Άρης Σαν (Αριστείδης Σεϊσανάς) 19 Ιαν1940 Καλαμάτα - 25 Ιουλ1992 Βουδαπέστη

Γεια σας,

Μια μικρή παράθεση σε αυτό το thread. Πρόκειται για έναν άλλο μουσικό που έγινε πολύ δημοφιλής στο Ισραήλ περίπου την ίδια εποχή με τον Άρη Σαν. Είναι ο Τρίφωνας Νικολαϊδης, που ζει και εργάζεται στη Νεα Υόρκη, αλλά που ξανακάνει μεγάλη καριέρα στο Ισραήλ αυτόν τον καιρό. Νόμιζω ότι ο Γρηγόρης Μ. τον ξέρει από τη Νέα Υόρκη:

http://www.alphaorchestra.com/

Στο παρακάτω κλιπ τραγουδάει (στα εβραϊκά) για τα χρόνια του 70 που δούλευε στο μπουζουξίδικο Αριάνα στη Jaffa, λίγο έξω από το Τελ Αβίβ.

Ο άλλος μπουζουκτζής (“Aris” Nahum) φαίνεται λίγο καραγκιόζης, αλλά τον έχω ακούσει ‘live’ και είναι πολύ ωραίος όταν δεν κάνει “show”.

Και σε δύο λιγάκι “σκυλέ” αλλά χαβαλετζίδικα τραγούδια:

Εύα

Πάντως είναι καλός τραγουδιστής ,ώριμος και με εμπειρία όπως τον ακούω τον Τρύφωνα .

γειά χαρά σε όλους τους φίλους της μουσικής!

μπαίνω με ερώτηση :

το τεφαρίκι που βλέπω πιο πάνω σαν link από youtube … και ΔΕΝ είναι ο Αρης Σαν που το λέει, ποιός είναι ?

Καλοσώρισες στην παρέα μας αγαπητέ φίλε …θα ήθελα να σου πω ότι εξέφρασα την άποψη μου σαν τραγουδιστής με θητεία 25 χρόνια ,για την φωνή και μόνο του παραπάνω μπουζουξή και την βρήκα πολύ καλή κτλπ. έχεις το δικαίωμα να διαφωνείς βέβαια αλλά καλό είναι να την εκφράζεις και πιο εμπεριστατωμένα …

φίλε Λάζαρε Ραζή καλώς σας βρήκα!απλά βρήκα ενδιαφέρον το φόρουμ και γράφτηκα για να συμμετέχω θέλω να πιστεύω ενεργά στο εφεξής! έχω διπλή ιδιότητα όντας μηχανικός αλλά και μουσικός (επαγγελματίας κατά περιόδους) (πιάνο-πλήκτρα/σύνθεση/παραγωγή κλπ) για πάνω από 20 χρόνια… όπως και συλλέκτης δίσκων. τέλος δηλώνω ακροατής , γιατί το να μαθαίνω / ακούω ΝΕΑ πράγματα (έστω π.χ. κι αν είναι απ΄τη σμύρνη του 1918) το θεωρώ το σημαντικότερο για έναν άνθρωπο!

βλέπω ένα "“Σεμνά…” σε ΛάζαροςΡαζής" από μένα λίγο πιο πάνω το οποίο προφανώς εννοείς . είναι λάθος δικό μου! (προφανώς σαν καινούριος -εδώ- πάτησα κάτι εκ παραδρομής και πέρασε στο thread…) να είσαι καλά και σε ευχαριστώ που μου το εντόπισες! (δικαιολογήστε με, ελπιζω να είναι το τελευταίο τεχνικό μου λάθος εδώ μέσα…:088:)

πιο πάνω λοιπόν, έλεγα, πως η χρήστρια evaba γράφει :

"…Barry Sakharof, εδώ στο “Τεφαρίκι” του Μενιδιάτη (;).

http://www.youtube.com/watch?v=h9IrtItZuyM "

οπότε αντιλαμβάνομαι πως στο video είναι ο Barry Sakharof …

ξέρουμε αν ο Άρης Σαν έχει τραγουδήσει το “τεφαρίκι” του μιχάλη μενιδιάτη ? (έχω μια τέτοια πληροφορία άλλα στους δίσκους του Σαν που έχω δεν υπάρχει…) αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει.

ευχαριστώ!

indietronic

Γεια σου indietronic και καλώς όρισες στο Φόρουμ,

Λοιπόν, είναι όντως ο Ισραηλινός “ροκάς” Berry Sakharof που παίζει-τραγουδάει “Ενα τεφαρίκι” στο Aris San Festival που γίνεται κάθε χρόνο (νομίζω) στο Ισραήλ. Ο Άρης Σαν είχε τη συνήθεια να πάρει δημοφιλή ελληνικά τραγούδια και να τα ηχογραφήσει με διαφορετικό τίτλο στο Ισραήλ…δεν ξέρω αν το έκανε για λόγους copyright ή γιατί πίστευε ότι οι τίτλοι θα είναι δυσκολονόητοι για το ισραηλινό κοινό του. Το τεφαρίκι έγινε “Dam, dam” και το “Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα” έγινε “Boom pam”:

Αν ψάξεις στο youtube θα βρεις και άλλα τραγούδια του. Όπως θα δεις από τα σχόλια, ο Άρης Σαν είναι ακόμα πολύ αγαπημένος στους Ισραηλινούς, πάρολο που έφυγε από εκεί και πήγε στην Αμερική ήδη στην δεκαετία του 70. Στο παρόν thread έχει πολλές πληροφορίες αν θέλεις να μάθεις περισσότερα.

Και εδώ το “Boom pam” με ένα άλλο ισραηλινό συγκρότημα:

Πρόσεξε πως μπαίνει ένα κόμματι από το κλασσικό αραβικό τραγούδι “Inta Oumri” προς το τέλος του τραγουδιού. Το κατεξοχήν κοινό του Άρη Σαν ήταν Εβραίοι που ήρθαν σαν πρόσφυγες στο Ισραήλ από τις αραβικές χώρες μετά τον πόλεμο το 1949. Ξέροντας την αγάπη τους για την αραβική μουσική (που ήταν και η δικιά τους μουσική) ο Άρης Σαν έβαλε αυτό το ρεφραίν.

Αν πας εδώ θα βρεις πολλούς δίσκους:

http://www.israel-music.com/aris_san/

Εύα

πιο πάνω λοιπόν, έλεγα, πως η χρήστρια evaba γράφει :

"…Barry Sakharof, εδώ στο “Τεφαρίκι” του Μενιδιάτη (;).

http://www.youtube.com/watch?v=h9IrtItZuyM "

οπότε αντιλαμβάνομαι πως στο video είναι ο Barry Sakharof …

ξέρουμε αν ο Άρης Σαν έχει τραγουδήσει το “τεφαρίκι” του μιχάλη μενιδιάτη ? (έχω μια τέτοια πληροφορία άλλα στους δίσκους του Σαν που έχω δεν υπάρχει…) αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει.

ευχαριστώ!

indietronic[/QUOTE]

καταπληκτικό! με κάλυψες σε αυτό ακριβώς που έψαχνα!

σε ευχαριστώ αγαπητή Εύα.

Χάρης. (aka indietronic)

1 «Μου αρέσει»

Ο Άρης Σαν σε κλιπακι με το τραγούδι

και άλλα τραγουδακια της εποχής.

το 1977 στο Hilton της Ιερουσαλήμ (κατά τα λεγόμενο στο κλιπ)


1974 Λίγο μετά τον πόλεμο του Γιομ Κιπουρ (Οκτώβρης 1973) ο Άρης Σαν επιστρέφει για δευτερη φορά μέσα σε μερικούς μήνες στο Ισραήλ για εμφανίσεις μπροστά σε στραιτιώτες στην πρώτη γραμμή και στην τηλέοραση για την τόνωση του ηθικού.
http://www.youtube.com/watch?v=REoMoLLbzC8&feature=related
Με φόντο την παλια πόλη της Γιάφας κάπου την δεκαετία τραγούδάει στα Εβραϊκά κάποι Εληηνικό τραγούδι που δεν μπορώ να το θυμηθώ αυτή την στιγμή

Ελπίζω να μπορέσω σε μερικές μέρες να επανέλθω σε μερικές ημέρες με κάποιες άλλες πληροφορίες και τις θέσεις μου σε ότι γράφτηκε εδώ

Γεια σου “Φειδία”,

Περιμένω τις πληροφορίες και τις τοποθετήσεις σου! Ζώντας στο Ισραήλ και ξέρωντας από μέσα την ισραηλινή κοινωνία κ.τ.λ θα έχεις να μας πεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Πάντως, ο Άρης Σαν είναι ένα ενδιαφέρον και κάπως διφορούμενο πρόσωπο…δεν κατάλαβα πολλά από το ντοκιμαντέρ που υπάρχει στο youtube, όμως φαίνεται πως ο θάνατος του είναι ακόμα ένα μυστήριο και πως μερικοί πιστεύουν ότι είχε διασυνδέσεις με τη μαφία. Εδώ μια μικρή αναφορά για την ιστορία της ζωής του:

http://www.nfct.org.il/siteFiles/1/193/4351.asp

Εύα

ΩΡΑΙΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ…Ο ΣΤΕΛΑΡΑΣ ΤΟΝ ΕΚΤΙΜΟΥΣΕ…ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΕΞΩ…:256:

Γεια σας,

Βρήκα ένα ωραίο κλιπ, όπου μιλάει ο δημιουργός του ντοκιμαντέρ για τον Άρη Σαν. Δίνει μερικές ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με την επιρροή του Άρη Σαν στην ισραηλινή μουσική, και προσπαθεί να εξηγήσει γιατί έγινε τόσο δημοφιλής:

Και ένα πρόσφατο κλιπ για έναν άλλον Έλληνα καλλιτέχνη που είναι ακόμα πολύ αγαπημένος στο Ισραήλ, και που έχει κάνει ένα μεγάλο comeback τα τελευταία χρόνια-ο Τρίφωνας:

Για τα καινούρια μέλη του φόρουμ, εδώ είναι το ντοκιμαντέρ από το youtube. Είναι όλα στα εβραϊκά, αλλά νομίζω ότι έχω διαβάσει κάποτε στο φόρουμ ότι θα προβληθεί και στην ελληνική τηλεόραση…ξέρει κανείς τίποτα για αυτό;

Εύα

Ακόμα ένα δείγμα της επιρροής του Άρη Σαν στην ισραηλινή μουσική…“Μπάρμπα Γιάννη” παιγμένο σε “bouzouki-style” ηλεκτρική κιθάρα ":

Εύα

Παραθέτω ένα ντοκουμέντο με τον Άρη Σαν και τον Στέλιο Καζαντζίδη, για όσους δεν το έχουν ήδη ανακαλύψει…[video=Άρης Σαν και Στέλιος Καζαντζίδης]995[/video]

Μήτσο, δε θέλω να φανώ σχολαστική, αλλά το κλιπ το παρέθεσες δεν θα πρέπει να είναι ντοκουμέντο (με την έννοια του “ντοκιμαντέρ”). Ο Άρης Σαν και ο Καζαντζίδης ήταν φιλαράκια ήδη από το 1958. Έχω μια ισραηλίτικη κασσετίνα που περιέχει τα περισσότερα τραγούδια του Σαν, μσζί με ένα ένθετο με πλούσιο φωτογραφικό υλικό. Από το εβραϊκό κείμενο δεν καταλαβαίνω πολλά, πάντως έχει φωτογραφίες με τους δυο μαζί, σε παρέες και πάνω στην πίστα. Φαίνεται ακόμα πως ο Καζαντζίδης τραγούδησε μαζί με τη Μαρινέλλα στο κέντρο του Άρη Σαν στο Τελ Αβίβ το 1963 (έχει δύο αναμνηστικές φωτογραφίες από αυτήν την εμφάνιση). Δηλαδή, όταν γυρίστηκε το κλιπ που αναφέρεις εσύ γνωρίζονταν ήδη χρόνια. Έχεις καμιά ιδέα από που είναι παρμένο αυτό το κλιπ;

Φιλικά, Εύα

Έπεσα τυχαία στο θέμα και τυχαία βρήκα το παρακάτω σχετικό λινκ, το οποίο και παραθέτω : Τραγούδια του Aris San !!

Παρακολούθησα και διάβασα για το ιδιαίτερο παίξιμο του Άρη Σαν… Απο ότι λέτε το γνωρίσατε ελάχιστα εσείς σαν άνθρωπος τι συμπεράσματα βγάλατε για το χαρακτήρα του ήταν ανοιχτός η κλειστός άνθρωπος άφηνε περιθώρια προσέγγισης η διατηρούσε κάποιο μυστήριο και στους συνεργάτες του?? Επίσης κάπου διάβασα ότι πήγε Αμερική με άλλη εμφάνιση (ξυρισμενο μουστακι και περούκα) υπήρχε κάποιος λόγος? Γιατί από μαλλί είχε ο Αρης Σαν…το μόνο συμπέρασμα που θα μπορούσα να βγάλω ειναι ότι το μυαλό του έκοβε επιχειρηματικα και ότι είχε πλάτες για όλη αυτή την επιτυχία και τα ανοίγματα βέβαια όλα αυτά είναι δανεικαρια όπως λένε κάπου θα χρωστάγε και αυτός… Ευχαριστώ και περιμένω τις απόψεις σας/μαρτυρίες σας.

Εδώ έχεις μία αγγλόφωνη συνέντευξη για την καριέρα του Αρη Σαν στο Ισραήλ:

1 «Μου αρέσει»

Και οι οποίοι είναι ακόμα ενεργοί και ακμαίοι, κιθάρα και βιολί αντίστοιχα.

Μου έχει τύχει να δεχτώ παραγγελία “κάτι από Άρη Σαν”, σε μαγαζί στη ν.υ., και μάλιστα από άτομο δεύτερης γενιάς και κάτω των 40.

2 «Μου αρέσει»

ARIS SAN

2 «Μου αρέσει»

Το ντοκιμαντέρ για τον Αρή Σαν με αγγλικούς υπότιτλους (το έχω παραθέσει και σε άλλο νήμα, αλλά ταιριάζει και εδώ νομίζω):

Ένα άλλο πρόγραμμα που δείχνει την τεράστια επιρροή του Σαν την λαϊκή ισραηλινή μουσική, ειδικά στο είδος που ονομάζεται “ανατολική μουσική” (Muzika Mizrahit"):

Παρεμπιπτόντως, κανένας από τους τραγουδιστές που τραγουδάνε στα ελληνικά στο πρόγραμμα δεν έχουν τα ελληνικά σαν μητρική γλώσσα και οι περισσότεροι δεν τη μιλάνε με άνεση!

Το συσκεκριμένο κανάλι ανήκει σ’ ένα στενό συνεργάτη του Άρη Σαν, τον Moti Morad, που ήταν μπασίστας στην ορχήστρα του. Εδώ o Morad παίζει το ούτι σε ηχογραφγήσεις του 70:

Ο Münir Tirelli έχει γράψει ένα ωραίο άρθρο για τον Άρη Σαν:

3 «Μου αρέσει»