Έλληνες μουσικοί στο στρατό(γνωστοί και άγνωστοι)

Γιάννης Κοντογιάννης (με την κιθάρα).
Θεσσαλονίκη 1947-50

1 «Μου αρέσει»

Ζωγράφος Θεοχάρης( Μικρασιάτης, συνεργάτης του Φουσταλιέρη).
τραγούδησε 4 τραγούδια του.
πέθανε νέος στην Γερμανική κατοχή.

2 «Μου αρέσει»

Προσθέτω και το λινκ προς το ειδικό νήμα που του άνοιξες, Σπύρο:

2 «Μου αρέσει»

ο οργανοποιός Κυριάκος Λαζαρίδης (Πεσμαμτζόγλου)
Λαζαρίδης 1930

1930

4 «Μου αρέσει»

Και ο ορίτζιναλ:

(Βαρθαλίτης Δ., Μάρκος Βαμβακάρης: από τον μύθο στην ιστορία, τ. α΄ - καλύτερο ανέβασμα δεν μπορώ, συγγνώμη! Με άνοιγμα εικόνας σε νέα καρτέλα φαίνεται πολύ καθαρά.)

και αυτή η φώτο έχει θέση εδώ.
ΧΙ ΜΕΡΑΡΧΙΑ στην Μικρά Ασία.
απο το φωτογραφικό αρχείο της ΕΡΤ.
περισσότερα σχόλια εδώ.

blob

1 «Μου αρέσει»

ταμπουραδες ειναι σιγουρα… ποια ειδη ομως…??

Σπύρο, να πω μια γνώμη, όχι συντονιστική, ως απλό μέλος:

Εσύ άνοιξες το νήμα, νοικοκύρης είσαι και λόγος δε μας πέφτει, αλλά νομίζω πως δεν έχει. Από την αρχή ξεκίνησες να ποστάρεις φωτογραφίες ανθρώπων που τους ξέρουμε επειδή ήταν μουσικοί, τραβηγμένες στο στρατιωτικό τους. Εδώ είναι ακριβώς το αντίστροφο: άνθρωποι που δεν τους ξέρουμε, το μόνο που ξέρουμε γι’ αυτούς είναι ότι μια δεδομένη στιγμή ήταν στρατιώτες, και η φτγρ τους συνέλαβε να παίζουν μουσική. Τέτοιες μπορούν αν βρεθούν άπειρες, και όχι χωρίς ενδιαφέρον, αλλά αν τις ανακατέψουμε εκεί όπου κάποιος μπορεί να ψάχνει τον Παπαϊωάννου ή τον Μπαγιαντέρα φαντάρους, θα μπερδευτεί χωρίς λόγο η κατάσταση.

1 «Μου αρέσει»

Κι εγώ δεν κατάλαβα γιατί τόση πρεμούρα με τον στρατό. Τουλάχιστον ενέπνευσε στον Μάρκο το τραγούδι “Ο Αγύμναστος”:

1 «Μου αρέσει»

αν θέλετε να απαντήσω, θα πω τα εξής.

  1. ισως να διορθώσω τον τίτλο και να περιγράφει, “γνωστοι και άγνωστοι”.
    2.που ξέρεις, κάποιος απόγονος συμπληρώσει τα ονόματα που δεν έχουμε σήμερα.
    ετσι εγινε και με τον Λαζαρίδη (γνωστή φωτο με Εϊτζιρίδη, Μπάτη στο Χατζηκυριάκειο).
    Μολις τωρα τελευταία έμαθα, οτι ο άνδρας δεξιά με την τραγιάσκα ειναι ο Λαζαρίδης.
    Και αυτο το μάθαμε αποτην εγγονή του!
1 «Μου αρέσει»

Όπως νομίζεις. Αν θες να αλλάξεις τον τίτλο, εγώ ευχαρίστως να σ’ το κάνω. Πάντως πιο ουσιαστικό μού φαινόταν όπως ήταν στην αρχή, με Τσιτσάνηδες κλπ. Ειδάλλως, θα πρέπει να βάλεις κι εμένα που έπαιζα μπαγλαμά μια φορά φαντάρος και στήσαμε ένα γλεντάκι με τους άλους σβέρκους, και όταν ήρθε ένας λοχίας να μας την πει τού παίξαμε «Όχι δεν έπρεπε να τον πικράνεις το λοχία το λοχία» για να τον μαλαγανέψουμε. Και μαζί και τον κάθε άλλο παγκοσμίως άγνωστο, συνολικά δηλαδή πολύ κόσμο.

αμε γιατί οχι? ανέβασε την φώτο.
αφου ξέρουμε και όνομα, ακομη καλύτερα.
ελα, εχεις τέτοια φώτο? την θέλουμε!

Αγαπητέ Σπύρο,
Ποια φώτο εννοείς;
Ευχαριστώ

αυτη εδω εννοω φυσικά

Για αυτή τη φωτο μάλλον σε ρωτάει ο babis
Πού τη βρίσκουμε;

ναι, τωρα κατάλαβα.
πρεπει να την έχουμε στο θέμα
Κυριάκος Λαζαρίδης

εδω ειναι η φώτο.
δεν ειναι μεσα ο Μπάτης.

δεξια 2ος με την τραγιάσκα ειναι ο Κυριάκος Λαζαρίδης,(κατα δήλωση της εγγονής του, καπου αλλου στο Φόρουμ)
Γιάννης Εϊτζιρίδης και Κυριάκος Λαζαρίδης

IMG_20220609_085243

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω πως ο 5ος από δεξιά είναι ο Μπάτης

Ο Μπάτης τότε ήταν κοντά 50 χρονών, αυτός ηλικιακά φαίνεται αρκετά πιο νέος!


Εδώ σε μια σύγχρονη φωτογραφία με την προηγούμενη