Ακούστε τους ήχους γύρω σας

Αγαπητε Γιωργο εγω θα μιλησω με την υπογραφη σου Δύο πράγματα δεν έχουν τέλος…Το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία δηλ αντε αυτος ο κειτζ εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι που χειροκροτράνε κιόλας τα αλλα τα ζώα …

Βέβαια, η όλη συζήτηση γίνεται για το συγκεκριμένο “έργο” του Κέιτζ.
Ψάχνοντας όμως γενικότερα το έργο του, διαπιστώνω πως αυτή η εκδοχή της “μη δημιουργίας”, ή αλλιώς της “σιωπής” είναι σχεδόν ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, όπως ίσως θα περιμέναμε.
Επίσης διαπίστωσα πως είναι ιδιαίτερα προβεβλημένος ο Κέιτζ, πως πάντα για το όποιο “έργο”
[ ή έργο του - τέλος πάντων, χωρίς εισαγωγικά -]
είχε στη διάθεσή του τις πιο ονομαστές αίθουσες και δεχόταν τις καλύτερες κριτικές από πρόσωπα και σε έντυπα μάλιστα που επηρεάζουν πολύ την κοινή γνώμη, με αποτέλεσμα μια ζωή για τον ίδιο ιδιαίτερα πλούσια και εκκεντρική.
Μια τέτοια συστηματική προβολή από τα ΜΜΕ καλλιτεχνών, οι οποίοι επιβραβεύονται και από πάνω για ένα [b]κενό[/b] μουσικό κομμάτι…εθίζουν την κοινή γνώμη να νιώθει θαυμασμό - και σεβασμό μάλιστα - για καλλιτέχνες, αλλά και γενικότερα και για άλλους, και για πολιτικούς, οι οποίοι δεν προσφέρουν απολύτως
τ ί π ο τ ε…

  • Απορία: το κοινό πλήρωσε εισιτήριο για να απολαύσει την τέχνη της σιωπής;
  • Πόσο θα ταίριαζε στο δημιουργό για το συγκεκριμένο του έργο ο όρος “πληνθέτης” του μακαρίτη του Νικόλα του Άσιμου…

Ίσως έχεις δίκιο σε αυτό αγαπητέ Νίκο… Ίσως θα έπρεπε να σας παραθέσω και ένα κανονικό κομμάτι του.
Το θέμα όμως είναι ότι η συζήτηση θα γινόταν για αυτό το κομμάτι. Αυτό είνα που προκαλεί την απορία…
Δεν σου είπα καν ότι μου αρέσει ο Κέιτζ.
Απλά δεν μπορώ να τον κατακρίνω εγώ, μιας και δεν είμαι γνώστης της μουσικής που παίζει.

Άλλο να πεις ότι μου είναι αδιάφορος ή ότι δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω, και άλλο να πεις ότι είναι βλακώδες, ηλiθιο κτλ…

Νομίζω με καταλαβαίνεις.

τι παιζει ?:019:

Αγαπητέ οχτάχορδε,
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος θεωρεί ότι μουσική είναι κάθε τι που παράγει ήχο.
Αν εσένα αυτό δεν σε ενδιαφέρει τότε μπορείς απλά να αδιαφορήσεις και να μην τον ακούς.
Όχι να τον κοροιδεύεις.
Όπως και να το κάνουμε, .το τι θεωρεί κανείς μουσική είναι καθαρά δικό του θέμα.
Όπως δεν θα ήθελα μια δημιουργία μου κάποιος να την κοροϊδεύει επειδή δεν του αρέσει έτσι και εγώ κάνω το ίδιο.

Άν ακούσω κάτι που δεν μου αρέσει λέγω απλά ότι δεν μου αρέσει, όχι ότι είναι μάπα, βλακεία, δεν είναι μουσική, κτλ

αν ειναι ετσι τοτε η λέξη βλακεία δεν θα επρεπε να υπαρχει στο λεξικο… ,αν μη τι αλλο πλακα εκανα με την παραθεση .
επισεις βλακια μπορω να πω οτι ειναι επηδει το ιδιο πραγμα μπορω να το κανω και εγω και ο καθενας…

οπωτε λεω να κανουμε δημοψηφισμα , εγω λεω βλακια με τόνο!!

Καλά ναι ρε συ οχτάχορδε…

Κουβέντα να γίνεται. Αλίμονο τώρα…

Εννοείται ότι τέχνη είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό που απεικονίζεται στο video. Νομίζω ότι αναλύθηκε από τους προλαλήσαντες … Όμως γενικά η τέχνη κρίνεται από εμάς με βάση την ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ μας η οποία είναι θέμα:
α) ικανοτήτων, β) εμπειριών και γ) εκπαίδευσης - παιδείας. Διαφορετική “μέση” αισθητική έχει ένας λαός, διαφορετική έχει ένας άλλος και αυτό διαφοροποιεί τα πράγματα για το πως βλέπουμε εμείς οι διπλανοί μας και όλοι οι άλλοι την τέχνη.
Δέχομαι να γίνονται πειραματισμοί, αλλά σύμφωνα με την αισθητική μου η οποία να σημειώσω αλλάζει τρομερά αργά (όπως και όλων βέβαια) κάποιοι με κάνουν να αηδιάζω, κάποιοι άλλοι είναι υποφερτοί αλλά για πολύ λίγο, κάποιοι άλλοι είναι ενδιαφέροντες και κάποιοι υπέροχοι. Του συγκεκριμένου κυρίου πάντως δεν μπαίνουν στην παραπάνω διαβάθμιση…:087:

Βρε συ Γιωργάκη, βλέπεις σε τι μπελά μας έβαλες μ’ αυτή την παπαριά που φόρτωσες. Θου κύριε…Έλεος.:mad:

Γιατί ρε συ Νικίτα…αφού βλέπεις ότι σφίζουμε από ζωή και ενεργητικότητα όλοι…

Αν δεν ξεδώσουμε και λίγο θα πεθάνουμε…:):):):):):):):slight_smile:

Χώστε κόσμε…

Επιτρέψτε μου να πω πως μια χαρά τη βρίσκω τη συζήτηση που άνοιξε ο giorgos_86.
Παρά τις όποιες διαφωνίες μας - απόλυτα φυσικό - μπορούμε να πάμε παρακάτω τη συζήτηση για το τι είναι Τέχνη και τι όχι, αναφέροντας και άλλα παραδείγματα και διακινδυνεύοντας κάποια πρώτα συμπεράσματα.

Έχω την εντύπωση πως η Νέα Τάξη με τους επιδοτούμενους καλλιτέχνες της προωθεί τη δική της τέχνη, η οποία στερείται αυτονομίας και δημιουργικότητας και κυρίως πρωτοτυπίας.
Πιστεύω πως επιδίωξη τελική είναι μέσω αυτής της νεοταξίτικης τέχνης η απαξίωση, ο εκχυδαϊσμός όλων των Τεχνών του παρελθόντος, όλων των ιστορικών επιτευγμάτων της Τέχνης.
Το πετυχαίνουν σιγά - σιγά και με την προβολή μέσω των ΜΜΕ ξένων καλλιτεχνικών ρευμάτων κάκιστης ποιότητας, με το θάψιμο κάθε αξιόλογης προσπάθειας, αλλά και με ένα ανακάτεμα διαφόρων καλλιτεχνικών επιτευγμάτων ή μεταφοράς τους στη σύγχρονη εποχή με τρόπο απόλυτα ισοπεδωτικό και με απόλυτη κακογουστιά.
Αντικειμενικό αισθητικό κριτήριο δεν υπάρχει, ο καθένας βαφτίζει την ατομική του αυθαιρεσία “τέχνη”…

Παράδειγμα, εκτός απ’ αυτό που συζητήσαμε, παραστάσεις αρχαίου θεάτρου από τα φετινά Επιδαύρια, όπου γέλασε και ο κάθε πικραμένος…
Τι να πρωτοπεί κανείς; Η αποθέωση του κιτς…

Η Μήδεια καθισμένη σε …πλαστική καρέκλα, επάνω στην καρότσα ενός πορτοκαλί …τρίκυκλου να απομακρύνεται με τα παιδιά της, τα οποία φορούν μάσκες τύπου… Σπάιντερμαν και πίσω της να τρέχει ο Ιάσωνας και να φωνάζει άγαρμπα “έλεος”,
το δε κοινό - δικαίως ! - να ανταπαντά:
“Έλεος λέμε και εμείς, αίσχος…!!!”,
ο Άγγελος να μιλά στα ελληνικά, αλλά και στα …αγλλικά και στα γαλλικά…
Η διάρκεια της παράστασης να ξεπερνά τις 3 & 1/2 ώρες…
Ένα παιδάκι να αγανακτεί: “«Μα, καλά, εδώ θα μείνουμε όλη νύχτα;» και κάποιος από τις πίσω κερκίδες να του λέει: «Αν πετύχει η μ******”…

Μαυροφορεμένοι τεχνικοί του θεάτρου χωρίς καμιά προσπάθεια να κρυφτούν, περιφέρονταν, σκούπιζαν, βοηθούσαν τους ηθοποιούς να μπουν στη σκηνή, οδηγούσαν ποδήλατα …
και το κοινό να γιουχαϊζει συνέχεια, να αποχωρεί επιδεικτικά… ένα κομφούζιο!

Περίμενα να ακούσω τις αντιδράσεις των υπεύθυνων με αγωνία…
Να, τι απάντησαν, χωρίς να έχουν την παραμικρή τσίπα…

  • Λούκος, Πρόεδρος Φεστιβάλ: « Ε και λοιπόν;;» !!!

  • Βασίλιεβ, σκηνοθέτης της ΜΗΔΕΙΑΣ: «Μου αρέσει πάντα να προκαλώ…»!!

  • Χουβαρδάς, Δ/ντής του Εθνικού Θεάτρου: « Μαγκιά μου…»!!!

Πατεράκη σκηνοθέτης του ΟΙΔΙΠΟΔΑ: «Έχουμε δικαίωμα ακόμη και να ασελγούμε πάνω τους…»!!

Κάποιος πρωταγωνιστής - ηθοποιός: «Όλες αυτές οι αποδοκιμασίες των θεατών ήσαν οργανωμένες…»!!!

Συμπερασματικά: Η τέχνη της Νέας Εποχής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μη τέχνη και αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο!

Είναι χαρακτηριστικό της εποχής μας η απαξίωση των αξιών, των ιδεών, η αναξιοκρατία και η αποθέωση του τίποτα… Στη σύγχρονη κοινωνία το σύστημα λειτουργεί με αρχές υδροδυναμικής… Όσον αφορά την “αξία” και το “ειδικό βάρος”, ισχύει η αρχή της άνωσης. Δηλαδή το σύστημα ευνοεί τα ελαφρά σώματα να επιπλέουν, ενώ βυθίζει όσα έχουν “ειδικό βάρος” και βαρύνουσα αξία… Με απλά λόγια, σκουπίδια, φελλοί, κούτσουρα, ντενεκέδες και κόπρανα επιπλέουν και όλοι εμείς παρακολουθούμε ανύποπτοι, αμέριμνοι και αμέτοχοι, καταναλώνοντας παραπληροφόρηση και πολιτισμικά σκουπίδια, στου καναπέ μας τη ραστώνη… :026:
Το κράξιμο στα μούτρα μας, μπας και ξυπνήσουμε! :108:

Γιώργο, με τον Cage “γνωρίστηκα” πριν από καμιά 20ετία. Από την πρώτη κιόλας “γνωριμία” φρόντισα να …του κόψω την καλημέρα. Αυτό που θα μπορούσα εύκολα να του αναγνωρίσω είναι η αίσθηση του χιούμορ. Αυτά.

Α! Ωστε υπάρχουν κι άλλοι παθόντες! Κι εγώ κορόιδευα την πεθερά μου που γύρισε σπίτι τα ξημερώματα σε έξαλλη κατάσταση…
:019:

Από τον αντίποδα έχω να σας επιδείξω και ένα άλλο βιντεάκι που είναι σε μουσική ραπ - χιπ χοπ.

Αλλά θα καταλάβετε το στίχο. Πιστεύω ότι είναι ότι πιο ειλικρινές έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό.

Περιμένω γνώμες και για αυτό. Από κάτω παραθέτω και τους στίχους γιατί ενδέχεται να μην προλαβαίνει κανείς να τα ακούσει όλα.

Στίχοι: Active Member
Μουσική: Active Member
Πρώτη εκτέλεση: Active Member

Κάπου και εσύ θα’ χεις ακούσει ιστορίες
ή από εδώ και εκεί τις μαρτυρίες
για εργάτες που χαθήκανε στο Πέραμα στη ζώνη
για ένα μεροκάματο που το όνειρο σκοτώνει.
Για ζωές κρεμασμένες πάνω σε σκαλωσιές
να δουλεύουν μουρμουρίζοντας το χθες
να ζητάνε απ’ το Θεό, να βγούνε λεει με το καλό
απ’ τα σκοτεινά αμπάρια για να δουν τον ουρανό.
Μα αλήθεια είναι θυσία σε βρώμικο βωμό
γι’ αυτό φωνάζω δυνατά ρε και ****
τους εργατοπατέρες, τα στημένα σωματεία
και κάθε γαμημένη εταιρία.
Που τα’ χει κάνει πλακάκια μ’ αυτές τις αδερφές
που έχουν γαλόνια στις άσπρες τις στολές
κι αυτό το κράτος που είναι αδύναμο να βάλει
κάποιες βάσεις σωστές και να επιβάλει.
Όλα τα μέτρα εκεί που παίζονται ζωές
μα θα μου πεις ρε βλάκα τι είναι αυτά που λες
αυτοί θέλουν καλά στημένη την απάτη
δεν έχει κέρδος να προσέχεις τον εργάτη.
Πρέπει να καιει η λαμαρίνα να πονάει το ματσακόνι
και γρήγορα η δουλειά ρε να τελειώνει
γι’ αυτό φωνάζω ψηλά στον ουρανό
πως όλα αυτά είναι θυσία σε βρώμικο βωμό.

“Γι’ αυτό μ’ αυτά τα λίγα λόγια βγάζω τον θυμό μου.
Για όλα αυτά που γίνονται κάτω απ’ τον γκρίζο ουρανό εκεί στο Πέραμα.
Και δεν ξεχνάω ρε όσους πέθαναν άδικα.
Και δεν με νοιάζει εσείς τι λέτε.
Και πως τους δικαιολογείτε όλους αυτούς τους μαλάκες που φταινε.
Εγώ δεν ξεχνάω και πονάω μαζί μ’ αυτούς που ακόμα ελπίζουν.
Γιατί όλα αυτά είναι θυσία σε βρώμικο βωμό.”

Αυτό υστερεί σε μελωδία αλλά το προτιμώ 1000 φορές γιατί έχει στίχο, και μάλιστα με ουσία και νόημα. Κοινωνικό τραγούδι, όπως θα έλεγε και ο Γεραμάνης…

Για τον κέιτζ. Μουσική ΔΕΝ είναι κάθε τι που παράγει ήχο. Ο ήχος χωρίζεται σε 2 κατηγορίες, την μουσική και τον θόρυβο. Μουσική παράγει π.χ. ένα καναρίνι ενώ η εξάτμιση της μηχανής παράγει θόρυβο. Ο κέιτζ ισχυρίζεται, δηλαδή, ότι ο ήχος της μηχανής είναι μουσική!!!:019: Κάποιος φυσικός θα μπορούσε να μας τα πει καλύτερα, σχετικά με τα ηχητικά κύματα.
Παρεπιπτόντως, να θυμήσω τον …“καλλιτέχνη” που άφησε το σκυλάκι στην …“γκαλερί” να ψοφήσει.
Ο κάθε κομπλεξικός και ανασφαλείς ονομάζει τέχνη την, όποια παπαριά του.

Οδηγώ ένα αυτοκινούμενο ντήζελ του ΄84, του οποίου η μηχανή με 80 ιχιλιόμετρα κρατάει ένα ίσο σε Νη ενώ στα 90 σε Πα:slight_smile:
Έτσι, τραγουδάω και ψέλνω συχνά (σχεδόν πάντα) όταν οδηγώ, ό,τι θυμάμαι και βολεύεται πάνω σε αυτά τα ίσια, που μου κρατά μιά γριούλα μερτσέντες D 207.:slight_smile:

Μου ήρθε μια ιδέα καταπληκτική! Να μαζευτούμε σε στούντιο η σε χώρο συναυλιακό και να πετάμε πέτρες, ο ένας στο κεφάλι του άλλου! Το αποτέλεσμα σαφός θα ηχογραφείτε και είμαι σίγουρος πως με την έκδοσή του θα κερδίσουμε εκτός απο χρήματα και οπαδούς, που θα θέλουν επανάληψη της επιτυχίας! Στο δεύτερο cd θα σημαδεύουμε ο ένας τον άλλο με φισοκάλλαμα που θα ρίχνουν μπιζέλια!

Αυτο που ειπε ο Σωτος για ψυχολογικο τεστ ειναι πολυ πιθανο αλλα τεστ για μα…ες. Για να ερχοταν στη Ελλαδα να κανει το τεστ αυτο. Ξαφνικα μεσα σ αυτη την ανοητη ησυχια θα ακουγοταν καμια κλανια και ολο το κονσερτο θα χεζοταν (στα γελια).

Δανείζομαι και λέω…

Δύο πράγματα δεν έχουν τέλος…
Το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.
Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος…

Άλμπερτ Άινσταιν

Τι άλλο να πει κανεις…Χριστέ και Παναγιά μου

Υ.Γ. Γνώμη μου: Η σιωπή δεν είναι ήχος ούτε μουσική είναι μη ήχος,
ο βήχας, το κλάσιμο, το ρέψιμο κ.ά. είναι ήχοι αλλά όχι μουσική, η παύση είναι μεσοδιάστημα
σιωπής μεταξύ μιας ακολουθίας ήχων αρα μέρος της μουσικής, οι λέξεις περιγράφουν με σαφήνεια το κάθετί.
Αυτό που έκανε εκεί ο Παπαρίδης είναι μια ηλίθια ακρότητα διοτι κάποιο ηλίθιοι του επέτρεψαν να το κάνει και αυτοί που τον χειροκροτήσανε ακόμα πιο ηλίθιοι…Αμαν πια

Με αφορμή την " βουβή ορχήστρα" και την κουβέντα που άρχισε ,θάθελα να διατυπώσω
ενα αφελές ερώτημα
Τί είναι τέχνη ;