Έλληνες Μουσικοί στην Αμερική: Παναγιώτης Τσoύρος η Τζούρος (pete choros 1909-2001)

Παναγιώτης Τσόρος
(pete choros 1909-2001)

| |Name:|Panagiotis Choros|
| — | — |
|Gender:|Male|
|Death Age:|91|
|Birth Date:|3 Sep 1909|
|Birth Place:|Elaiohori Greece|
|Residence Place:|Calumet City .|
|Death Date:|21 Jun 2001|
|Burial Date:|25 Jun 2001|
|Burial Place:|Hammond, IN|
|Obituary Date:|24 Jun 2001|
|Obituary Place:|Munster, Indiana, USA|
|Newspaper Title:|The Times|
|Mother:|Kaliopi|
|Spouse:|Yiannoula|
|Child:|KaliopiConstantina VasiliTom ChorosMatina TheodoropoulosChris ChorosJohn Choros|
|Siblings:|ChristinaJohnGeorgeEleniKateroDinaDemetra|

πολυ λιγα γνωρίζουμε για την ζωη του.
καποια ελάχιστα βιογραφικά υπάρχουν στο απόκομμα της εφημερίδας και επειδή βλέπω μεγάλη οικογένεια κάποιος κάποια μέρα θα γράψει κατι για αυτον.
αναμένουμε.

βρέθηκαν μόνον 4 ηχογραφήσεις του



6 «Μου αρέσει»

Με μπάντζο αν δεν κάνω λάθος; ενώ στη φωτογραφία παίζει μπουζούκι.

ναι μπάντζο. ειναι και στο CD του βιβλιου του Σταύρου Κουρούση.

Z

3 «Μου αρέσει»

Μπράβο και πάλι κύριε Σπύρο!

Νομίζω πάντως πως η φωτό με τον μπουζουκτσή δεν αφορά τον Τσόρο.
Είναι από διαφημιστική καταχώριση του οργανοποιού Καραμπά…

3 «Μου αρέσει»

ναι το ειδα και ειπα να τη βγάλουν

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο και από μένα κύριε Σπύρο.

6 «Μου αρέσει»

ευγε Φωτη! αυτή θέλαμε.

3 «Μου αρέσει»

Μα εδώ λέει ότι μετανάστευσε στην Αμερική το 1960, μην είναι συνονόματος; Πότε και πού έγιναν οι ηχογραφήσεις;

Ηχογραφήθηκε το 29.
τα λαθη ειναι παρα πολλά και συμβαίνουν και στην εποχη μας.
εμεις θα τα διορθώσουμε.
που να ξέρει ο συντακτης της εφημερίδας, αν δεν του το πει καποιος?

“Τραγουδά και παίζει μπάντζο ο Παναγιώτης Τσόρος, συνοδεύει κιθάρα. Ηχογράφηση στη Νέα Υόρκη, στις 18 Οκτωβρίου του ΄29.Victor V-58041 / CVE-57013.”

(απο Ρεμπετοσελίδα )

1 «Μου αρέσει»

Η αγγελία θανάτου λέει ότι ήταν από το Ελαιοχώρι. Η εφημερίδα του Φώτη, που σίγουρα αναφέρεται στο μουσικό, λέει ότι ήταν από τη Χίο. Υπάρχει Ελαιοχώρι στη Χίο; (είπαμε, οι γνώσεις μου ελληνικής γεωγραφίας είναι περιορισμένες :smile: )

φαντάζομαι πως ελαιοχωρια υπαρχουν σε ολη την Ελλάδα. απο ελιες αλλκ καλό :blush:

1 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο. Μπορεί να υπάρχουν χωριά «Ελιά» ή «Λιόφυτο», αλλά Ελαιοχώρι μάλλον θυμίζει μετονομασία από κανένα σλάβικο ή τουρκικο τοπωνύμιο, βλ. κυρίως Μακεδονία.

Βρήκα τρία, της Αχαΐας της Αρκαδίας και της Μεσσηνίας, μετονομασίες του 1926-27, και γενικότερα η μανία εξελληνισμού των τοπωνυμίων τότε γίνεται επίσημη πολιτική. Οπότε αν ο μουσικός Τσόρος ήταν αυτός της αγγελίας θανάτου, που δεν το νομίζω, θα πρόλαβε τη μετονομασία στην Ελλάδα, και θα μετανάστευσε αμέσως μετά για να κάνει τις ηχογραφήσεις στην Αμερική; Ή μετανάστευσε από πριν αλλά υιοθέτησε το νέο όνομα, κάτι που δείχνει συνεχή επαφή με την πατρίδα, που τότε δεν ήταν και τόσο εύκολο. Είναι πιο λογικό να δηλώσει το νέο όνομα ο μετανάστης του 1960.

Ακριβώς, και όχι μόνο Μακεδονία. Το Ελαιοχώρι Μεσσηνίας, για παράδειγμα, είναι το σλαβοχώρι Γιάννιτσα της Μάνης. Από τη Γιάννιτσα προέκυψαν τα “Καλύβια γιαννιτσάνικα” έξω απ’ την Καλαμάτα, η πρώτη λέξη ξεχάστηκε, οι Σλάβοι ξεχάστηκαν και ο παπούς μου (μη σλαβικής καταγωγής) σημειώνει “εγεννήθην εις Γιαννιτσάνικα Καλαμών”,

Πάντως, όσο κοιτάζω τα στοιχεία που ανέβασε ο κύριος Σπύρος, αρχίζω να έχω επιφυλάξεις…
Πέραν των όσων ανέφερε ο emc, ήδη στον τάφο αλλά και στο απόκομμα της εφημερίδας διαβάζουμε “Choros”. Είναι δυνατόν να είχε μεταγράψει έτσι το “Τσόρος”;

Πιθανότατα. Αγράμματοι ήταν οι άνθρωποι αυτοί, αλλά και με τους ντόπιους Αμερικάνους δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν σχεδόν καθόλου. Το πιθανότερο είναι να βρήκε ο Τσόρος κάποιον συγγενή / φίλο λιγότερο αγράμματο από τον γενικό μέσο όρο και, ό,τι του έγραψε εκείνος σ΄ ένα χαρτί, αυτό υιοθέτησε.

Πρόκειται μόνο για συνωνυμία.
Ο μουσικός Παναγιώτης Τσώρος / Τσουρής/Τσούρος γεννήθηκε στη Χίο, μεταξύ 1894 - 1900, αλλά σίγουρα μετανάστευσε στις ΗΠΑ , στις 26/8/1912.
[πηγή: το βιβλίο του Σταύρου Κουρούση, Από τον ταμπουρά στο μπουζούκι]

Όσο για την ημερομηνία θανάτου του είναι πολύ πιο πριν από αυτήν και στις ΗΠΑ, όχι στην Ελλάδα.

Περισσότερες πληροφορίες από το Σταύρο Κουρούση.

1 «Μου αρέσει»

Στο άρθρο της εφημερίδας διαβάζουμε ότι έκανε διάφορες δουλειές πριν γίνει επιστάτης στην τάδε εκκλησία για 37 χρόνια…
Ούτε λόγος για τη μουσική του ιδιότητα… δεν ξέρω…έχω επιφυλάξεις…

2 «Μου αρέσει»

Από τα λιγοστά στοιχεία που παραθέτει ο Σταύρος, προκύπτει μία ασάφεια σχετικά με κάποιο γάμο του Αντώνη, το 1928, στο Pitchburg, όπου στην άδεια γάμου δηλώνεται «μουσικός». Ο πατέρας; Μήπως πρόκειται για γάμο του Παναγιώτη; Ο Σταύρος τον περιγράφει ως σπουδαίο μουσικό, χωρίς να κάνει μνεία για εκκλησίες, νεωκορίες κλπ.

Πάντως ο Pete Choros πρέπει να είναι άλλο πρόσωπο, είναι στο Χαμμοντ Ινδιάνα, όχι στο Πίτσμπουργκ και όλα τα ονόματα που παραθέτει ο Σπύρος δεν έχουν καμμία σχέση με Αντώνη Τσουρή / Τσούρο και την μητέρα (Ανθή Παυλή).

Σπύρο, ψάξε στο βιβλίο αφίξεων: Saxonia, Πάτρα 26/8/1912, Νέα Υόρκη 12/9/12. Τζουρής ή Τσουρής Αντώνης (πατέρας), και τα παιδιά Παναγιώτης και Μιχάλης. Προορισμός Πενσιλβάνια.

1 «Μου αρέσει»

αυτο το είχα ξεχάσει!
στρατολόγηση WW2 1944 αναγράφεται Chouros. το τσου συμφωνεί
και με τον Εθνικο Κυρικα(εφημερίδα Χίου? ) τόπος, Δίδυμα Χίου.
Ημερομηνία γέννησης 1891 και με μολύβι διορθωμένο σε 1903.
ημερομηνίες γέννησης μην πολύ τσεκάρετε.
δεν θυμοντουσαν.
μόνον το πιστοποιητικό θανάτου εχει ακρίβεια.

pete chouros 1944 WW2 Δίδυμα Χιου(1891 κ 1903)

1 «Μου αρέσει»