Διαδικτυακό κατάστημα Sala Muzik

Καλησπέρα. Είχε κανένας πάρε δώσε με το διαδικτυακό κατάστημα Sala; Τι λέει από εξυπηρέτηση και ποιότητα;

Κάποια προϊόντα/αξεσουάρ είναι δική τους μάρκα.Από ότι βλέπω η βάση τους είναι στην Κωνσταντινούπολη και έχουν πραγματικό κατάστημα, και δεν είναι μόνο μια ιστοσελίδα. Τα μεταφορικά για να μου στείλουν κάτι στην Αγγλία είναι πιο φτηνα, ή και δωρεάν αν κάνω λίγη υπομονή.

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο αλλα προσπαθώ να ψωνίζω απο μάστορες αν μπορούν να με εξυπηρετήσουν.
Πάντως σε ότι αγορές έχω κάνει απο τουρκία πάντα με σοκάρει ο χρόνος αναμονής και το κόστος τελωνείου

3 «Μου αρέσει»

Παίζει τελωνείο και από Τουρκία?

Για Ελλάδα μάλλον δεν παίζει τελωνείο, αλλά στην Αγγλία είμαστε πια εκτός τελωνειακής ένωσης.

@alk σ’αυτή τη φάση μάλλον για αξεσουάρ το σκέφτομαι π.χ. πένες για ούτι κλπ.

Ναι κανονικά. Είναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης.

1 «Μου αρέσει»

Μπορεί να είναι σε ειδικό καθεστώς, δεν ξέρω. Μία δοκιμή θα σας πείσει…

Τί σημαίνει sala, εκτός από κάλεσμα σε προσευχή, όταν πρόκειται για κηδεία (!!!);

Η Ελλάδα με την Τουρκία δεν έχει ειδικό τελωνιακό καθεστώς.
Καλό είναι να μην πηγαίνει κανείς με δοκιμές σε αυτά, διότι στο τέλος μπορεί να πληρώσει τον κούκο αηδόνι.

https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/el/content/teloneiaki-enosi-ee-toyrkias

Απόσπασμα

Τι συμβαίνει με την Τουρκία

Η Τουρκία καθώς και τρία άλλα κρατίδια, Ανδόρα, Μονακό και Άγιος Μαρίνος είναι σε τελωνειακή ένωση με την ΕΕ.

Η τελωνειακή ένωση με την Τουρκία ισχύει από το 1995 και βασίζεται στη συμφωνία της Άγκυρας του 1963 και στο πρόσθετο πρωτόκολλό της (1970).

Προβλέπει:

  • ελεύθερη κυκλοφορία μεταξύ των δύο μερών της τελωνειακής ένωσης για τα προϊόντα που καλύπτονται και τα οποία είτε παράγονται είτε τίθενται σε ελεύθερη κυκλοφορία μετά την εισαγωγή τους από τρίτες χώρες είτε στην Τουρκία είτε στην ΕΚ
  • ευθυγράμμιση της Τουρκίας με το κοινοτικό κοινό δασμολόγιο, συμπεριλαμβανομένων των προτιμησιακών καθεστώτων, και εναρμόνιση των μέτρων εμπορικής πολιτικής
  • προσέγγιση του τελωνειακού δικαίου, ιδίως με αποφάσεις της επιτροπής τελωνειακής συνεργασίας (π.χ. απόφαση αριθ. 1/2001) και αμοιβαία συνδρομή σε τελωνειακά ζητήματα
  • προσέγγιση των λοιπών νομοθεσιών (διανοητική ιδιοκτησία, ανταγωνισμός, φορολογία,…)
  • προτιμησιακή συμφωνία για τη γεωργία (κανόνες καταγωγής)

Η τελωνειακή ένωση καλύπτει αποκλειστικά βιομηχανικά προϊόντα και μεταποιημένα γεωργικά προϊόντα

Η τελωνειακή ένωση δεν καλύπτει

  • Γεωργικά προϊόντα, όπως ορίζονται στο παράρτημα Ι της συνθήκης του Άμστερνταμ. Υπόκεινται στην απόφαση του 1998 για το εμπορικό καθεστώς των γεωργικών προϊόντων.
  • προϊόντα άνθρακα και χάλυβα, όπως καλύπτονται από την Ευρωπαϊκή Συνθήκη για τον Άνθρακα και το Χάλυβα. Αυτά υπόκεινται στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα Άνθρακα και Χάλυβα — η συμφωνία για την Τουρκία σε ζώνη ελεύθερων συναλλαγών για τα προϊόντα που καλύπτονται από την ΕΚΑΧ.

Σε ότι αφορά τους δασμούς;

Υπάρχουν μηδενικοί δασμοί και μηδενικές ποσοστώσεις για τα εμπορεύματα που καλύπτονται από την τελωνειακή ένωση. Υπάρχει ακόμη ειδικό καθεστώς και σχεδόν μηδενικοί δασμοί για προϊόντα που προέρχονται από την ΕΕ και εξάγονται στην Τουρκία και το αντίστροφο.

Τα εμπορεύματα που παράγονται ή παράγονται εξ ολοκλήρου στην τελωνειακή ένωση ή που τίθενται σε ελεύθερη κυκλοφορία στην τελωνειακή ένωση μπορούν να κυκλοφορούν οπουδήποτε στην επικράτεια της τελωνειακής ένωσης, εφόσον συνοδεύονται από την απόδειξη του τελωνειακού τους χαρακτήρα, η οποία καταρτίζεται με πιστοποιητικό κυκλοφορίας A.TR.

Αναστολή τελωνειακής σύνδεσης ΕΕ- Τουρκίας

Γειά σας. Εμπορεύματα που στέλνονται από Τουρκία απαιτούν εκτελωνισμό. Αν αποσταλούν μέσω ταχυδρομείου (Ελτα) συνήθως στέλνετε το παρακάτω μήνυμα " ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA EKTEΛΩNIΣMO TOY CP05707… TR AΠAITEITAI PAYPAL H TIMOΛOΓIO H AΠOΔEIΞH AΓOPAΣ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO geta@elta-geta.gr"
Αν αποσταλούν με εταιρεία courier (DHL κτλ) επίσης απαιτείται εκτελωνισμός με συνήθως ακόμη μεγαλύτερο κόστος.
Πάντως μπορείτε να βρείτε μεγάλη ποικιλία σε αναλώσιμα, αξεσουάρ και εδω: www.paradosiakaorgana.gr

1 «Μου αρέσει»

@GiannisPalios καλωσόρισες στο Φόρουμ. Καλές συζητήσεις να έχουμε.

Στο κομμάτι που αφορά τους εκτελωνισμούς από τη Τουρκιά ήσουν σαφής και οι πληροφορίες σου απολύτως χρήσιμες. Όσον αφορά όμως τη πρότασή σου για το άλλο μαγαζί γνωρίζεις εάν ισχύει ό,τι και για το αντίστοιχο τούρκικο;

Εάν ναι, τότε μοιάζει μια καλή εναλλακτική :wink:

1 «Μου αρέσει»

Επιλέγοντας Ηνωμένο Βασίλειο στο checkout του paradosiakaorgana.gr , μου βάζει επιπλέον χρέωση

Αποστολή Ευρώπης - 15,00€

οπότε για π.χ. πένες για λαούτο/ούτι, μάλλον θα αγοράσω καμιά εκατοστή και να κάνω μεταπώληση :wink:

1 «Μου αρέσει»

Μήπως είναι επίθετο;
Πολλά τούρκικα μαγαζιά με όργανα και κασέτες(!) στη Γαλλία είχαν το επίθετο του ιδιοκτήτη τους στην ταμπέλα: θυμάμαι τo “Yilmaz Musik”

Αφού και εμείς αν παραγγείλουμε από Αγγλία πληρώνουμε τελωνείο πλέον.Οποτε τί Τουρκία τί Ελλάδα το ίδιο είναι.
Εγώ νόμιζα μήπως ήθελες να το παραγγείλεις από Τουρκία για Ελλάδα.Εκεί δεν ήξερα ότι έχει τελωνείο.

Σάλα ( σάαλα: صالة ) στα αραβικά σημαίνει αίθουσα, χώρος.

Στα Τουρκικά όμως, φαίνεται ότι δεν πήραν αυτή την ερμηνεία. Η μοναδική σημασία που αποδίδει το λεξικό μου στο λήμμα, είναι αυτή που ανέφερα στο #6 μου.

1 «Μου αρέσει»

Παίζοντας Sudoku είδα διαφήμηση του Sala. Ούτι μαόνι $ 350, Σάζι μέγεθος μπουζουκιού $ 250. Φαίνεται ότι έχουν πελατεία και στην Ελλάδα.