Έπεσα σε μελαγχολία (Bίντεο)

Και αυτό σαν θόρυβος σας ακούγεται;

Eλα ρε συ παραπονιαρη(ονομα και πραγμα) πλακα κανουμε… Αν και δεν ειμαι οπαδος της ταχυτητας στο μπουζουκι, αλλα της παθιαρικης πενιας( αυτης που θα την θυμασαι για παντα,
αφου θα σ εχει αγγιξει πολυ βαθεια) εντουτοις συνηθιζουμε σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ να λεμε κατι εναντιον, σε κατι που δεν μπορουμε να φτασουμε( κι εγω ειμαι ενας απο αυτους- δεν προκειται ποτε να φτασω σε τετοια επιπεδα). Μια χαρα λοιπον παιζει το παληκαρι, αλλα δεν ειναι για μενα απλως…Κι ενας λογος παραπανω οτι φιλαει και το φιδι…μπρρρρρρρ:)

και όμως δεν ήταν επιθετική η ερώτηση :088:

αυτο το τελευταίο μ’αρέσει

Αλλα σαν το ταξίμι σέρφ δεν είναι :slight_smile:

Ερωτητηματα ζητουν απαντησεις!!!

  1. Υπαρχουν πολλοι που μερακλωνουν με αυτο το παιξιμο, ειτε απο το συγκεκριμενο ταξιμι, ειτε απο τα υπολοιπα βιντεο;
  2. Αυτο που βλεπουμε και ακουμε λεγεται <<δεξιοτεχνια>>;
  3. Αφιερωνουμε χρονο μελετωντας καποιο οργανο, για να περασουμε τους <<αλλους>> σε ταχυτητα;
  4. Ειναι μουσικη καταξιωση και επιτευξη <<στοχου>> να παιζεις πιο γρηγορα απο τον Χιωτη, τον Λεμονοπουλο, τον Σπορο, και αλλους ;
  5. Καποιες φορες συζηταμε με θαυμασμο οτι ολοι οι παλιοι ειχαν <<υφος>>στο παιξιμο, και μαλιστα διαφορετικο ο καθενας, εδω υπαρχει;
  6. Τον Μπεμπη, τον Ιορδανη, και τους αλλους, που επαιζαν πιο <<αργα>> γιατι τους θυμομαστε και τους θαυμαζουμε;

(τα ερωτηματα προκυπτουν γιατι ολες η συζητησεις και τα βιντεο αφορουν την ταχυτητα)

Αν από αυτή την ηλικία έχει κάποιος τέτοια ταχύτητα, έχει άνετα το χρόνο να δουλέψει και να διαμορφώσει ύφος…Δηλαδή γιατί όταν ακούμε τέτοιες ταχύτητες απο Τατασσόπουλο και Καραντίνη δεν το χαρακτηρίζουμε σαν θόρυβο?

Παντως δεν ξερω αν το προσεξατε αλλα 13 ατομα αυτη τη στιγμη ασχολουνται- ο καθενας με τον τροπο του- με αυτο το θεμα κι εχω πολυ καιρο να δω τοσα ατομα μαζι. Μπραβο σε ολους για την συμμετοχη σας(μας)…:088:

Να επισημάνω μόνο ότι τα σχόλια τύπου βερμούδας και τουαλέτας δεν ακούγονται ευχάριστα και θα ήταν καλό αν μπορούν να τροποποιηθούν ή να περιοριστούν.

Εγώ πάντως αν και τρίχορδος και λάτρης του ύφους του Πάππου, τον ζήλεψα τον παίχτη…γιατί όλοι λέμε ότι όποιος παίζει αυτό το σόλο βάζει τον μέτρονόμο κτλ, αλλά κακά τα ψέματα δεν δα και τόσο εύκολο φαντάζομαι όσο το παρουσιάζετε

Ο Ιορδάνης αγαπητέ φίλε, στην ηλικία των 50 ετών που τον γνώρισα ,ήταν πολύ πιο ταχύς στο παίξιμο απ’ τον πιτσιρικά που παίζει στο βίντεο και έκανε ασύλληπτης δυσκολίας μουσικές φράσεις. Ήξερε όμως και τον αργό τρόπο καλύτερα απ’ τον καθένα.Το ίδιο φυσικά και ο Μπέμπης που ήταν και το πρότυπο του Τσομίδη.
Δηλ. με λίγα λόγια το … " σ’ αγαπώ " και το … “άντε μπίιιιπ” δεν το έλεγαν με τον ίδιο τρόπο. Αυτή είναι και η διαφορά τους με τους περισσότερους σημερινούς δεξιοτέχνες…

Και δυσκολο ειναι φιλε μου και χαρισμα ειναι και προσωπικο στοιχημα ακομη αν θες να ξεπερασει
καποιους παλιους , βιτρουοζους του ειδους …
Το θεμα ειναι , τα καταφερε να εντυπωσιασει ??? αν ναι , μαγκια του …

Και αναμφιβολα εχει χαρισμα , αλλα η ενσταση ειναι εδω , πως η γλυκα και το μερακι βγαινουν
και με αλλη μεθοδο και τεχνικη !!!

Οσο για το ντεκορ και την ενδυμασια , ποιος στ` αληθεια σκοτιστηκε ???
“Καυγας που λεμε , για το τιποτα” …:088:

Δεν αμφισβητησα ποτε το ταλεντο του, που προφανως τον παρασυρει ασυναισθητα. Νομιζω πως το υφος το εχει διαμορφωσει ηδη, και αυτο που τον <<φτιαχνει>> και επικεντρωνεται ειναι μονο η ταχυτητα. Γιατι ο Τατασοπουλος και ο Καραντινης δεν παιζουν ταξιμι 3’(λεπτα) και απο αυτα τα 2.99’ να <<θορυβούν>> (οπως ειπες και εσυ).

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:09 —

Δεν διαφωνουμε Αλκη, μαλλον δεν επιασες το πνευμα μου.Χρησιμοποιησα αυτα τα ονοματα μονο ως χαρακτηριστικο παραδειγμα υφους παιξιματος.

Τέλος πάντων τα έχουμε ξαναπεί άλλωστε ότι ούτε μόνο το ένα (ταχύτητα) ούτε μόνο το άλλο (ύφος) ορίζουν κάποιον σαν δεξιοτέχνη, θα πρέπει να τα συνδυάζει και να τα χρησιμοποιεί όταν εκείνος κρίνει.

Δεν είναι άσχημο όμως να βλέπουμε και τέτοια παιδιά ειδικά εμείς οι πιο μικροί για να μπαίνει ο πήχης λίγο πιο ψηλα

Εγώ δεν θα πω εάν αυτό που ακούμε μου αρέσει ή όχι -ποιόν ενδιαφέρει άλλωστε; Κανείς όμως δεν είπε τίποτα για το όργανο, κατασκευής Χρήστου Τσώλη -νομίζω- που βαστάει το παλληκάρι. Νομίζω, πάντως ότι η “διακόσμησή” του ταιριάζει με το … μπαρόκ άκουσμα! :slight_smile:

Κι αυτό το λέω, επειδή ευτυχώς από … “παιδια”, έχω μια κόρη, ώστε “να μην νομίζουν” οι Ευρωπαίοι, έτσι Zabe; :78:
Υ.Γ.: Χωρίς παρεξήγηση, έτσι;

Εγω παλι σχετικα με το θεμα ειμαι καπου στην μεση

Σιγουρα η ταχυτητα του νεαρου ειναι εντυπωσιακη αλλα θα συμφωνησω με τους προηγουμενους πως αυτο που ακουσα δεν με “αγγιξε”.
Εντυπωσιακο μεν αλλα μπαφιαζεις. Ακους 1 λεπτο και μετα λες οκ αντε να ακουσω κατι αλλο.

Σε αυτο που γραφτηκε πως ο Ιορδανης στα 50 του ηταν πιο ταχυς απο τον νεαρο και επαιζε πολυ πιο δυσκολες φρασεις εχω να πω πως αλλα τα ακουσματα αλλα και τα πρωτυπα του Ιορδανη και αλλα τα σημερινα (εξαλλου ο Ιορδανης ηταν ενας ) και πως και ο νεαρος στα 50 του δεν ξερουμε σε τι επιπεδα θα εχει φτασει.

Επισης λογω του νεαρου της ηλικιας του ο εντυπωσιασμος ειναι μεσα στο παιχνιδι (και οντως το πετυχε να μας εντυπωσιασει με την ταχυτητα του ετσι δεν ειναι ??).
Μπορει σε καποια χρονια να ακουσουμε αλλα πραγματα απο αυτον , εκτος αν (το πιθανωτερο) αναλωθει σε καποιες “πιστες”

ολοι μαζί να βάλουμε απο ενα ταχογράφο στο μπουζούκι και φυγαμεεεεεεεεεεεεε.
τρεχτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:245::245::245:

Οπωσδήποτε και κόφτη!:019:

“Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια”:044::092:

Φοβόμαστε μην μας γράψει η τροχαία…:slight_smile:

εγώ αυτό που βλεπω ειναι ο τυπος ειναι πολυ διαβασμενος και πολυ γρήγορος και αμα θελει τον βγαζει και τον νταλκάτου , αλλα πιστευω οτι για να κρινεις καποιον αρνητικά πρεπει να εισαι καλύτερος του οπώτε… ειναι γ@ματος !

Δεν συμφωνώ καθόλου…

Γιατί είσαι καλύτερος απο τον οχτάχορδο;:):):):slight_smile: