Αγορα 4χορδου

φιλε μου σημερα επισκεφτηκα τον οργανοποιο που μου προτεινες.ωραια οργανα αλλα κ αυτος μια απο τα ιδια.ετοιμο οργανο δεν ειχε δικο του εκτος απο τα μεταχειρισμενα ,απο τα οποια δεν ηταν δικια του κατασκευης κιολας εκτος απο 2 που μου εδειξε κ η τιμη ηταν 1400 ευρω.επισκεφθηκα αλλους τρεις οργανοποιους κ διαπιστωσα οτι ολοι πανω κατω το ιδιο ειναι.για οργανα δικια τους κατασκευης η τιμη ξεκιναει απο 1500 ευρω.ενω πουλανε κ φθηνοτερα χωρις να ειναι δικια τους κατασκευης.

μου φάνηκε περίεργο αυτό που λες, και άργησα να απαντήσω γιατί ήθελα να μιλήσω με τον μάστορα πρώτα.
λοιπόν, δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το αν κατασκευάζει ο ίδιος όργανα που ξεκινάνε από χίλια ευρώ, απλά δεν είχε έτοιμα εκείνη τη στιγμή. εξάλλου ο χρόνος παράδοσης είναι πολύ μικρός απ’ό,τι ξέρω -αν το αποφασίσεις, πιθανότατα σε κανένα μήνα θα έχεις όργανο. παρεπιμπτόντως, τα μεταχειρισμένα που είχε ήταν σε αυτή την τιμή λόγω των όστρακων στη φιγούρα.
απο κει και πέρα όσο πιο πολύ γυρίσεις τους μαστόρους, με κάποιον που μπορεί να κρίνει και ξέρει τί ζητάς, τόσο καλύτερη επιλογή θα κάνεις.
καλή τύχη!

Ο Παπαδάμου στο σάιτ του έχει τετράχορδα κάτω από 1000 ευρώ (με 800, με 650 κ.α.) τα οποία κατασκευάζει ο ίδιος. Βέβαια είναι μακρυά…
θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι που να το έχεις δοκιμάσει.

φιλε μου αν κ στο τελος του μηνα θα κανω ενα ταξιδι κ θα περασω απο θεσσαλονικη,φοβαμαι να αγορασω οργανο απο εκει γιατι αν χρειαστει κατι το μπουζουκι ,δεν θελω να το παω σε οργανοποιο στην αθηνα κ να πληρωσω τζαμπα extra.αληθεια εχει τυχη σε κανεναν κατι τετοιο?

Το μπουζουκι που εστειλα στον κ σταμκο για το πειραμα που εγινε στο φορουμ το εστειλα με 10 ευρω απο καλαματα θεσσαλονικη με κτελ σε σκληρηθηκη. Οποτε δεν θα εχεις τετοιο προβλημα . Το στελνεις για σερβις στον κατασκευαστη οπου και να ειναι.

Σε απάντηση για την απορία με τις αποστολές όργανα μέσα στις θήκες τους στον Π.Στάμκο έχω δει και εκτός Ελλάδας. Επίσης αφού θα κάνεις ταξιδάκι στην Θεσσαλονίκη αξίζει να περάσεις από το εργαστήριο του γιατί έχει και τιμές μέσα στον προυπολογισμό σου.

Πολύ καλά όργανα και ήδη έτοιμα για να δοκιμάσεις έχει ο Σπουρδαλάκης στον Πειραιά, πολύ καλός άνθρωπος και καταπληκτικά όργανα

παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.υστερα απο επισκεψη σε πολλους οργανοποιους κ απο το forum εχω καταλαβει αρκετα με το τι παιζει στην αγορα .ελπιζω το forum να βοηθησει κ αλλους για την αγορα ενος 4χορδου ή οτι αλλου οργανου επιθυμει. εχω καταληξει σχεδον σε 1 οργανακι.το θεμα ειναι οτι σε μια συζητηση που ειχατε για τον οργανοποιο παλιοτερα,δεν υπηρχαν κ τα καλυτερα σχολια απο μερικους,κ για αυτο κολλαω στην αγορα του οργανου.

Φίλε Μάνθο προσπάθησε να μην επηρεαστείς απο συζητήσεις αυτού του είδους…Αν το όργανο σου “κάθεται” καλά δεν υπάρχει λόγος να μην προχωρήσεις…

θα συνεχισω με ενα ερωτημα που μου εχει δημιουργηθει υστερα απο συζητηση με γνωστο οργανοποιο.για την επιλογη ενος οργανου υπαρχουν καποια κριτηρια .πρωτον ο ηχος κ δευτερον απο τι ξυλα εχει φτιαχτει ,εαν ο ηχος σε ικανοποιει απολυτα αλλα ειναι φθηνη η κατασκευη λογω των ξυλων που εχουν χρησιμοποιηθει ,αξιζει το οργανο?.αυτο το λεω επειδη οπως ειναι σε ολους γνωστο ενα μπουζουκι σιγα σιγα με τον καιρο ολο κ γινεται καλυτερο.εχω παιξει με ενα οργανο αλλα ενω ο ηχος ειναι καμπανα ο κατασκευαστης μου ειπε οτι δεν θα εχει εξελιξη προς το καλυτερο λογω των ξυλων που εχει φτιαχτει για αυτο το λογο και ειναι φθηνο.πως την βλεπετε αυτη την αποψη?

Τι ξυλα ειναι αυτα?

Δηλαδη, αλλη περιπτωση ειναι να λεμε οτι ενα οργανο με καπακι κεδρο (που “τα δινει ολα” απο την αρχη) δε θα εξελιχθει, κι αλλο να λεμε οτι ενα οργανο εχει φτιαχτει απο κακης ποιοτητας ξυλα οποτε αναμενεται να ειναι πιο ευαισθητο κ να σκευρωνει -αρα να γινεται μαλλλον χειροτερο.

Προσωπικά νομίζω πως αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα απο τη στιγμή που δεν μπορούμε να αποσαφηνίσουμε τον όρο “φτηνό” μπουζούκι…

Ένα φτηνό μπουζούκι είναι φτηνό επειδή είναι φτιαγμένο απο “σκουπόξυλα” και “καπλαμάδες”; Είναι φτηνό γιατί δεν βγάζει ήχο της προκοπής; Είναι φτηνό γιατί δεν έχει στολίδια και λούσα; Είναι φτηνό γιατί λούστρα, κόλλες, κλειδιά κτλ. είναι β’ ποιότητας; Είναι φτηνό γιατί ο μάστορας το έφτιαξε με συνοπτικές διαδικασίες ξοδεύοντας λίγες εργατοώρες; Νομίζω πως ολοκληρωμένη απάντηση δεν θα έχουμε ποτέ…

Προσωπικά για μένα ένα μπουζούκι απο “στατικής” και “ακουστικής” άποψης πρέπει να ικανοποιεί ένα ελάχιστο απαιτήσεων για να μπορεί να συγκαταλέγεται στην κατηγορία των μουσικών οργάνων και να ονομάζεται “μπουζούκι”. Δεν μπορώ να φανταστώ τεχνίτη οργανοποιό που έχει διαφορετική λογική στην κατασκευή των οργάνων του. Δεν μπορώ να φανταστώ δηλαδή μάστορα που θα υπογράφει την κατασκευή του και θα ξέρει οτι έχει παραδώσει στον πελάτη του “κάτι” σαν μπουζούκι με ημερομηνία λήξης…Άλλο να ξέρεις οτι το μπουζούκι σου κόστισε π.χ. 500? επειδή δεν έχει έβενο στην ταστιέρα, όστρακα στην τρύπα, ολόχρυσα κλειδιά, διπλοκέντητα παραπέτα, καπάκι α’ διαλογής αλλά είναι και μπορεί να λειτουργήσει σαν μουσικό όργανο και άλλο να ξέρεις πως κόστισε 500? επειδή 3 κομμάτια ξύλα απλά ενώθηκαν και κατασκεύασαν “κύμβαλο αλαλάζων” σε χρόνο dt…

Συνεπώς οπως το αντιλαμβάνομαι εγώ: Θα αγοράσω ένα μικρό 1000ράκι αυτοκίνητο ή μια λιμουζίνα; Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα και ο καθένας με τις ανάγκες του…αλλά είτε το ένα είτε το άλλο πρέπει να συμπεριφέρεται στο δρόμο ως όχημα καλύπτοντας με σε ένα MINIMUM απαιτήσεων σε ασφάλεια, άνεση και επιδόσεις…Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να κουβεντιάζουμε ή απλά να έχουμε μια δικαιολογία του τύπου “…Εντάξει μωρέ, απο όργανο των 5 κατοστάρικων τί περίμενες;…δεν θα σκέβρωνε;…δεν θα ακουγόταν σαν τενεκές;…δεν…δεν…κτλ…”

ΥΓ. Αναφέρομαι σε κατασκευές οργάνων απο τεχνίτη οργανοποιό και όχι για παραγωγή που βασίζεται σε κινέζικα βιομηχανικά πρότυπα…

Και να φανταστείς ότι υπάρχουν κατασκευαστές με επιχείρημα ότι χρησιμοποιούν ακριβά υλικά πουλάνε ακριβά όργανα και σε πέντε χρόνια τα όργανα αυτά είναι για πέταμα, σκεβρωμένα μάνικα, ραγισμένα καπάκια κτλ.

στην συγκεκριμενη περιπτωση για την οποια αναφερομαι η διαφορα μεταξυ 2 οργανων ειναι μονο στα ξυλα.κ αυτο το λεω γιατι εχουν χρησιμοποιηθει τα ιδια υλικα εκτος απο τα ξυλα.ακομα κ η φιγουρα ειναι η ιδια.εχουν τον ιδιο αξιολογο ηχο αλλα διπλασια τιμη το ενα απο το αλλο.

Προφανώς την απάντηση την έχει ο ίδιος ο κατασκευαστής. Θα πρέπει να μπορεί να τεκμηριώσει την διαφορά αυτή στην τιμή στα πλαίσια της επαγγελματικής του ιδιότητας και εφόσον θέλει να είναι ειλικρινής με τον πελάτη του…