Αγορά μπαγλαμά

Γειά χαρά και καλώς σας βρήκα!

Είμαι νέο μέλος στο κουρμπέτι τούτο, αλλά το παρακολουθώ κάμποσο καιρό τώρα.
'Εχω βαλθεί να πάρω ενα μπαγλαμαδάκι, μιάς και το γουστάρω πολύ. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω καμία γνώση επι του θέματος.
Αρχικά έλεγα να μπώ σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα και να πάρω ενα οργανάκι “της σειράς”, αλλά δε θέλω να το μετανιώσω. Μετά, μέσω του forum διάβασα διάφορες απόψεις για αγορά οργάνων και κατασκευαστές (οχι απαραίτητα για μπαγλαμά), και αποφάσησα να κάνω μια επίσκεψη σε μαγαζιά, αλλα και πάλι όταν μου είπαν να το δοκιμάσω δεν ήξερα τι να προσέξω, πέρα απο το πώς “δέχονται” τα δάκτυλα μου τη ταστιέρα κτλ. Άλλωστε έχω πιάσει και ένα οργανάκι, αλλά ήταν μάλλον για τον τοίχο, παρά για παίξιμο.

Υπάρχει καμιά συμβουλή για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω; Αν ήθελα να πάρω κιθάρα ασ πούμε, τότε θα πήγαινα με κάποιον που ξέρει και θα έβρισκα την άκρη. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω κανέναν. Τα χρήματα που είμαι διατεθημένος να δώσω είναι 200 ευρώ προκειμένου να πάρω κάτι “καλό” για το επίπεδο μου και όχι μπακατέλα πράμα.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός

καλώς ήρθες! ακριβώς αυτή η κουβέντα γίνεται εδώ: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?22427