είναι δικαίωμά μας (φυσικά και δικό σου, αν το θελήσεις) και πίστεψέ με, τα έχουμε βρεί. Όπως επίσης, τα έχουμε βρεί και σχετικά με το τι θα κερδίσουμε σε γνώσεις και οτιδήποτε άλλο, λαμβάνοντας μέρος σε αυτό το φόρουμ. Εκείνο που σίγουρα δεν κάνουμε είναι, να πουλάμε εξυπνάδα. Είσαι ελεύθερος να παραμείνεις, αν θέλεις, έστω και μόνο για πρόσκτηση γνώσεων, και να στραφείς αλλού για εξυπνάδα και χαβαλέ.

Γράφτηκες στο Φόρουμ στις 3.6.2008 και έθεσες αμέσως μία ερώτηση. Τώρα έχουμε 4.6.2008 και ήδη καμιά 10ριά άνθρωποι ασχολήθηκαν μαζί σου, άλλοι τυπικά κι άλλοι προσθέτοντας και λίγο πλάκα. Σε πείραξε; Καλώς. Θα σου επιστρέψω αυτά που πλήρωσες για τη δική μου απάντηση.

Οπως το λες. Νόμισες. Γιατί ως “forum μουσικής” δε δηλώθηκε ποτέ.

Μάνο έχεις απόλυτο δίκιο… :088:
Ημουν τόσο βέβαιος για την πλάνη μου που αν έβαζα στοίχημα θα το έχανα! Συγχωρείστε μου την παραπληροφόρηση! :016:

(4xordos) #17

Ενταξει ρε παιδια να κανουμε και χαβαλε καμια αντιρηση. Τουναντιον μου αρεσει ο χαβαλες και η πλακα ως επισης. Μερικες φορες και μεχρι παρεξηγησεως. Δεν εννοησα να γραφουμε μονο για μουσικες κλιμακες και δρομους.

Απο εκει και περα ομως, δεν πιστευω οτι ασχοληθηκαν 15 ατομα μαζι μου. Οπως και απο τις 15 απαντησεις καμμια δεν ηταν σχετικη με την ερωτηση μου. Εκτος, για να ειμαι ακριβοδικαιος για την τονικοτητα που κατα λαθος τυπογραφικα την εβαλα σε ρε και οχι σε μι. Δεκτον και οχι ειρωνικα.

Επισης, πιστευω οτι αν απο τις 15 αυτες απαντησεις ειχαμε και καποιες σχετικες με μουσικη τωρα πιθανως θα ειχαν γινει 30 και μεσα και απο την πλακα θα ειχαμε ολοι μαζι μαθει και 2 πραγματα απο την ανταλλαγη αυτη περαν του να χαμογελασουμε. Εκτος και αν-καθοτι δεν γνωριζω το φορουμ μια και ειμαι καινουριος- εισαστε ολοι φτασμενοι μουσικοι και τετοιες ερωτησεις σαν τις δικες μου ειναι αστειες. Ουτε αυτο το λεω ειρωνικα ως επισης.

Στο κατω κατω καποιες αποψεις εκφραζω και μονο. Και μαζι με τις αποψεις μου, απλα και μια επιθυμια μου να υπαρχει ενα φορουμ που να ασχολειται και μουσικα με το παλιο λαικο και ρεμπετικο τραγουδι. Τιποτε περισσοτερο και χωρις κανενα υπονοουμενο!

Χρηστος

(Νίκος Πολίτης) #18

Χρήστο, για να σχολιάσω το #17 απάντησέ μου πρώτα: η παραπομπή στο Κιθάρα βιγιου δεν σε βοήθησε;

(Πάνος Καραγιώργος) #19

Χρήστο… πολύ το κούρασες ρε παιδί μου, κουραστήκαμε και μεις. :106:
Άμα δε σου κάνει το Φόρουμ δε σου λέει κανείς να κάτσεις να μας υποστείς και μας και τους χαβάδες μας. Πρωτού όμως βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα, ρίξε μια ματιά γύρω στο Φόρουμ, και θα καταλάβεις.

(4xordos) #20

Φιλε Νικο οχι δεν κοιταξα στο κιθαρα vu μονος μου ειχα προσπαθησει να τα ταιριαξω…Την βρηκα την ακρη τελικα…ευχαριστω παντως
Χρηστος