Έλληνες Μουσικοί στην Αμερική: Κώστας Δούσσας(Gust Dussas 1897-1949)

εδώ θα είναι οτι βιογραφικά βρίσκουμε για τους μουσικούς στην Αμερικη.
απο τα ψηφιακά αρχεία των Πολιτειών.
δεν ειναι ολα ακόμη περασμένα αλλα συνεχώς μπαίνουν…

4 «Μου αρέσει»

Κώστας Δούσσας
(Κωνσταντίνος Δούσσας) (1897-1949)

Gust. Dussas - E Vasilissa


Η φωτογραφία αφαιρέθηκε καθώς αναρτήθηκε εκ παραδρομής και δεν αφορούσε τον Κωνσταντίνο Δούσσα


Name Gus Kostas Dussas
Death or Burial Place Lodi, San Joaquin, California, United States of America
Cemetery Cherokee Memorial Park
Death Date 23 Oct 1949
Birth Date 01 Jan 1897

δισκογραφία.

https://adp.library.ucsb.edu/index.php/mastertalent/detail/202812/Dussas_Gust

πιστοποιητικό θανάτου του 1949(απο πυώδη τραχειοβρογχίτιδα) και κατάλογος οπου βρίσκουμε και το ονομα του


η ταφόπλακα στο
Cherokee memorial park
Lodi, San Joaquin County, California, USA

5 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Σπύρο σε ευχαριστούμε για τα σημαντικά στοιχεία.

Το 2014 στο πρώτο Τριήμερο Λαϊκής κιθάρας, σε μια από τις βραδιές στην Πριγκιπέσσα. είχε εμφανιστεί μια κοπέλα η οποία μας είχε πει ότι ήταν η εγγονή (ή δισέγγονη, μάλλον εγγονή) του Δούσσα.
Μεταξύ άλλων μας είχε πει ότι δεν τον γνώρισε ποτέ και ότι είχε κάποιες ανέκδοτες ηχογραφήσεις σε κασέτα. Θυμάμαι ότι με τον φίλο @dimitris_n την είχαμε προτρέψει να μπει να γράψει στο φόρουμ στοιχεία και να βοηθήσουμε, εάν επιθυμεί, να μεταγραφούν οι κασσέτες.
Κανένα νέο έκτοτε… Αν μας διαβάζει, ας απαντήσει την παρακαλούμε

3 «Μου αρέσει»

Μπάμπη, νομίζω ότι δεν ήταν εγγονή του Δούσσα αλλά του Καλυβόπουλου. Εάν θυμάσαι εσύ στα σίγουρα, τότε πάσο.

Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορα που βαίνει στην επιφάνεια. φωτογραφία του Δουσα.
:clap: :clap: :clap:

Εύγε κύριε Σπύρο με τα ωραία σου!

1 «Μου αρέσει»

Mα στην φωτό δεν είναι ο Δούσας, αλλά ο ουτίστας Louis Matalon. Ο Δούσας ανακάτεψε κοκτέιλ ουίσκι με μαύρο πιπέρι, έπεσε σε κώμα και μετά έφυγε. Φωτογραφία του δεν υπάρχει, ούτε σε δισκογραφικό κατάλογο ούτε πουθενά μέχρι στιγμής, παρότι ήταν αρκετά γνωστός στο Lodi.

2 «Μου αρέσει»

αυτο υποψιαζόμουν και 'γω.
πολυ ευκολα βρέθηκε φώτο.
στο WWW γραφουν οτι τους βολεύει. αν δεν βρεις τους απογόνους και παλι δεν θα εισαι σίγουρος.

1 «Μου αρέσει»

Δύσκολα θα βρεθεί κάτι για τον Δούσα, ήταν χωρισμένος χωρίς παιδιά και έκανε ζωή ρέμπελη. Οι εφημερίδες τον αναφέρουν ως street musician, μουσικό του δρόμου.

2 «Μου αρέσει»

Μήπως θα ήταν σκόπιμο να λαμβάνονται υπόψη και όσα έχουν εντοπιστεί εδώ;
https://rebetiko.sealabs.net/viewtopic.php?t=5340

2 «Μου αρέσει»

Να κάνω μια μικρής σημασίας διευκρίνιση: η φράση του Σπύρου, εδώ στο νήμα για τον Δούσα, προέρχεται από άλλο αρχικό νήμα για όλους μαζί τους Αμερικάνους, το οποίο έσπασε σε επιμέρους νήματα. Δηλαδή δεν αφορά ειδικά τον Δούσα αλλά όλους. (Μάλλον το είχατε ήδη καταλάβει, αλλά το λέω για πιο σίγουρα.)

1 «Μου αρέσει»