Αγνωστοι ουτιστεσ του '30

αγαπητοί φίλοι,

αν κάποιος γνωρίζει έστω και τα ελάχιστα για 2 φιγούρες του ουτιού, τον “αρντάση” και τον Κυριακίδη που έπαιζε με Αραπάκη και Σαολονικιό ας ανεβάσει κάποιο στοιχείο. Θα μου ήταν πολύτιμο για κάποια έρευνα που κάνω για το ούτι του μεσοπολέμου,

ευχαριστίες,

Θύμιος Ατζακάς

Απο οσα ξερω και απο τις ετικετες των 78 αριων ο Μητσος ο Κυριακιδης αναφερεται ως ουτι και ηταν κυριως στην εταιρεια columbia αγγλιας και columbia ελλαδος ,ο Μητσος ο κυριακιδης ηταν στην κομπανια του Σαλονικιου με τον Αραπακη ,αυτη η κομπανια αναφεροταν απο τους παλιους ως οι τρεις μητσοι και επαιζε και κιθαρα σε ηχογραφησεις .Μετα υπαρχει ο Ασικης που παιζει στα δικα του κομματια, ομως στο 90% των ηχογραφησεων επαιζε ο Τομπουλης τον οποιο βλεπουμε σε ολες τις εταιρειες να παρεβρισκεται και να παιζει απο σολα ως και συνοδευτης.Αλλο ουτι στην Ελλαδα οπως το πρωτο ονομα που αναφερες μου ειναι πρωτακουστο.Επισης ακομα η πρωτη ηχογραφηση του Αγαπιου Τομπουλη ειναι στην Πολη στην εταιρεια orfeon οπου παιζει σε ενα δισκο ενα ταξιμι και αναγραφεται στην ετικετα ως tomboul effendiΥπαρχει ο Μελκων σαφως στις ηχογραφησεις του Αχιλλεα Πουλου ,οπως και ο ιδιος ο Αχιλλεας Πουλος εχει εμφανιστει σε δυο ηχογραφησεις του 1918 στην εταιρεια Panhellenion.

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία περί δισκογραφίας του Μήτσου Κυριακίδη, δε το γνώριζα. Ο “αρντάσης” εμφανίζεται σε πολύ παλιά φωτογραφία στα ρεμπέτικα του πετρόπουλου καθώς και σε κάποιο ένθετο της FM records… μάλλον δεν υπάρχουν στοιχεία γι’αυτόν…

υπάρχει κάπου ψηφιακό εξώφυλλο του τομπούλη ως tomboul effendi; Για τον Τομπούλη αναπτύσσω αρκετά μεγάλη βιογραφία…

ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου,

φιλικά,

θύμιος

Θύμιο, εδώ μια φωτό του Τομπούλη.
Για τη βιογραφία του τι πηγές έχεις βρει;