"Έλα λαέ μου να σου μάθω τα τραγούδια σου"

Ελεγα να μη λαβω μερος σε αλλες συζητησεις πλην “τεχνικων” θεματων,αλλα επειδη βλεπω οτι γινεται πολυς ντόρος σε αναλογα θεματα,εχω να πω το εξης
(που πιθανως να περασει στο ντουκου,αλλα υγεια παν απ ολα).

Διαβαζοντας το αρθρο θεωρω οτι οντως εχει πολλα δικαια οπως παρουσιαζει την κατασταση.

Προσωπικα ομως απ οταν αρχισα να την ψαχνω με τα ρεμπετικα,δεν χρειαστηκα κατι παραπανω απ τη διαισθηση μου.

Δε χρειαζεται δηλαδη επιχειρηματα οτι στο Μεγαρο δεν θ ακουσεις ρεμπετικο,οτι ο -καθε- Νταλαρας ειναι βαθια νυχτωμενος με το ειδος(ή ετσι δειχνει για καποιους λογους) και οτι οι μοναδικοι εκφραστες του ρεμπετικου σημερα ειναι οι παρεες και παρεϊστικα σχηματα σε ταβερνες.Οπως δεν χρειαζεται να ακουμε και τον καθε -ουσιαστικα- ρεμπετολογο που αποκηρυσσει τον ορο “ρεμπετολογία” στα χαρτιά αλλα οχι εμπρακτως και μεταλλασσεται σε “μελετητη λαϊκης μουσικης” και αλλες ανυπαρκτες επιστημες.

Και επισης δε νομιζω οτι βοηθανε συλλογιστικες τυπου “α αυτο ειναι ρεμπετικο/αυτο δεν ειναι”,“αυτος δικαιουται να χαρακτηριζεται ρεμπετης/αυτος οχι”.Νομιζω οτι ο καθενας κρινεται γι αυτο που κανει και,ακομα και αν ο μεσος ακροατης τον επιδοκιμαζει(και θεωρω οτι δυσκολα θα πειστει για το αντιθετο καθως συνηθως αυτοι ειναι μερος πολυδιαφημιζομενων κυκλωματων κλπ),υπαρχουν καποιοι που δεν θα μασησουν εαν οντως δεν αξιζει.Και πιθανως να μη χρειαζονται και φιλολογικη αναλυση στο γιατί δε μασησαν.

Αυτα τα ολιγα.

Όσο θεμιτό είναι να διαφωνεί κάποιος με απόψεις του Κουνάδη κι επιμέρους κινήσεις του,άλλο τόσο άδικο είναι να υποβαθμίζεται η προσφορά του στην ανάδειξη και μελέτη του λαϊκού τραγουδιού.Αυτός κυρίως από τη γενιά των συλλεκτών μέσα από την έρευνα κατάφερε να συγκεντρώσει πλήθος στοιχείων και να ρίξει φως σε πολλές άγνωστες πλευρές του λαϊκού τραγουδιού.Αναφέρω ενδεικτικά τον εντοπισμό του υπεραιωνόβιου Κατσαρού,την ταύτιση του Α.Κωστή με τον Κ.Μπέζο,την εύρεση βιογραφικών στοιχείων μεγάλων καλλιτεχνών,όπως ο Σκαρβέλης,για τους οποίους αγνοούσαμε σχεδόν τα πάντα.
Και,βέβαια,πιστεύω πως στη συγκροτημένη περί ρεμπέτικου θεωρία του, ικανοποιητικά,μ’ όλες τις διαφωνίες που μπορεί να 'χει κανείς,προσεγγίσθησαν καίρια θέματα,όπως η προέλευση,η εξέλιξη κι η κοινωνική βάση του λαϊκού τραγουδιού.

Ωραίοι είμαστε !! Κανείς άλλος εκτός από εμάς δεν έχει δικαίωμα να μιλάει για το ρεμπέτικο και να ακούει ρεμπέτικο . Και από δημοκρατία κάργα , με ποιο δικαίωμα κ.Λαμπράκη και η παρέα σου βάζεις ρεμπέτικο στο μέγαρο ; εμάς τους κληρονόμους και δικαιούχους της λαϊκής μουσικής μας ρώτησες ; πήρες την άδεια μας ;
Μοιράζουμε πιστοποιητικά λαϊκοφροσύνης , ρεμπετοσύνης , αριστεροσύνης και δεν ξέρω τι άλλο , ποιοι είμαστε ; ποιος μας έδωσε το δικαίωμα ; αν θέλουμε να εκφράζουμε μια παρεούλα και το εσωτερικό της καλά κάνουμε και μαγκιά μας , αν όμως θέλουμε να εκράσουμε κάποιους από τους πολλούς που αρέσει το ρεμπέτικο τότε πρέπει να είμαστε προσεκτικοί . Εκτός αν είναι μια σελίδα κοινωνιολογίας και μόνο του ρεμπέτικου και δεν έχει κανείς δικαίωμα να αμφισβητήσει τις απόψεις μας , μήτε καν και οι δημιουργοί του όπως ο Μάρκος με το “ξεκινούν από το Κολωνάκι για να κατεβούν στις Τζιτζιφιές” . Αν όντως είναι σελίδα κοινωνιολογίας που εκφράζει μια παρέα πέστε το μου να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια δεν έχω θέση εδώ μπορεί και να σας μολύνω .

Μια κι συζήτηση αυτή ξεκίνησε από ένα άρθρο του Νέαρχου Γεωργιάδη επιτρέψτε μου να εκφράσω τις ενστάσεις μου για την επιδίωξή του,τουλάχιστον όπως αυτή εκφράζεται στο βιβλίο του ‘‘Ρεμπέτικο και Πολιτική’’ ,να βρεθούν κρυμμένες πολιτικές αναφορές,αγωνιστικές και προοδευτικές βέβαια, σε πλήθος ρεμπέτικων τραγουδιών με ερμηνείες τουλάχιστον ευφάνταστες.
Μου φαίνεται επί παραδείγματι τελείως ατυχές να θεωρήσουμε ότι η αναφορά στο θυμάρι που υπάρχει στο στίχο’‘Δεν έχει η Λόντρα κι η Νιου Γιορκ ρετσίνα γιοματάρι/κι ούτε μοσχοβολούν αυτές του Υμηττού θυμάρι’’ αποτελεί παραπομπή στο αντάρτικο που μάχεται στα βουνά.Επίσης δύσκολα μπορούμε να δεχθούμε ότι ο Τσιτσάνης με την ‘‘Αμαρτωλή’’ αναφέρεται στην Ελλάδα,’‘που παράτησε τον αγωνιστικό δρόμο της εθνικής ανεξαρτησίας κι έμπαινε σε μια πορεία εθνικής εξάρτησης και ταπείνωσης’’
Σίγουρα οι λαϊκοί δημιουργοί χρησιμοποίησαν την αλληγορία για να αναφερθούν στην πολιτική και κοινωνική κατάσταση.Το ‘‘Χτίζουν και γκρεμίζουν κάστρα’’ του Τσιτσάνη είναι εξαίρετο δείγμα αυτής της τεχνικής,από την άλλη όμως το να αναζητούμε μηνύματα εκεί που δεν υπάρχουν και να προσπαθούμε να δώσουμε κατά τρόπο εκβιαστικό στο ρεμπέτικο έναν πολιτικό χαρακτήρα που δεν τον έχει,οδηγούν εκ των πραγμάτων σε ερμηνευτικές διαστρεβλώσεις.

Παναγιωτη μην τρελλαθουμε, θα γινουν δηλαδη πιο θρυλοι οι ρεμπετολογοι απο τους ρεμπετες ;;
Για την ιστορια του κεντρου ερευνας ρεμπετικου ρωτησε καποιους σχετικους να μαθεις, προσωπικα δεν ηθελα να φορτωσω αλλο το σκληρο μου με λεπτομερειες, ξερω ομως οτι εχουν γινει πολλα … και εκει …!! Κερδισμενος ο Κουναδης στο τελος !! Εχουν γινει πολλα επιτρεψε μου να ξερω καποια πραγματα παραπανω …
Θα μπορουσε ακομα καποιος να πει, αφου κύριε Ψ δηλωνεις ρεμπετολογος και εχεις και εσοδα, γιατι δεν πηρες μια συνεντευξη απο την Καριβαλη που πεθανε γυρω στο '90, απο τον Τσανακα που πεθανε το 2003, απο, απο … Συμφωνοι, καθενας μπορει οσο φτανει το χερι του, ας μη ζηταμε παραλογα πραγματα, αλλα κι απ’την αλλη ας μη θεοποιουμε καταστασεις !! Καποιος που συναλασσεται με το Ματσα, μπαινοβγαινει στις εταιρειες και ΓΙΓΑΝΤΩΝΕΙ τις σχεσεις του με το συστημα (εστω με την καλη του πλευρα, αν υπαρχει…) τι πιο φυσικο ΑΝ ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ, με συνοπτικες διαδικασιες, να κανει οτι μπορει για να εκδωσει οτι ανεκδοτο υπαρχει αφου ειναι μνημειο ελληνικου πολιτισμου !! Να γυρισει μια δυο ταινιες με καινουριο ερευνητικο υλικο οχι αναμασηματα και Λεμπεση …
Αν κανει μια γκα γκαν συναυλια με 40 ρεμπετικα στο Μεγαρο, για γουνάτες κυριες τι θα κερδισει αυτος και τι το λαικο τραγουδι ;;

Θαναση εξανιστασαι με την αποψη του Νεαρχου Γεωργιαδη και των υποστηρικτων του επικαλουμενος την ελευθερια και τη δημοκρατια !! Και μεις ρε Θαναση ποτε θα μιλησουμε και που ;; Θες να το βουλωσουμε δηλαδη για πες μας ;;
Σου αρκει ενας Νταλαρας που καθεται στα πανακριβα παλατια του που λεει κι ο Τσιτσανης (το χεις ακουσει ε ;:wink: για να υπερασπιστει το λαικο τραγουδι ;; Σε αφηνει ευχαριστημενο η ιδεα οτι ο Λαμπρακης, ο Ματσας (που κραταει ολο το υλικο πια) και ο Νταλάρας είναι αυτοι που περιμενουμε να μας τυλιξουν το λαικο τραγουδι σ’ενα σελοφαν και να μας το “παρουσιασουν” ;; Ποιος ;; Ο Ματσας ;; Που το 1950 η Οντεον ειχε γραφεια ακομα στο παταρι μιας στοας και ολοι αυτοι οι λαικοι τους λαδωσαν το αντερο !!
Δεν τους το απαγορευει ασφαλως κανεις να κανουν τετοιες χλιδοσυναυλιες, αλλα τετοιες ενεργειες ειδικα τωρα με μια Ελλαδα να πειναει, πανε στο ντουκου !! Και φταινε και αυτοι που πειναει η Ελλαδα οχι μονο το πετρελαιο και η κριση …

Αν μενεις Αθηνα πηγαινε ενα βραδυ να ακουσεις σε ενα ταβερνακι μια σταλια, το Γιαννη το Θυμάκη. Να σου πει ιστοριες. Πως οτι οταν συμμετειχε στο δισκο του Ακη Πανου Αληθειες ηταν στο στουντιο πιτσιρικας 25αρης και ο Καζαντζιδης μεσα εγραφε το ¨Η ζωη μου ολη". Μονο απο αυτα που θα σου πει θα καταλαβεις τι ειναι λαικο τραγουδι !! Απλες σταρατες κουβεντες !! Να σου πει 5 χρονια διπλα στο Γαβαλα, τι ειδε και τι εζησε !! Και αλλους βεβαια παλιους που ζησανε τα λαικα παλκα. Αυτο δεν ειναι το θεμα μας ;; Να αποκτησεις μια τετοια επαφη και οχι -αφου αγαπας το αντικειμενο- να εισαι ενας παθητικος δεκτης της Λαμπρακείου παιδειας …

Σύμφωνα λοιπόν με κάποιους

θεωρούν πως

και πως

Βγήκαν μάλιστα και κάποιοι να υπερθεματίσουν:

Για να δούμε λοιπόν:
Φορτώσατε με κάμποσους χαρακτηρισμούς και “ιδιότητες” το Νέαρχο, επειδή “τα χώνει” στον Κουνάδη; Ξέρετε τι σχέση είχαν αυτοί οι δύο στο παρελθόν; Κι έπειτα, πρώτη φορά ακούτε να “την λένε” στον Κουνάδη για τη στάση του τα τελευταία χρόνια; Πού ζείτε;
Ο Νέαρχος είναι αυτός που πήγε τον Κουνάδη στο Μάρκο. Αυτός που του έδωσε την αφορμή ν’ ασχοληθεί με το ρεμπέτικο, για το οποίο μέχρι τότε μάλλον είχε άγνοια. Ακόμα κι αν λοιπόν δεχτούμε ότι υπάρχουν “προσωπικοί λόγοι” (εγώ διαφωνώ πλήρως με αυτή τη διαπίστωση, καθώς υπάρχουν ένα σωρό άλλοι λόγοι που δικαιολογούν μια τέτοια πολεμική), εσείς πού …κόβεστε; Αντίθετα εσείς τι “προσωπικό” έχετε με το Νέαρχο; Γιατί κάλλιστα κι εγώ μπορώ να δω έναν κομπλεξισμό απέναντί του στα γραπτά σας, μια ζήλεια, μια κακία, που δεν μπορώ να δικαιολογήσω.
Κι όταν μάλιστα κάποιοι άλλοι διαφώνησαν, σπεύσατε αμέσως να “τους στήσετε στον τοίχο” με ατάκες τους στυλ:

Δηλαδή τι απόδειξη χρειάζεστε για το ότι δεν μπορεί να έγραψε ο Μάτσας τους στίχους στον “Ταμπαχανιώτικο μανέ” που τραγουδάει ο Παναγής; Ασε τους στίχους στο οργανικό(!!!) “Διπλόχορδο τσφτετέλι” που βρίσκεται στ’ όνομά του.
Για κάντε μας τη χάρη παρακαλώ και μαζέψτε αυτό το υφάκι. Δεν είμαστε υπάλληλοι κανενός Μάτσα και κανενός Λαμπράκη, σαν κάτι άλλους. Εχουμε τεράστιο πλεονέκτημα απέναντι σ’ αυτούς, γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο, και φροντίζουμε απλά να κάνουμε το μεράκι μας.
Και για να μην τα τσουβαλιάζω όλα, δεν έχει καμιά σχέση με τα παραπάνω η διαφωνία:

Ναι, αυτό μπορεί να είναι θέμα για συζήτηση. Άλλο αυτό κι άλλο να λέμε πως ο Νέαρχος μοιράζει “τίτλους ιδιοκτησίας” (εμένα, που με ξέρει τόσα χρόνια, δε μου 'δωκε τίποτα ο μπαγάσας!)
Αφήνω για το τέλος το απίστευτο:

Δεν κατάλαβα; Τι άλλο θα μπορούσαμε να είμαστε και να κάνουμε; Ακούσατε ποτέ εδώ ότι εκφράζουμε την άποψη κάποιας κοινωνικής πλειοψηφίας; Ισα-ίσα! Το αντίθετο θα έλεγα. Μας είναι απολύτως αδιάφορο αν με ό,τι κάνουμε και με ό,τι λέμε διαφωνούν κάποιοι.
Αν συμφωνούσε η πλειοψηφία μαζί μας, τότε μάλλον θα είχαμε ηθικό πρόβλημα.

Αν και με κάλυψε ο Άρης με την τοποθέτησή του, να συμπληρώσω πως στο Νέαρχο Γεωργιάδη εμείς εδώ στο Ρεμπέτικο Φόρουμ οφείλουμε κάτι πολύ σημαντικό, τη συμμετοχή του με καταπληκτικά άρθρα σε κάθε τεύχος της “ΚΛΙΚΑΣ”.
Τα οποία άρθρα προσφέρει αφιλοκερδώς, σε βάρος του προσωπικού του χρόνου και των υπόλοιπων υποχρεώσεών του.
Η πρόσκληση - δε - για συμμετοχή με αρθρογραφία στο συγκεκριμένο διαδικτυακό περιοδικό είναι ανοικτή.
Είδατε εσείς κανέναν άλλο, από τους επώνυμους συγγραφείς ή και “ρεμπετολόγους” να συμμετέχουν;
Όχι, βέβαια.
Μόνο όταν υπάρχει σοβαρό οικονομικό όφελος ή εξυπηρετούνται υψηλές διασυνδέσεις θα σπεύσουν μπροστάρηδες και θα καπελώσουν με το “ενδιαφέρον” τους εκδηλώσεις και αφιερώματα.

Τα παραπάνω τα παραθέτω, απλά, ως ένα ακόμα στοιχείο για να μην τσουβαλιάζουμε όλους αδιακρίτως, δικαίους και αδίκους.

κ.Aris,
Όσον αφορά τη δική μου αναφορά, είναι πιστεύω εμφανές πως εννοώ ότι <<ίσως ΚΑΙ να υπάρχει κάποιο προσωπικό στοιχείο στην εν λόγω αντιπαράθεση>> ανάμεσα σε δύο επώνυμους του χώρου.
Μάλιστα γράφω πως <<έκπληκτος>> πρωτοδιάβασα πριν καιρό το άρθρο, γνωρίζοντας επακριβώς την στενή σχέση των δύο και τον προ αμνημονεύτων ετών (42;) ερευνητικό δεσμό τους.
Τώρα εάν όντως υπήρξαν “ντεσού” που δεν τα έχω αντιληφθεί, η έκπληξη μου γίνεται έτσι περισσότερο ισχυρή.
Δεν “φόρτωσα” με κανένα χαρακτηρισμό το Ν., ούτε με νοιάζει αν τα “χώνει” στον Π.
Δεν “κόβομαι”, ούτε έχω κανένα “προσωπικό” με τον Ν., άλλα ούτε και με τον Π. Ακόμη περισσότερο ούτε “ζήλια” ή “κακία”. Χρήστης των πονημάτων τους είμαι και μάλιστα από ετών και εξόδοις μου.
Απλώς μετέφερα την αίσθηση μου, έστω και αν ΟΛΟΙ δεν συμφωνούν με αυτή, γιατί νομίζω πως είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου.
Τέλος σε καλώ να ανασκευάσεις τους παραπάνω χαρακτηρισμούς σου {και τον “κομπλεξισμό” (sic) που φαντάζει παράταιρος στην περίπτωση} όσον αφορά το πρόσωπο μου.
Σε αντίθετη περίπτωση θεωρώ πως οι συντονιστές πρέπει να προστατεύσουν τα μέλη που αναιτίως προκαλούνται και να διατηρούν τις συζητήσεις σε αποδεκτά και ευπρεπή πλαίσια, χωρίς οργίλες και μειωτικές εκφράσεις.
Ο χώρος αυτός όντως προσφέρει και είναι κρίμα να “τσουβαλιάζουμε” γραφόμενα, όσο και να διαφωνούμε. Τα επιχειρήματα σε γενικές γραμμές αρκούν, οι εύκολοι χαρακτηρισμοί ασχημονούν.
Στο κάτω-κάτω εμφανώς δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι ή κάνω λάθος;
Αυτά τα ολίγα και οψόμεθα.
Με εκτίμηση.

Φίλε rebetcafe
Αδιαφορώ πλήρως για το τι κάνει ο Λαμπράκης στο μέγαρο του , ούτε αν πάψει να ασχολιέται με το ρεμπέτικο θα πάψουν οι χλιδάτες συναυλίες του και δυστυχώς και να το γκρεμίσουμε δεν θα κερδίσει ο λαός τίποτα . Θαρθώ όταν βρεθώ στα Χανιά να μου κάνεις μερικά μαθήματα για το ρεμπέτικο γιατί πριν 2-3 χρόνια το ανακάλυψα και δεν ξέρω πολλά , όσο για το ταβερνάκι που λες δεν πρόκειται να πάω γιατί δεν συχνάζω σε φτωχοταβέρνες παρά μόνο σε γκλαμουράτα μαγαζιά .
Φίλε Aris
Το Ν.Γ. δεν τον γνωρίζω ούτε προσωπικά ούτε φυσιογνωμικά παρά μόνο από τα γραπτά του , που δεν συμφωνώ σε όλα . Εγώ δεν τάχθηκα με το μέρος κανενός αφού προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν . «Γιατί κάλλιστα κι εγώ μπορώ να δω έναν κομπλεξισμό απέναντί του στα γραπτά σας, μια ζήλεια, μια κακία, που δεν μπορώ να δικαιολογήσω» σιγά ρε φίλε αν εσύ είσαι κολλητός του απότι φαίνεται γιατί μας τα χώνεις , μόνο από ευπρέπεια έπρεπε να μη μιλήσεις γιατί δεν έχεις το κριτήριο της αμεροληψίας και όταν γίνονταν οι ιστορίες που περιγράφεις ήσουνα αγέννητος και ξέρεις μόνο τη μία άποψη όπως φαίνεται . Όσο για το υφάκι , με ξέρεις ρε μάγκα μου και μου μη μιλάς έτσι ;
Δεν απαγόρεψα σε καμιά παρέα να έχει σελίδα και να γράφει τις απόψεις των μελών της , εγώ νομίζω ότι είναι ανοιχτή σε ιδέες και γνώμες και όχι μονόπλευρη ,δε ρώτησα όμως εσένα αλλά τους αδμίνορες .
Φίλη Ελένη
Δεν έχω τίποτα προσωπικό με το Ν.Γ. και διαβάζω τα γραπτά του συμφωνώ δεν συμφωνώ και υποκλίνομαι στην αφιλοκέρδεια του . Εγώ τάβαλα με το ύφος του που κατακεραυνώνει τους μη συμφωνούντες με αυτόν . Και νόμιζα ότι τη σελίδα την ενδιαφέρει , το ρεμπέτικο και όχι τα καραγκιοζιλίκια του κάθε Λαμπράκη και το δικαίωμα του καθενός να ακούει ρεμπέτικο και να το τραγουδάει άσχετα αν δεν ανήκει ταξικά στο λαό γιατί δεν εκφράζει μόνο κοινωνική αδικία , αλλά και ένα σωρό άλλα πράγματα . Δηλαδή απότι κατάλαβα μόνο προλετάριοι έχουν το δικαίωμα να ακούνε λαϊκό τραγούδι . Θα περίμενα δε να μου απαντήσεις εσύ έστω και κατακεραύνωντας με και όχι να απονέμεις εύσημα στους υποστηρικτές σου , δεν είναι αντρίκιο (αντρίκιο = είδος συμπεριφοράς όχι απαραίτητα εκφραζόμενο από άνδρες ) .

Νοιώθω την ανάγκη να εκφράσω την άποψή μου, για πρώτη φορά σε τέτοιου είδους θέμα.
Να τονίσω ότι, εκτός από τις βασικές γνώσεις για τους μουσικούς, που κυκλοφορούν και στο ίντερνετ, δεν ξέρω τίποτα άλλο.
Δεν αγοράζω(πλέον) τα διάφορα …“ρεμπετοβιβλία”, του κάθε ερευνητή-μουσικολόγου-ρεμπετολόγου. Και αυτό, γιατί δεν με απασχολεί και τόσο η δική του οπτική και φιλοσοφία, η δική του ανάλυση και εν κατακλείδη, δική του τοποθέτηση.
Παραδέχομαι, ότι αυτό ακούγεται κάπως αφοριστικό, απαξιωτικό για την έρευνα κ.λ.π.αλλά εγώ έτσι σκέφτομαι πια.
Και πώς να μην σκέφτομαι έτσι, όταν ο ένας ερευνητής-ρεμπετολόγος, αναιρεί τον άλλον. “Αυτός δεν τα λέει σωστά, τα λέει ο άλλος”…“μην υιοθετείς τον Α αλλά τον Β” και κολοκύθια τούμπανο…:082:

Ο Χ-λαμπράκης και ο Ψ-νταλάρας, κάνουν την δουλειά τους όπως αυτοί ξέρουν και θέλουν, δεν με αγγίζει. Όπως και ο Χ-κουνάδης και ο Ψ-γεωργιάδης.

Για μένα τα πράγματα είναι πιο απλά.
Έχω κάποια τραγούδια, που τα ακούω, τα παίζω μόνος, τα τραγουδάω με την παρέα. Τραγούδια που με ξεκουράζουν, με ηρεμούν, μου δίνουν μεροκάματο, με “φτιάχνουν”. Τραγούδια που μου δημιουργούν εικόνες, με σαγηνεύουν, με διδάσκουν μουσικά, μου δίνουν πληροφορίες για την εποχή τους, με ταξιδεύουν νοερά, που μου χρωματίζουν την καθημερινότητα.

1 «Μου αρέσει»

Παράθεση (αφού δεν μου βγαίνει η μέσω συστήματος παράθεση): Άρης: Βγήκαν μάλιστα και κάποιοι να υπερθεματίσουν: (αρχικό μήνυμα από Νίκος Πολίτης: Λες και ήταν η πρώτη φορά, Αντώνη μου…)

Εσύ δηλαδή, Άρη, θεωρείς ότι οι σχέσεις Ν. Γ. και Π. Κ. είναι ακόμα εκείνες που ήταν την ημέρα εκείνη, που ο Π. ανέβαινε βιαστικά πίσω στο σπίτι του να πάρει φωτογραφική μηχανή να φωτογραφίσουν τον Μάρκο; Φυσικά και δεν ενδιαφέρουν τα προσωπικά του οποιουδήποτε αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, ακριβώς αυτά τα προσωπικά έγιναν αιτία αντιπαράθεσης. Άσε που ο ίδιος ο Παναγιώτης ούκ ολίγες φορές έχει στο παρελθόν εκφραστεί και δημόσια, αλλά και σε ιδιωτικές συνομιλίες για το θέμα αυτό. Απλά, δεν είναι καλές οι σχέσεις τους σήμερα, έστω κατά τη δική μου αντίληψη. Όσο για το ότι «υπάρχουν ένα σωρό άλλοι λόγοι που δικαιολογούν μια τέτοια πολεμική», αυτό δεν αποκλείει την ύπαρξη ενός ακόμα λόγου. Που υπάρχει λοιπόν υπερθεματισμός από «κάποιους» (έχω όνομα, Νίκο με λένε);

Βλέπουμε, λοιπόν:
Δεν φόρτωσα (εγώ) τον Ν. Γ. με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό ή ιδιότητα. Ξέρω πάρα πολύ καλά την ιστορία της έρευνας του λαϊκού τραγουδιού. Και ζώ στο ίδιο ακριβώς κουρμπέτι που ζούμε όλοι μας, όχι στο φεγγάρι. Μπορεί να μη βλέπω τηλεόραση και να μη διαβάζω εφημερίδες αλλά, πίστεψέ με, στα θέματα έρευνας είμαι αρκετά ενημερωμένος, ειδικότερα στα αναφερόμενα πριν τον Βʼ παγκόσμιο. Ούτε και έχω τον παραμικρό κομπλεξισμό, ζήλεια ή κακία απέναντι στον Ν.Γ. (Αυτά όλα τα λέω γιατί τα σκάγια του (σκέτου) πληθυντικού παίρνουν, βεβαίως, και εμένα).

Για το θέμα τώρα, του άρθρου του Κουνάδη σχετικά με τις στιχουργικές δραστηριότητες του Μίνωος Μάτσα (που βέβαια δεν το έφερες εσύ): Ο ταμπαχανιώτικος μανές και το διπλόχορδο τσιφτετέλι είναι 2, όχι 700 περιπτώσεις. Ειδικά για το δεύτερο, στο οποίο μπήκαν και τρία θαυμαστικά, ξέρεις και εσύ ότι και στο δίσκο του Σαλονικιού και σε εκείνον του Κόρου υπάρχει, εκτός από συνθέτης, και στιχουργός άρα, έτσι συνηθιζόταν. Και γενικώς συνηθιζόταν (και συνηθίζεται ακόμα και σήμερα) το μεγάλο ψάρι να τρώει το μικρό, με ελάχιστες εξαιρέσεις, και ο Μάτσας ήταν πολύ μεγάλο ψάρι, έστω και ως Τσάμας. (δεν έκανε βεβαίως τίποτα παραπάνω από ότι έκανε και ο Τούντας, ο Περιστέρης, ο…, ο… ο…). Ως Μίνως Μάτσας, πάντως, έχει αναφερθεί σε πληθώρα φυλλαδίων με παρτιτούρες της εποχής, που δημοσιεύονται στο άρθρο του Κουνάδη. Και τους 700 στίχους τους αγόρασε; Αν κάποιος ή κάποια διαθέτει στοιχεία, ας τα καταθέσει.

Αυτά τα ολίγα.

Χαλαρά παιδιά, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, έχουμε μόνο τις απόψεις μας που ο καθένας πρέπει να εκφράζει…
Ο Νέαρχος έχει δώσει στην ΚΛΙΚΑ άφθονο υλικό αρθρογραφώντας, βλέποντας τα πράγματα από μία οπτική γωνία. Δεν νομίζω ότι διεκδίκησε ποτέ τον τίτλο ΠΑΠΑΣ του λαϊκού τραγουδιού. Σε μας (ΚΛΙΚΑ) δίνει άρθρα αδιαφορώντας για χρήματα γιατί ξέρει ότι κάνουμε το μεράκι μας και δίνουμε φωνή σε ανθρώπους που στα ΜΜΕ με τη σημερινή τους μορφή δεν θα μπορούσε ποτέ να δοθεί. Για το λόγο αυτό τον θεωρώ σοβαρό άνθρωπο.
Οι απόψεις του μας βρίσκουν όλους σύμφωνους; Όχι βέβαια και δεν μπορεί να είναι διαφορετικά. Ήδη εκφράστηκαν απόψεις και τοποθετήθηκαν μέλη του φόρουμ στο συγκεκριμένο θέμα. Δε θεωρώ όμως χολή ή κακία να γράφει κάποιος την άποψή του για ένα συνάδελφό του που κατά την άποψή του έχει πάρει κακό δρόμο. Έχει το δικαίωμα να κρίνει αφού το χώρο αυτό το μελετά για πολλά χρόνια τώρα. Για τα υπόλοιπα επιφυλλάσομαι όταν ανοίξει η συζήτηση για το ποιον εκφράζει το λαϊκό τραγούδι (αν καταφέρουμε να ορίσουμε πρώτα τι είναι το λαϊκό τραγούδι). Το επίπεδο των συνομιλητών του φόρουμ είναι υψηλό και αντέχει μία τέτοια συζήτηση…
Από την άλλη μεριά, ο Κουνάδης έχει μία “έμμισθη” θέση στο χώρο πράττοντας και για το συμφέρον του. Βρίσκεται στο κέντο των media και “εξαγοράζει” τη γνώση του και τη συλλογή του με χρήμα. Πρέπει να δαιμονοποιείται μία τέτοια πρακτική; Κατά άλλους ναι, ενώ κατά άλλους όχι. Μιλάμε όμως για τον πολιτισμό μας. Τα τραγούδια αυτά ήταν η μία όψη του νομίσματος στην προπολεμική και μεταπολεμική Ελλάδα. Πως συμβαδίζει λοιπόν το ένα με το άλλο; Σε μία κοινωνία που ανέχεται τα πάντα και της αρκεί να βολεύεται με αυτά που ακούει και βλέπει συμβαίνουν και αυτά…

Οι όποιου είδους προσωπικές σχέσεις ή αντιπαραθέσεις υπήρξαν - ή υπάρχουν ίσως ακόμα - μεταξύ Ν.Γ. και Π.Κ. εμένα τουλάχιστον με αφήνουν αδιάφορη.
Μοιραία όμως η συζήτηση έρχεται και στο ήθος του καθενός τους και είναι δικαίωμά μας να τοποθετούμαστε απέναντι στα πεπραγμένα τους.
Όσο και αν “ξεχειλώνει” τη σημειολογία των στίχων ο Ν. για να αποδείξει μια πρώιμη πολιτικοποίηση του λαϊκού τραγουδιού, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί η ανεκτίμητη προσφορά του στο χώρο, το μοναδικό του ήθος, η συνειδητή αποφυγή κάθε διαπλοκής του με τα γνωστά διαπλεκόμενα και τους “μεσίτες”.

Και δεν γίνεται να μη σταθούμε από την άλλη στη συνειδητή προσπάθεια διαστρέβλωσης της ιστορίας του λαϊκού μας τραγουδιού που επιχειρείται ακόμα και σήμερα.
Όπως αναφέρει και ο φίλος Νίκος Πολίτης περιπτώσεις ιδιοποίησης τραγουδιών ήταν πολλές στο παρελθόν.
Αλλά, ποια ανάγκη είναι να συνεχιστεί και στις μέρες μας η παρανομία αυτή;
Ναι, 700 τραγούδια, όλων των ειδών, από δημοτικά και ελαφρά έως ρεμπέτικα θα περάσουν με “ντοκουμέντα” στο όνομα του Μ. με τις πλάτες του γνωστού μας.
Η διαστρέβλωση αυτή προετοιμάζεται συστηματικά τα τελευταία 3 χρόνια.
Ετοιμάζεται μάλιστα σε μουσικό χώρο με κάθε επισημότητα η παρουσίαση των τραγουδιών αυτών που θα λανσαριστούν σαν “τραγούδια του Μ.”!
Δεν χρειάζεται, βέβαια, να τονίσουμε πως δεν υπάρχουν ντοκουμέντα, όπως χειρόγραφα, μαρτυρίες άλλων δημιουργών, δημοσιεύσεις στον παλιότερο Τύπο που να πείθουν για την πολυδημιουργικότητα του συγκεκριμένου επιχειρηματία.
Θα επαναλάβω πως είναι απαράδεκτο να πλιατσικολογούμε επάνω στη λαϊκή δημιουργία, ειδικά στην εποχή μας και για έναν ακόμα λόγο, γιατί σήμερα ξέρουμε πολύ καλά κάτω από ποιες συνθήκες αναγκάζονταν οι δημιουργοί να δίνουν τα τραγούδια τους και με ποια ανταλλάγματα.
Αντί να διαφωτίζουμε - ως οφείλουμε - την ιστορία του λαϊκού μας τραγουδιού, τη συσκοτίζουμε ακόμα περισσότερο, δηλαδή;

Και γι’ αυτούς τους λόγους - για να ξαναέρθω στο θέμα μας - πιστεύω πως το άρθρο του Ν. βγάζει πίκρα. Από τη μια οι στημένες παρουσιάσεις του ρεμπέτικου στους συγκεκριμένους χώρους και πρόσωπα και από την άλλη η απάτη - η καλά σκηνοθετημένη - που ετοιμάζεται.

Βεβαίως και δεν περιμέναμε το άρθρο αυτό του Ν. για να μάθουμε το πού και πώς θα απολαύσουμε το λαϊκό μας τραγούδι και ειδικά ποιους χώρους πρέπει αυστηρά να αποφεύγουμε - ειδικά εμείς, που αποτελούμε μέλη ενός φόρουμ που ασχολείται με το ρεμπέτικο.

Πιστεύω πως η παράθεση αυτού του άρθρου και κυρίως η συζήτηση που ακολούθησε βοήθησε τον καθένα μας να καταλήξει σε συμπεράσματα για τα τεκταινόμενα γύρω από το λαϊκό τραγούδι στην εποχή μας.
Φυσικά, δεν “κατακεραυνώνεται” κανείς για τις απόψεις του.
Απλά, δοκιμάζεται η πειστικότητα και η αντοχή τους στο διάλογο που προκύπτει.

Κυριε Θαναση ειλικρινα δεν ειχα δει τη ηλικια σας οποτε σαν μεγαλυτερος μου κατα 16 χρονια αφου θιχτηκατε απο τον ξερολισμο μου, θα μπορουσατε εσεις να μου κανετε μαθημα περι ρεμπετικου δεν εχω κανενα προβλημα !!
Εως οτου ομως να παρω το μαθημα σας, κανεις δεν μπορει να μου βουλωσει το στομα για αυτα που βλεπω και με θιγουν και μενα τουλαχιστον σαν εμπλεκομενο (και πελατη ε ;:wink: με το λαικο και ρεμπετικο τραγουδι !! Οπως πχ την ιδιοποιηση του Μεγαρου μουσικης-Μεγαρου Λαμπρακη στον τομεα του ελληνικου ρεπερτοριου απο τον Γ.Νταλαρα και την Αννα Ραγκουση Νταλαρα !! Επρεπε να λυπηθει ας πουμε ο Ντ. τον Καλογιαννη για να “του δωσει” (ετσι λεει η πιατσα) το Μεγαρο να κανει μια συναυλια (μετα απο τραγικο γεγονος που του συνεβη και ειχε αναγκη οικονομικη !!) Μαγαζι του ειναι ;;
Που ειναι ο Ανδρεατος, ο Λιδακης, η Βιταλη αν παρουμε τους σημερινους ;; Που ειναι η Πολυ Πανου, Καιτη Γκρευ, Μαιρη Λιντα, Βουλα Γκικα, Ρια Κουρτη και αλλοι πολλοι και ολοι οι δημοτικοι καλλιτεχνες σε ενα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ;; Μη γινεστε αλλο υποστηρικτης της Νταλαρειας νοοτροπιας και της καθεστουσας καταστασης, απο τον αναπαυτικο καναπε σας !!
Επειτα μη γινεσται κακιασμενος, εγω δεν θελω να γκρεμιστει το Μ. μη βαζετε στο στομα μου λογια που δεν ειπα και δεν υπονοησα. Απλουστατα τα μεγαλοπρεπη μεγαρα μουσικης που αμα γουσταρουν οι ιθυνοντες νοες, ολοκληρο παρκο καταστρεφουν σε 2 μηνες και το κανουν παρκιγκ για να χουν να παρκαρουν οι νεοχλιδατοι (στις πλατες του πεινασμενου και φοβισμενου ΛΑΟΥ) τις Mercedes και τα Hummer ενω η Αθηνα κατα το 80 τα εκατο πειναει, ειναι προκληση και εικονα ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ !!! Με τιποτα δεν ειναι η ρομαντικη και ειδυλλιακη εικονα του φιλομουσου πλουσιου με τις οποιες ευαισθησιες προσεγγισης στη λαικη μουσα που μας μεταδιδετε … κοροϊδευομαστε τωρα ;; Και μην παμε στην ευρυτερη διαπλοκη του Λαμπρακη με το συστημα, ειδικα το παρελθον, οπου και μεχρι τον εργολαβο εκανε στα γεραματα !!

Το θεμα της παρεας μην το λετε, καθενας ειναι υπευθυνος για την αποψη του, παιδακια δεν ειμαστε, αν θελετε μπειτε στο μπλογκ μου να το διαπιστωσετε. Το οτι συμφωνουν καποιες αποψεις αυτο δεν ακυρωνει την προσωπικη αποψη του καθενα !!
Τα θεματα της ιδιοποιησης στιχων-δημιουργιων-κλασσικων λαικων τραγουδιων και πηγη πλουτου για τους φερομενους ιδιοκτητες δεν θαθελα να τα θιξω αλλο αφου δεν εχω αποδειξεις !! Εχω ομως ενδειξεις αλλα αστο, τους τα χαριζω … φατε, φατε που ελεγε και ο Αυλωνιτης !! Μου αρκει που ο Τσιτσανης αυτο που τον αναπαυε δεν ηταν κανα παλατι χρυσοστολιστο αλλα το ταβλακι που επαιζε καθε απογευμα με τον κολλητο του …

(σημ. δεν ηθελα να το συνεχισω, αλλα αναγκας …)

Ακολουθόντας λίγο αυτήν την (δογματική) συζήτηση σας παρακαλώ να μου εξηγείτε το εξής)>

  1. τι λάθη είπε ο Κουνάδης ( βοηθάει η παράθεση στην συνοχή)
  2. και ο Γεωργιάδης μήπως και αυτός είναι μονόπλευρης? Τελευταία ένας φίλος Έλληνας μου είπε ότι διαβάζοντας το “ρεμπέτικο και πολιτική” είδε “πόσο λίγο αυτός έχει καταλάβει το ρεμπέτικο”. Είναι δυνατόν ότι σ’ άλλα θέματα βλέπει τα πάντα καθαρά ή φοράει και αυτός γιαλιά? Εμένα μου άρεσαν αρκετά κείμενά του και άλλα μου φάνηκαν πολύ “τραβηγμένα από τα μαλλία”.

Μέχρι δεν υπάρχει ορισμός τι είναι το ρεμπέτικο ο καθένας μπορεί να πει τι θέλει. Και αν εγώ προσωπικά προτιμώ ν’ ακούσω ρεμπέτικα τραγούδια σε μια ταβέρνα, νομίζω ότι ο άλλος (αν του αρέσει) επιτρέπεται να τ’ ακούει στο Μεγαρο Μουσικής. Είναι ζήτημα γούστας νομίζω, αλλιώς θα ήταν ζήτημα δογμάτος.

Καλά, “δογματική” θεωρείτε μια συζήτηση με προβληματισμό - θέλω να πιστεύω - γόνιμο πάνω σε θέματα του λαϊκού μας πολιτισμού; Περίεργο, μου φαίνεται! :082:
Βεβαίως και ο καθένας όπου γουστάρει θα ακούσει ρεμπέτικο:

  • με την παλιοπαρέα του και τα “ξεκούρδιστα” οργανάκια;
  • στον Κορακάκη;
  • στο Μέγαρο;
  • ή π.χ στη Βίσση, .;
    Φυσικά και είναι προσωπική του επιλογή, απόλυτα σεβαστή, και δεν πέφτει λόγος σε κανένα μας.
    Ας μας κάνει τη χάρη, όμως, να μην προσπαθεί να πείσει και όλους εμάς πως είναι το ίδιο πράγμα ο Νταλάρας στο “Μέγαρο” με το Θύμιο στον “Πίκο” π.χ. ή πως είναι μεγάλη “προσφορά” προς το λαϊκό τραγούδι οι εκδηλώσεις στο “Μέγαρο” με το Νταλάρα.
    Το ίδιο περίπου ισχύει και με ένα βιβλίο του Νέαρχου: μπορείς να συμφωνήσεις, να προβληματιστείς πάνω στις απόψεις του, να διαφωνήσεις, αλλά δύσκολα θα φτάσεις σε αφορισμούς πως ο συγγραφέας δεν έχει ιδέα για το ρεμπέτικο.

Δεν μπορώ - μια και συζητάμε για το Μέγαρο - να μην αναφέρω το παράδειγμα μιας θειας μου…
Είναι μόνιμη πελάτης του κέντρου αυτού του πολιτισμού μας.
Και τα παρακολουθεί όλα ανελλιπώς: από συναυλίες κλασικής μουσικής, μέχρι ροκ και κλαρίνα, ό,τι γενικώς προσφέρει το ευαγές αυτό ίδρυμα.
Ανάμεσα στα άλλα, παρακολούθησε λοιπόν και το αφιέρωμα στο λαϊκό μας τραγούδι - για το οποίο μιλάμε - και της άρεσε πολύ, μα πάρα πολύ, όπως πάρα πολύ της άρεσαν και όλα τα άλλα που έχει παρακολουθήσει στον ίδιο χώρο.
Την πήραμε μαζί μας στον Πίκο ένα βράδυ κατά το οποίο ο Θύμιος έδωσε ρέστα, ομολογουμένως, μας κατενθουσίασε και μας κατασυγκίνησε.
Ε, η θεία ένιωθε άβολα, ήταν εμφανέστατα έξω από τα νερά της, δεν κατάλαβε καμία διαφορά…

:019:

Τώρα να κάτσω να απαντήσω σε καθέναν προσωπικά για γι’ αυτά που είπα; Να πω, ας πούμε στο Νίκο, ότι το όνομά του ήταν στην παράθεση; Όχι…
Θα συνεχίσω επί του θέματος.
Είναι (κατά τη γνώμη πάντα) πολύ επικίνδυνο να λέμε “Δε μας απασχολεί τι κάνει ο κάθε Λαμπράκης”. Ακριβώς το αντίθετο πρέπει να συμβαίνει. Γιατί ο “καθελαμπράκης” είναι αυτός που διαμορφώνει την κυρίαρχη τάση - στην περίπτωσή μας στον πολιτισμό. Είναι αυτός που αποφασίζει για το τι θα θαφτεί και τι θα προβληθεί. Είναι αυτός που καθορίζει τη μορφή κάθε είδους. Όχι;
Ποιοι οδήγησαν το λαϊκό τραγούδι (εδώ και χρόνια) στην παρακμή; Ποιοι στηρίζουν τα σημερινά σκουπίδια που παράγονται; Δεν ήταν οι καθελαμπράκηδες κάθε εποχής;
Το πώς θα εκλάβουν οι άνθρωποι (κυρίως οι νέες γενιές) το ρεμπέτικο, το λαϊκό τραγούδι γενικότερα, βασίζεται σε συντριπτικό ποσοστό στο πώς θα το παρουσιάσουν οι κατέχοντες τα ΜΜΕ, τις δισκογραφικές, τα μαγαζιά, τα Μέγαρα (όχι αυτά πάνω απ’ την Πάχη).
Οταν λοιπόν ένας νέος δει μια κομπανία με ένα μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμά να παίζουν ρεμπέτικα, αυτόματα πιστεύει ότι βλέπει μια φτωχή, μια ημιτελή ορχήστρα που κουτσοπαίζει, γιατί ξέρει ότι τα ρεμπέτικα παίζονται από ορχήστρες με 10 δεξιοτέχνες μπουζουξήδες. Όταν ο νέος φίλος του ρεμπέτικου έρθει στο κέφι, θα πρέπει ν’ αδειάσει (στον τραγουδιστή ή στην γκόμενα που χορεύει) καμιά δεκαριά πανεράκια λουλούδια. Να πάω στα πιο ψιλά, αλλά ειδικά κι ενδεικτικά: Οταν ο μπουζουξής παίζει ένα καλό δεξιοτεχνικό ταξίμι, ο νεαρός θ’ αρχίσει να χειροκροτάει*, σκεπάζοντας με κραυγές το ταξίμι. Οταν ένας δίσκος π.χ. του Κορακάκη πουλάει 10.000 αντίτυπα μέσα σε 15 χρόνια, ενώ ένας δίσκος π.χ. του Πλούταρχου πουλάει τα ίδια πριν ακόμη κυκλοφορήσει, είναι επειδή έτσι έχουν αποφασίσει οι καθελαμπράκηδες. Πώς λοιπόν να μη μ’ ενδιαφέρει τι κάνει ο καθελαμπράκης;

Πάμε σε άλλο:
Κανείς δε βγήκε να μειώσει την προσφορά του Κουνάδη. Π.χ. οι εκδόσεις δίσκων, ακόμη και με τον τρόπο που έγιναν, είναι προσφορά ανεκτίμητη. Τα άρθρα του και γενικότερα τα γραπτά του είναι μια σημαντική προσφορά, άσχετα αν συμφωνεί κανείς μαζί του ή όχι, καθώς μέσα τους υπάρχουν πολλά αποτελέσματα έρευνας.
Ομως έτσι είναι η ζωή. Τα στερνά τιμούν τα πρώτα. Η στάση του Κουνάδη τα τελευταία χρόνια είναι συγκεκριμένη. Και δεν αφορά μόνο το θέμα “Μάτσα”, αλλά ας μείνουμε σε αυτό:
Μάτσας και Περιστέρης έκοβαν κι έραβαν στη δισκογραφική παραγωγή για δεκαετίες. Όλοι οι παλιοί είχαν να πουν για τις πράξεις του “δίδυμου” Περιστέρη-Μάτσα. Δυστυχώς μάλλον δεν κρατήθηκαν στοιχεία (ίσως και κάποιοι να έχουν). Τυχαία βγαίνει τώρα αυτό το βιβλίο; Μα τώρα μπορεί να βγει. Όταν ζούσαν οι παλιοί δημιουργοί του λαϊκού τραγουδιού ποιος θα τόλμαγε να το βγάλει;
Τις κουβέντες του Νίκου δεν τις κατάλαβα. Τι πα να πει “2 και όχι 700”; Εγώ έφερα δύο παραδείγματα που αυταπόδεικτα δείχνουν κλοπή. Δεν μπορεί να υπάρχει στιχουργός σε τραγούδι που δεν έχει στίχους, ενώ είναι πασίγνωστο ότι οι αμανέδες αποτελούσαν αυτοσχεδιασμό του τραγουδιστή, πάνω σε δικούς του ή παραδοσιακούς στίχους. Και σίγουρα δεν είναι δύο, αλλά πολύ περισσότερα τα αυταπόδεικτα. Μην τρέχετε στον κατάλογο Μανιάτη για να βρείτε άκρη. Να δείτε τι υπάρχει καταχωρημένο στην ΑΕΠΙ. Να δείτε πόσα τραγούδια υπάρχουν στ’ όνομα της κάθε …Πιπίτσας (ναι, υπάρχουν). Να δείτε πόσα μάγκικα τραγούδια που έχει πει η Ρόζα, η Ρίτα, ο Κασιμάτης, ο Μάρκος, ο Χατζηχρήστος και πολλοί άλλοι βρίσκονται κάτω από τ’ όνομα του Μάτσα. Κι ένα σωρό ελαφρά. Και δημοτικά. Κι ένα σωρό των αρχών της δισκογραφία (τέλη δεκαετίας '20). Δηλαδή ο Μίνωας έγραψε 700 τραγούδια, όλων των ειδών και κανείς από τους “κατοικούντες” το λαϊκό τραγούδι για 50 χρόνια δεν πήρε χαμπάρι το μεγάλο αυτό στιχουργό. Μόνο ο Κουνάδης!
Ο Κουνάδης, λέει, έχει κάνει έρευνα και έχει στοιχεία για τα τραγούδια που ανήκουν στο Μάτσα. Μεγάλο μέρος της εγκυρότητας των στοιχείων έγκειται στο ότι υπάρχει το όνομα (ή το ψευδώνυμο) του Μάτσα κάτω από τα τραγούδια, σε ετικέτες δίσκων, σε καρτέλες της ΑΕΠΙ κλπ. Μα από τη στιγμή που το όνομα του στιχουργού υπάρχει κάτω από παραδοσιακά τραγούδια ή σε τραγούδια που δεν έχουν στίχους, αυτόματα τα αρχεία αυτά είναι είναι αναξιόπιστα. Ακόμα κι αν αυτά τα τραγούδια ήταν μόνο δύο. Και τι πάει να πει Νίκο “έτσι συνηθιζόταν”; Όπως ο ίδιος λες παρακάτω, συνηθιζόταν οι κατέχοντες τα μέσα να καρπώνονται δημιουργία άλλων, που δεν κατείχαν τα μέσα.
Για τον αν αγόρασε ο Μάτσας και τους “700 στίχους”… Τι να σου πω εγώ Νίκο μου; Όταν κάποιος απαλοτροιώνει έστω και μια ξένη δημιουργία, κινδυνεύει να πάθει ακριβώς αυτό: Να μην του αναγνωρίζεται καμία ως δική του, αφού υπάρχει πάντα η αμφιβολία. Το ισχύει για τον Περιστέρη. Το ίδιο ισχύει και για τον Τούντα, που πέρασε στο όνομά του μια σειρά παραδοσιακές μουσικές (διαφορετική περίπτωση αυτή) κι άντε τώρα εσύ να πεις ποια από τις (κυρίως πριν το '30) δημιουργίε του είναι δικές του.

Στο θέμα του Νέαρχου:
Φυσικά και είναι φίλος. Οχι “κολλητός”. Τα “κολλητηλίκια” είναι άλλη υπόθεση που δε με αφορά. Δεν μπορώ ίσως να είμαι αμερόληπτος όσον αφορά το ήθος του Νέαρχου. Έτσι άλλωστε είναι οι φίλοι. Όμως τα γραπτά του προσπαθώ να τα βλέπω με βάση τις απόψεις μου κι όχι με βάση τα συναισθήματά μου. Υπάρχουν αρκετά σημεία με τα οποία συμφωνώ μαζί του και άλλα με τα οποία διαφωνώ. Σημαίνει κάτι αυτό; Όταν για παράδειγμα σε ένα άρθρο που έστειλε στην “Κλίκα” περιείχε μία παράγραφο, με την οποία όχι μόνο διαφωνούσα, αλλά θεωρούσα ότι ερχόταν σε κόντρα με τη λογική του περιοδικού, το συζήτησα με τη συνταχτική ομάδα και ζητήσαμε από το Νέαρχο να την απαλείψει. Κι αυτό έκανε. Ούτε ποτέ αναγάγαμε** τις απόψεις του ως θέσφατα, ούτε δηλώσαμε “οπαδοί του”. Αυτό θα ήταν μειωτικό και για μας τους ίδιους. Η στάση μας απέναντι στο Νέαρχο ήταν το ίδιο κριτική όσο και απέναντι σε άλλους. Το ότι έχουμε λιγότερες διαφωνίες με αυτόν, παρά π.χ. με τον Πετρόπουλο είναι αυτονόητο. Γι’ αυτό άλλωστε τον δεχτήκαμε στο περιοδικό, γι’ αυτό αντίστοιχα και αυτός γουστάρει να συνεργάζεται μαζί μας. Αν μάλιστα διαβάσετε τα άρθρα της Κλίκας, θα δείτε ότι υπάρχουν και απόψεις αντίθετες με αυτές του Νέαρχου (π.χ. στη σχέση Ρεμπέτικου και περιθωρίου). Ο ίδιος ο Νέαρχος έχει ζητήσει να του μεταφέρουμε τις διαφωνίες που υπάρχουν προς συζήτηση (δε συμμετέχει στο Φόρουμ λόγω ασχετοσύνης με τα ηλεκτρονικά).
Αυτά για τώρα.

ΥΓ. Χρησιμοποίησα σε παραπάνω γραπτό μου τις λέξεις “κομπλεξισμός”, “ζήλεια” και “κακία”. Η τελευταία είναι λάθος. Κακεντρέχεια ήθελα να πω. Και οι τρεις αφορούσαν τα κείμενα κι όχι τα πρόσωπα. Επειδή δε θέλω να δημιουργήσω παρεξηγήσεις:
Η λέξη “κομπλεξισμός” αφορά την απάντηση του Θανάση που στην Ελένη, οποίος “βγάζει το καπέλο” στον Πετρόπουλο, θεωρώντας ότι οι κατηγορίες εναντίον του είναι του στυλ “άκουσα, μου είπαν”, αγνοώντας τα τόσα στοιχεία που έχουν παρατεθεί (κι εδώ μέσα) κατά καιρούς.
Η λέξη “κακεντρέχεια” αφορά το γραπτό του Θανάση με τα περί …Πάπα.
Τη λέξη “ζήλεια” την ανακαλώ και γιατί μου είναι δύσκολο να τη δικαιολογήσω μέσω του pc.
Για το “υφάκι” που ανέφερα. Θανάση απαντάς μόνος σου με την ίδια την ερώτηση που έκανες: “…με ξέρεις ρε μάγκα μου και μου μη μιλάς έτσι;”. Βέβαια, βλέποντας την ηλικία σου, θεωρώ ότι τουλάχιστον δεν ήμουν ευγενικός. Όμως -κι εσύ θα το ξέρεις καλύτερα- η ηλικία από μόνη της δεν δημιουργεί σχέσεις σεβασμού.

  • Κάποτε, στις αρχές της δεκαετίας του ‘60 (ναι Θανάση, αγέννητος ήμουν τότε, αλλά είδες η εξέλιξη; έφτασε μέχρι τ’ αφτιά μου!) σε κάποια παράσταση βγήκε ο Αιμίλιος Βεάκης στη σκηνή και μέρος του κόσμου χειροκρότησε την είσοδό του. Την άλλη μέρα στις εφημερίδες υπήρχε αρνητική κριτική για το γεγονός, που μιλούσε για κλακαδόρους κλπ. Και μιλάμε τώρα για κοτζάμ Βεάκη. Σήμερα βγαίνει στη σκηνή ο κάθε Σεφερλής και η παράσταση διακόπτεται από τα χειροκροτήματα.
    ** Είδατε ότι σε αρκετά σημεία χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό. Είναι γιατί είμαι κι εγώ μέλος της διαχειριστικής ομάδας, άσχετα με το αν δεν αναφέρεται στο προφίλ μου.

Την πρώτη ρεμπέτικη όρχεστρα που άκουσα ζωντανή ήταν πριν πολλά χρόνια μια ευεργετική συναυλία. Εκεί είχα μια βίωμα κλειδιού! Τότε απευθύνθηκε - γεμάτο περηφάνια - ένας απλός άντρας, περίπου 55 ή 60 χρονών σε μένα και μου είπε> “πρέπει να ξέρεις δυο πράγματα> αυτή η μουσική είναι δική μας, δηλαδή είναι μουσική των απλών εργάτων. Και το άλλο> οι συζυγοί των ρεμπέτων δεν είχαν και τόσο χαρά με αυτούς…”.

Πάντα θυμάμαι αυτόν τον Μανώλη, γιατί τα λόγια του πρέπει να μας θυμίζουν ότι όλες τις ερμηνείες που διαβάζουμε ή που γράφουμε είναι από ανθρώπους που δ ε ν είναι εργάτες. Είμαι σίγουρη ότι όλοι ερμηνεύουν.

Aρη σε αυτό που ανέφερες για τον ‘‘νεαρό που χειροκροτά πρίν τελειώσει το ταξίμι ο μπουζουξής’’…
πολλοί πιστεύουνε πως οι μουσικοί ζούνε για το χειροκρότημα.για μένα (που δεν είμαι μουσικός)οι μουσικοί ζούνε για την μουσική και για το χειροκρότημα εκείνων που ‘‘νιώθουνε’’ να ενώνεται η ψυχή τους με την ψυχή του μουσικού την ώρα που εκείνος παίζει.απλά το χειροκρότημα όπως και το βλεμμα μαζί με το χαμόγελο,είναι το ευχαριστώ των απο κάτω…στους απο πάνω.
Ελένη,η θεία σου ανήκει απλά όπως πάρα πολλοί άνθρωποι ανεξαρτήτου ηλικίας,σε εκείνους που διαλέγουνε ΄΄μαγαζιά΄΄με κριτήριο οτιδήποτε άλλο εκτός απο τη μουσικη΄.ειδικά αυτό που ακούω συνέχεια άν κάνω το λαθος να ρωτήσω όταν ακούω:πολύ καλό μαγαζί ,μαζεύει πολύ καλό κόσμο!τί μουσική παίζει βρέ παιδιά?η απάντηση είναι :’'απ΄ολα!και όσον αφορά τον κόσμο?:όλοι περνούνε απο κεί!(χορταίνεις χαζευτήρι…).αυτές είναι οι προδιαγραφές πιά για το τί σημαίνει ‘‘καλό μαγαζί’’(για τους περισσότερους).

  1. Συμφωνώ ότι μπορεί να διαμορφώνει την άποψη του κόσμου αλλά όχι όλου. Δεν θα ορίσω ποσοστά, αλλά σίγουρα όχι όλου. Εγώ τους λέω πρόβατα και αν κρίνω μάλιστα, από τις εγγραφές στο φόρουμ, είμαστε αρκετοί που δεν βελάζουμε.
  2. Λάθος, διότι εκτός από την μοντέρνα έκδοση, κάποιος νέος μπορεί να βρει και την πρώτη εκτέλεση. Μπορεί όχι όλων, αλλά μεγάλου αριθμού τραγουδιών.
  3. Αν δει τέτοια ορχήστρα, σημαίνει ότι είναι στο σωστό μαγαζί, με παρέα που θα ξέρει δυο πράγματα.
  4. και 5. Υπερβολικό. Τόσο ηλίθιος θα είναι ο νέος?
  5. Αυτό με στενοχωρεί και εμένα, αλλά είναι άλλο θέμα.